Ndotja globale/ Shkencetaret krijojne ‘super enzimen’ qe ‘ha’ shishet plastike gjashte here me shpejt!

Shkencëtarët kanë krijuar një “super enzimë” të re që mund të shpërbëjë plastikën deri në gjashtë herë më shpejt sesa enzima e tyre e mëparshme. Një ekip studiuesish që më parë kanë riformuluar një enzimë që ‘ha’ plastikën me emrin PETase tani e kanë kombinuar atë me një enzimë të dytë për të përshpejtuar procesin, […]

Vdekjet nga ndotja mjedisore – Rajoni yne me problematiku

Të paktën një në tetë vdekje të evropiane është rezultat i ndotjes mjedisore, ka zbuluar një raport i ri i lëshuar nga Agjencia Evropiane e Mjedisit (EEA). Ndotja e ajrit dhe zhurmës, si dhe ndryshimet për shkak të ndryshimeve klimatike të tilla si valët e nxehtësisë ndikojnë në shëndetin dhe mirëqenien e më të prekshmëve, […]

Vazhdon ndotja e Parkut nga pushuesit pa kulture!

Situata e ndotjes se ambjenteve ne Parkun Kombetar Divjake – Karavasta vazhdon te jete problematike. Edhe pse vazhdimisht eshte bere thirrje nga punonjesit e Parkut, organizatat mjedisore dhe mediat per ruajtjen dhe grumbullimin e mbetjeve te krijuara nga pushuesit per ne vendet e caktuara, ka akoma njerez te pandergjegjshem qe nuk respektojne rregullat. Edukimi dhe […]

Ndotja ne Porto Romano/ Eksperti i mjedisit: Pasojat do te jene te renda

Prej me shumë se, 10 ditësh në zonën e Porto Romanos në Durrës është duke ndodhur një krim mjedisor. Si pasojë e një aksidenti vazhdon të derdhet nafta nga depozitat e një kompanie hidrokarburesh. Më alarmante situatën e bën mos reagimi i institucioneve. Kanali vaditës është mbushur me naftë dhe banorët e zonës çdo ditë rendin të mbushin bidonë, që më pas i […]

Bie ndjeshem ndotja atmosferike, “Toka po merr fryme”

Me shumë gjasa ju po i lexoni këto radhë ndërkohë që jeni izoluar në shtëpi, si masë e marrë nga shumë shtete në botë, për të mos përhapur koronavirusin. Ndërsa masat e izolimit ne te gjithe boten kunder koronavirusit janë të nevojshme për shmangien e përhapjes më tej të Covid-19, ka sjelle edhe efekte pozitive […]

Ndotja e ajrit ne Ballkan, 500 raste vdekjesh te parakohshme çdo vit

Në qytetet e mëdha në vendet e Ballkanit si dhe në Itali qytetarët përballen me problemet nga smogu dhe ajri i ndotur. Të premten (17.01) në Beograd pas dhjetë ditësh më në fund u shpërbë mjegulla e dendur. Mjegulla e krijuar prej të ftohtit dhe lagështirës ishte përzierë me ajrin e ndotur prej ngrohjes, makinave […]

Ndotja/ Rritet perqendrimi i dioksidit te karbonit ne atmosfere

Përqendrimet atmosferike të dioksidit të karbonit dhe gazrave të tjerë serrë kanë prekur nivelet më të larta ne vitin e kaluar pra  (2018). Organizata Botërore Meteorologjike (OBM) ka thënë se rritja e këtyre niveleve është përtej rritjes mesatare të regjistruar në dekadën e fundit. Sipas të gjeturave të reja të raportit të OBM-së, nga viti […]

Ndotja e ajrit mund te shkaktoje ‘mjegulla vrasese’ ne qytetet e medha

Nëse problemi i ndotjes së ajrit vazhdon të përkeqësohet, metropolet më të mëdha në botë mund të përballen me të njëjtin fat si ai i Londrës në vitin 1952, ku deri në 12,000 njerëz mendohet se kanë vdekur nga smogu i dendur që shkatërroi qytetin, sipas një eksperti. Më 5 dhjetor të atij viti, një […]

Maqedoni e Veriut/ Ndotja e ajrit, 15 milion denare subvencione per peleta

Ministria e Ekonomisë ndau 15 milion denarë për subvencione për blerjen e stufave me peleta. Paratë janë të destinuara për kategoritë e rrezikuara sociale, por këtë herë shteti uli subvencionet për 5.000 denarë. Vitin e kaluar ato mbërrinin deri në 30 mijë denarë për stufë të blerë, dhe këtë vit shteti do të subvencionojë deri […]

Ndotja e ajrit ndikon ne jeten e palindur, depertojne ne placenten e nenes

Karboni i zi i thithur nga gratë shtatzëna, mund të shkojë drejt e tek fetusi. Grimca të ndotjes së ajrit janë zbuluar në pjesën fetale të placentës, gjë që tregon qartë, sipas shkencëtarëve, se foshnjet në barkun e nënës janë të ekspozuara direkt ndaj karbonit të zi të prodhuar nga makinat në trafik e karburanti […]