Studimi i BB: Konsumatori shqiptar me duar ne xhepa, do te jetojne me 600 leke ne dite!

Banka Botërore ka dhënë alarmin më të frikshëm të këtyre viteve të fundit. Kriza që ka përfshirë vendin tonë do të ketë ndikim të drejtpërdrejt tek afro gjysma e popullësisë. Sipas një raporti, 41.5% e konsumatorëve nuk do të kenë më shumë se 600 lekë të ardhura për të shpenzuar në ditë. Të ardhura këto […]

SHMU/ Paqendrueshmeria e motit do te vazhdoje edhe per disa dite

Muaji Qershor i këtij vitin më tepër po na kujton vjeshtën se sa verën ndërsa edhe dita e sotme ka patur mot të paqëndrueshëm shoqëruar me reshje shiu. Sipas te dhenave te Sherbimit Meteorologjik Ushtarak sasia më e lartë e reshjeve për sot u regjistrua Tiranë me 27.8mm shi, sasi kjo e akumuluar brenda pak […]

Sot dite zie kombetare. Vijon kerkimi per te mbijetuar, 26 viktima e 657 te lenduar

26 persona kanë mbetur të vdekur deri tani, ndërsa kanë pësuar lëndime 657 të tjerë. Qendrat më të goditura kanë qenë Durrësi dhe Thumana. Ndërkohë që prej mëngjesit të djeshëm vijon kërkimi i të mbijetuarve dhe personave të zhdukur nën rrënoja e godinave të shembura në Durrës e Thumanë. Tre viktima u nxorën nga pallati […]

3 kumbulla ne dite per kocka dhe shendet te forte

Ngrenia e rregullt e kumbullave rrit ndjeshem dendesine minerale te kockave. Nje studim u perqendrua tek roli i ngrenies se kumbullave ne shendetin e kockave te grave. Grate qe moren pjese ne studim u ndane ne dy kategori. Ne kategorine e pare moren pjese grate qe konsumonin kumbulla rregullisht. Ne te dyten, morren pjese gra […]

Ja pse duhet ta konsumoni kosin çdo dite!

Ne studimin e publikuar ne “Journal of Nutrition” thuhet se ato qe konsumojne kosin rregullisht kane 30% me pak mundesi per t’u prekur nga depresioni ne dhjetevjeçarin e ardhshem. Por, ky studim nuk sqaron pse ndodh kjo. Studimi vezhgoi 14,539 meshkuj dhe femra. Ata plotesuan nje pyetesor ne fillim te studimit dhe nje tjeter pas […]

Gjimnazi “18 Tetori” 10 dite kohe per regjistrimet

Duke nisur prej dates 2 shtator e deri ne daten 13 shtator ne gjimnazin me te madh te qytetit te Lushnjes “18 Tetori” do te nisin regjistrimet per klasat e 10-ta. Te gjithe nxenesit e interesuar per te vazhduar arsimimin dhe formimin e tyre ne kete gjimnaz, mjafton te paraqiten ne ambjentet e shkolles ne […]

Trangulli kornishon, “konsolidohet” çdo dite duke kenaqur fermeret dhe investitoret

Eno Jegeni, administratori i Vegetal, kompanise qe po meret me mbjelljen dhe grumbullimin e trangullit kornishon ne Shqiperi shprehet se ecuria e deritanishme eshte e kenaqeshme. “Problemet e shfaqura ne fazen e pare nga organizimi, lageshtira e tepruar per mbjelljet ne fushe etj duket se jane kthyer ne leksion dhe faza e dyte po ecen […]

Kater bajame ne dite, aleate te nje shendeti te mire

 Të pasura me acide yndyrore Omega-3, vitamina dhe minerale, antioksidantë që frenojnë veprimin e radikalëve të lira në organizëm, zink, vitaminë E, kalcium dhe magnez, bajamet janë padiskutim aleatet më të mira për të pasur shëndet të plotë. Mjaftojnë vetëm katër kokrra në ditë që të mund të përfitoni nga të gjitha këto vlera ushqyese. […]

Nje keshille e vyer per ata qe rrine ulur 8 ore ne dite

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) publikoi një udhëzim për t’i bërë ballë rrezikut të jetës sedentare, ku këshillonte që të kryhen 150 minuta stërvitje në javë. Por një studim i fundit thotë se nuk mjafton. Të paktën një orë aktivitet fizik në ditë është i nevojshëm për të shmangur sforcimet në trupin tonë kur qëndrojmë ulur […]