Shkencëtarët në Britani eksperimentojnë me përzierjet organike të plehrave

Për të siguruar ushqim për popullsinë në rritje të botës duhen më shumë plehra kimike, dhe prodhimi i plehrave tradicionale kërkon shumë energji. Me rritjen e çmimeve të energjisë, shkencëtarët po eksperimentojnë me përzierjet e plehrave organike me ato kimike për të ruajtur rendimentin e të korrave, por edhe për të reduktuar emetimin e karbonit. […]

Ndotja globale/ Shkencetaret krijojne ‘super enzimen’ qe ‘ha’ shishet plastike gjashte here me shpejt!

Shkencëtarët kanë krijuar një “super enzimë” të re që mund të shpërbëjë plastikën deri në gjashtë herë më shpejt sesa enzima e tyre e mëparshme. Një ekip studiuesish që më parë kanë riformuluar një enzimë që ‘ha’ plastikën me emrin PETase tani e kanë kombinuar atë me një enzimë të dytë për të përshpejtuar procesin, […]

Shkencetaret: COVID edhe me i rrezikshem; perhapet nga ajri

Gazeta The New York Times shkruan se një grup prej 239 shkencëtarësh nga 32 vende të ndryshme do të botojnë në një revistë shkencore javën e ardhshme një letër të hapur drejtuar Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Shkencëtarët kërkojnë nga OBSH të ndryshojë rekomandimet për koronavirusin, në mënyrë që të shmangen infeksione të reja. Shkencëtarët thonë se […]

Shkencetaret: Testet per antitrupa nuk provojne imunitet nga COVID-19

Administrata federale e Shteteve të Bashkuara ka sinjalizuar probleme serioze me testet për antitrupa kundër koronavirusit. Sipas raporteve në treg aktualisht qarkullojnë mbi 150 teste dhe shumë prej tyre japin rezultate fallso. Administrata njoftoi rregullore më strikte këtë javë për kompanitë që prodhojnë këto teste. Siç njofton kolegia Ardita Dunellari, ekspertët e shëndetit publik paralajmërojnë […]

Malaria – Shkencetaret gjejne mikrobin ‘qe mund te ndaloje’ mushkonjat ne perhapjen e semundjes vdekjeprurese

Shkencëtarët kanë zbuluar një mikrob për të cilin thonë se mund të parandalojnë mushkonjat që të transmetojnë malarien. Jeremy Herren, një studiues në Qendrën Ndërkombëtare të Fiziologjisë dhe Ekologjisë së Insekteve, tha se ishte një hap i parë kritik drejt “një mënyre të re të kontrollit të malaries”. Mushkonjat e infektuara përhapin malarien te njerëzit, […]

VOA/ Shkencetaret kineze zbulojne “anti-trupa efektive” kunder COVID-19

Një ekip shkencëtarësh kinezë ka izoluar një grup anti-trupash që thotë se janë “tepër të efektshëm” për të bllokuar aftësinë e koronavirusit për të penetruar qelizat e njeriut. Shkencëtarët thonë se ky mekanizëm mund të ofrojë shpresa për të kuruar dhe parandaluar COVID-19. Zhang Linqi dhe ekipi i tij në Pekin thonë se një ilaç […]

Shkencetaret kineze tregojne ilacin e thjeshte per Covid-19

Disa rreshta të shkruara nga një studiuese kineze për të treguar të vërtetën në lidhje me koronavirusin. Tani ajo rrezikon arrestimin nga autoritetet. Universiteti i Zanjanit ben me dije se Virusi Corona herët a vonë, pa dyshim, do të mbërrijë në shumë shtete dhe se shumë vende nuk kanë pajisje diagnostikuese komplete. Ndiqni videon e […]

Ndryshimet klimatike – Shkencetaret nxisin njerezit te hane me pak mish!

Shkencëtarët po i kërkojnë njerëzve të hanë më pak mish pasi paralajmërojnë se bota po përballet me një emergjencë klimatike. Në një punim të botuar në revistën BioScience, një ekip global i shkencëtarëve ka deklaruar një emergjencë klimatike, duke detajuar gjashtë fushat e veprimit për të cilat ata thonë se duhet të adresohen që mund […]

Shkencetaret rus te alarmuar me vdekjen masive te bleteve per shkak te pesticideve

Shkencëtarët rus janë të alarmuar me vdekjen masive te kolonive të bletëve në vend. Kjo sipas tyre vjen nga përdorimi i pakontrolluar i pesticideve ne bujqesi. “Problemi është se ne nuk prodhojmë pesticide”, tha Yelena Saltykova nga Instituti i Biokimisë dhe Gjenetikës. “Këtu nuk ka kontrolle të rrepta.” Qeveria ruse ka vërejtur se deri në […]

Shkencetaret krijojne bimen qe “prodhon qumesht gjiri”

Një ekip nga qendra Rothamsted Research, në Mbretërinë e Bashkuar, ka zhvilluar bimë të afta për të prodhuar në masë molekula yndyrore që ngjasojnë me ato në qumështin e gjirit të njeriut. Esenca prapa këtyre bimëve të inxhinieruara është të prodhojnë një vaj i cili është i njëjtë me strukturën kimike sikurse yndyra e qumështit […]