Alarmi i shkencetareve / Per here te pare akulli ne Artik nuk ka ngrire ende

Për herë të parë që nga fillimi i regjistrimeve, zona kryesore e akullit të detit Arktik në Siberi ende nuk ka filluar të ngrijë në fund të tetorit. Ngrirja e vonuar vjetore në Detin Laptev është shkaktuar nga nxehtësia e zgjatur në Rusinë veriore dhe ndërhyrja e ujërave të Atlantikut, thonë shkencëtarët e klimës që […]

Masakra mjedisore ne Seman, shkrumbohet per te disaten here pylli me pisha

Pylli me pisha në Seman ka rënë sërish pre e krimeve mjedisore. Dhjetra hektarë me pisha janë shkrumbuar nga flakët duke zhdukur bimësinë si dhe rrezikuar jetesën e kafshëve dhe shpendeve. Brenda pak kohësh ky habitat ka rënë pre e zjarreve për të dytën herë duke lejuar djegien e një hapsire të madhe te  pyllit. […]

Ndotja globale/ Shkencetaret krijojne ‘super enzimen’ qe ‘ha’ shishet plastike gjashte here me shpejt!

Shkencëtarët kanë krijuar një “super enzimë” të re që mund të shpërbëjë plastikën deri në gjashtë herë më shpejt sesa enzima e tyre e mëparshme. Një ekip studiuesish që më parë kanë riformuluar një enzimë që ‘ha’ plastikën me emrin PETase tani e kanë kombinuar atë me një enzimë të dytë për të përshpejtuar procesin, […]

Studimi/ Poli i Jugut po ngrohet tre here me shpejt se pjesa tjeter e Tokes!

Poli i Jugut është ngrohur më shumë se tre herë mesataren globale gjatë 30 viteve të fundit, sipas një studim i ri. Kjo mund të ketë pasoja të mëdha për shkrirjen e pllakave të akullit të Antarktikut, jetën detare në rajon dhe ngritjen e niveleve globale të detit. Studimi, i botuar në revistën Nature Weather […]

SHBA: Per here te pare ne 116 vjet histori, do te ndaloje Metroja ne New York

Nga Dalip Greca Metroja e Pagjumë e New York-ut do të pushoje. Ky projekt zbatohet për herë të parë në historinë 116-vjeçare të metros, ku i gjithë sistemi do të ndërpresë shërbimin 24-orësh, çfarë më parë ka ndodhur vetëm në raste të ngjarjeve madhore, grevave të punojësve apo gjatë katastrofave natyrore. Prej kohësh Metroja, që […]

Koronavirusi, mjeket: Pastroni telefonin aq here sa lani duart

Një specialist për sëmundjet sidomos ato infektive ka zbuluar se nuk janë vetëm duart, frutat dhe perimet dhe unazat me të cilat duhet të keni kujdes kur bëhet fjalë për COVID-19, por edhe telefonin tuaj celular, raporton “Daily Mail”. Profesori Nigel McMillan, nga Universiteti Griffith është i specializuar në sëmundjet infektive dhe rrezikun e transmetimit. […]

OBSH: Bie per here te pare numri i meshkujve e tymosin!

Numri i duhanpirësve meshkuj ka ndaluar rritjen dhe ndodhet në një pikë të kthesës për të parën herë,  duke nisur një ndalesë në epideminë botërore që ka vrarë dhjetra miliona njerëz në dekada, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë.  Ndryshimi i trendit botëror të duhanpirjes tregon se përpjekjet e qeverive për të kontrolluar duhanin po funksionojnë […]

Familjet e reja shpenzojne gati dy here me pak per ushqime dhe dyfish me shume per restorante dhe hotele

Më shumë se një e pesta e shpenzimeve nga familjet e reja shkon për të siguruar banesën. Sipas të dhënave të INSTAT të publikuara në Anketën e Buxhetit të Familjeve 2018, rreth 22.6% e shpenzimeve e familjeve me kryefamiljar deri në 24 vjeç, ishin për banesë, duke mbajtur kështu rekord krahasuar me familjet, ku kryefamiljari […]

Pr/ligj per emetimet, per here te pare leje mjedisi per operatoret qe kane shkarkime te gazeve serre

Ndryshime të rëndësishme pritet të realizohen pas miratimit të ligjit të ri “Për Ndryshimet Klimatike”. Sipas relacionit që shoqëron këtë pr/ligj bëhet e ditur se ligji është parashikuar të hyjë në fuqi 6 muaj pas botimit në “Fletoren zyrtare” dhe ka për qëllim krijimin e një skeme për tregtinë e e lejeve për shkarkimet e […]