10 ushqimet me te shendetshme per njeriun

Këto ushqime janë paketat më të çmuara të lëndëve themeluese të shëndetit,. Agrumet Ja pse bëjnë mirë: Vetëm një portokall përmban 100% të nevojave ditore në vitaminë C. Vitamina C rrit kolesterolin e mirë dhe na forcon kockat. Flavonoidet e agrumeve ndihmojnë në ndaljen e rritjes së qelizave kanceroze dhe veprojnë si anti-inflamator. Këshillë: Shtoni një fetë […]

Geshtenjat e pjekura jo vetem te shijshme, por edhe te shendetshme

Gështenjat e pjekura përveçse janë shumë të shijshme, janë plot vlera ushqyese duke ofruar shumë lloje përfitimesh për shëndetin. Janë disa arsye kryesore pse është një ide e mirë të sillni gështenja të pjekura në tryezë për familjen dhe miqtë tuaj. Janë plot antioksidantë Nga të gjitha frutat e thata në planet, gështenjat janë të […]

Keto 5 ushqime njihen si te shendetshme, por nuk jane!

Ushqimet jo vetem duhet te jene te shijshme, por edhe te shendetshme. Miliona tema shfaqen çdo dite per diskutim, dhe kjo vlen edhe per industrine ushqimore. Njerezit pelqejne te provojne shije te reja, por nuk mendojne nese jane apo jo te shendetshme. Natyrisht, ne e dime qe frutat dhe perimet jane me te shendetshme sesa […]

Kombinimet e duhura per nje ushqyerje te shendetshme

Sic dihet, rregulli baze i te ushqyerit eshte ngrenia ne menyre te shendetshme dhe te ekuilibruar. Por ketu te gjithe bejme gabime. Dhe, sipas dietologeve, gabimet me te medha me ushqyerjen e shendetshme nuk jane aspak ne perzgjedhjen e produkteve, por ne kombinimin e tyre. Nje jete e shendetshme dhe me pak komplikacione ne organizem […]

Brokoli, perimja e gjelber me e shendetshme ne bote

Bëhet fjalë për një perime miqësore me stomakun, të lirë në çmim por shumë të pasur në vlera dhe shije. Brokoli është i pasur edhe me fibër të tretshme që nxjerr kolesterolin e keq jashtë trupit. Kjo perime shërben edhe si antioksidant duke qenë se ka nivele të larta e të përqendruara të vitaminës C […]

Ushqimet te cilat e pastrojne dhe mbajne melçine tuaj te shendetshme

Mëlçia është përgjegjëse për kryerjen e një varg funksionesh thelbësore, ndër to edhe për filtrimin e gjakut si dhe largimin e toksinave, si alkooli, barnat dhe nënproduktet natyrore të metabolizmit. Mbajtja e mëlçisë në gjendje të mirë, është e rëndësishme për ruajtjen e shëndetit të përgjithshëm. Nëse në organizëm do të fusni nutrientë ushqyes të […]

A jane dietat vegane dhe vegjetariane te shendetshme per femijet?

Për prindërit ose kujdestarët e fëmijëve siguria që ata të ndjekin një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar, është një përparësi kryesore. Por kur vjen çështja tek fëmijët veganë apo vegjetarianë është shqetësues fakti që të kenë një dietë të veçantë dhe duhet të sigurohen që t’i marrin të gjitha vitaminat ushqyese të nevojshme për […]

6 ushqime te pasura me kalori, qe jane shume te shendetshme

Arrat dhe gjalpi i arres Arrat jane te pasura me yndyre dhe kane tendence te jene te larta ne kalori. Por ju nuk duhet te shqetesoheni pasi jane te shendetshme. Arrat dhe gjalpi i tyre jane te pasura me  proteina, fibra dhe yndyra te shendetshme. Ata ulin rrezikun e semundjeve kardiovaskulare dhe mund t’ju ndihmojne […]

Pjeshka dhe Kajsia dy fruta te kendshme e te shendetshme

Nëse ka një frut që nuk duhet të mendoheni dy herë për ta ngrënë ajo është pjeshka. Të buta apo të forta, me push ose jo, nuk ka rëndësi. Kudo që jeni “kapni” një dhe konsumojeni. Ndërsa pjeshka kultivohet gjerësisht, kajsia me sa duket është lënë pak pas dore.  E kultivuar në të njëjtën mënyrë […]

5 perimet me te shendetshme

Domatja Edhe pse ne botanike e konsiderojne si peme, ne mbare boten domatja eshte njera nder perimet me te preferuara. Eshte perplot me likopen dhe eshte luftetar i mire kunder kancerit. Jo vetem se eshte perplot vitamina, nga vitamina A deri tek ajo K, por edhe pakeson numrin e radikaleve te lire ne organizem dhe […]