Parashikimi i Motit/ Vranesira dhe reshje shiu ne dy ditet ne vazhdim

Sipas parashikimeve te Sherbimit Meteorologjik Ushtarak ne dy ditët e ardhshme moti do të pësojë ndryshime. Ditën e premte parashikohen kthjellime dhe vranësira mesatare, ndërsa në mesditë dhe pasdite vranësirat do të pasohen nga reshje shiu përgjatë relieveve malore dhe në alpe. Përkohësisht reshjet do të marrin karakter shtrëngatash të shkurtra në këto zona. Ditën […]

Aksident ne Lushnje, Kamioni mer perpara dy automjete

Nje aksident ka ndodhur mengjesin e sotem ne qytetin e Lushnjes ne kryqezimin e rruges prane Xhamise. Sipas deshmitareve, kamioni qe shihni ne foto ka zbritur pa shofer nga rruga e kodres dhe ka mare perpara automjetet qe ndodheshin te parkuara si dhe ka demtuar plotesisht nje shtylle elektrike. Fatmiresisht nuk ka patur viktima nga […]

Peshkaqen ne detet shqiptare/ Gjenden te ngordhur dy specie te rrezikuara

Gjatë këtyre dy javëve të fundit, administrata e zonave të mbrojtura ka njoftuar për gjetjen e dy peshkaqenëve interesant në ujërat shqiptarë.   Më datë 27 prill në plazhin e Velipojës është gjendur i ngordhur një peshkaqen shtegtar (Cetorhinus maximus). Megjithëse individi i gjetur në plazhin e Velipojës nuk ishte i rritur duhet theksuar se bëhet […]

Shitet magazine dy kateshe ne Lushnje

Shitet nje magazine 2 kateshe me siperfaqe kati 1070 m2 dhe siperfaqe trualli 3230 m2. Magazina ndodhet tek ish Fabrika e Letres ne, Lushnje dhe ka dalje ne rrugen nacionale. Me infrastrukture te plote, izolime, kanalizime, energji elektrike pa nderpreje me sistemin 20 kv si dhe uje te garantuar 24 ore. Objekti ka lartesi dhe […]

ITALI/ Dy sipermarres Lushnjare pergatisin pica falas per stafin e spitalit

Nuk kane te mbaruar shqiptaret te cilet po solidarizohen me dhimbjen e madhe qe po kalon Italia si pasoje e pandemise COVID-19 e cila ka shkaktuar nje kolaps te sistemit shendetesor dhe ekonomik. Nje gjest i cili ka bere buje ne qytetin e Colornos eshte ai i dy djemve shqiptare nga Lushnja te cilet kane […]

Familjet e reja shpenzojne gati dy here me pak per ushqime dhe dyfish me shume per restorante dhe hotele

Më shumë se një e pesta e shpenzimeve nga familjet e reja shkon për të siguruar banesën. Sipas të dhënave të INSTAT të publikuara në Anketën e Buxhetit të Familjeve 2018, rreth 22.6% e shpenzimeve e familjeve me kryefamiljar deri në 24 vjeç, ishin për banesë, duke mbajtur kështu rekord krahasuar me familjet, ku kryefamiljari […]

Rangers-at e AdZM Fier bllokojne dy persona per gjueti te paligjshme ne PKDK

Rangers-at e AdZM Fier mengjesin e sotem kane bllokuar dy persona per gjueti te paligjshme brenda zones se Parkut Kombetar Divjake-Karavasta. Te dy personat jane kapur ne flagrance prane grykes se Lumit Semat duke kryer gjueti te paligjshme me mjete imituese. Lajmin e ka bere te ditur Drejtori i AdZM Fier z. Ardian Koçi ne […]

Dy specie gjenden ne Antarktide, shkencëtaret: ‘Te papara me pare’

Një kastravec deti i paparë dhe një tip peshku totalisht i ri është zbuluar në Antarktidë nga një grup kërkuesish të nisur nga Zelanda e Re, në bordin e anijes Tagaroa dhe të treguara në dokumentarin ‘The secrets of Antarctida’. Mes ekzemplarëve të gjetur dhe që po studiohen,, një kastravec deti që nuk i përket […]

Dy festa ne nje dite per shkollen Fierseman, Panair ushqimor dhe kupa e konkursit ne PKDK

Diten e sotme ne shkollen e Mesme te Bashkuar “Mihal Nako” Fierseman te Bashkise Divjake u organizua nje panair me gatimet dhe ushqimet tradicionale te zones te pergatitur nga drejtoria dhe stafi i mesueseve te shkolles ne bashkepunim me prinderit e nxenesve. Surpriza me e bukur ishte dhenia e trofeut te konkursit mbi njohurite per […]

Pjeshka dhe Kajsia dy fruta te kendshme e te shendetshme

Nëse ka një frut që nuk duhet të mendoheni dy herë për ta ngrënë ajo është pjeshka. Të buta apo të forta, me push ose jo, nuk ka rëndësi. Kudo që jeni “kapni” një dhe konsumojeni. Ndërsa pjeshka kultivohet gjerësisht, kajsia me sa duket është lënë pak pas dore.  E kultivuar në të njëjtën mënyrë […]