Shqiperia me mot te acarte/ SHMU: Te gjithe akset rrugore do te kene probleme me ngricat

Shqipëria pritet te përballet me një mot të acartë.  Por,  pse ndodh kjo situatë? Sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, rajoni i Ballkanit do të përfshihet si rrallë herë nga masa ajrore me origjinë arktike të cilat do të sjellin reshje dëbore deri në bregdet dhe temperatura të acarta. Dita e Premte parashikohet me mot të kthjellët […]

Ndryshimet klimatike/ Shqiperia vendi me i rrezikuar ne Evrope!

Ndotja e mjedisit në Shqipëri si pasojë e hedhjes së mbeturinave mbetet një ndër problemet më të mëdha. Përveç ndotjes mjedisore edhe ndryshimet klimatike po ndikojnë përherë e më shumë në natyrën dhe jetën në përgjithësi. Gjatë dekadave të ardhshme, Shqipëria dhe Kosova pritet të pësojnë pakësim të reshjeve vjetore. Ngjashëm, parashikohet edhe rritja e […]

Raporti i KE: Shqiperia ka mangesi te aksesit ne shendetesi, buxheti shume i ulet dhe probleme me mbrojtjen e konsumatorit

Siguria Ushqimore në Shqipëri vazhdon të mbetet shqetësuese edhe për Komisionin Evropian. Raporti i publikuar në muajin tetor 2020, për arritjet e Shqipërisë në plotësimine kapitujve, e përshkruan sigurinë ushqimore në nivele jo të duhura. Madje, sipas raportit, Shqipëria nuk ka plotësuar as rekomandimet e lëna në raportin e vitit 2019 përsa i përket sigurisë […]

“Shqiperia nuk monitoron dot mjedisin”/ Ka abuzime me shkarkimet, duhet institucion kontrolli per subjektet

Shqipëria nuk ka  kapacitete monitoruese për mjedisin. Ky është ngritur si shqetësim  gjatë  diskutimit të projektligjit “Për ndryshimet klimatike”  në komisionin e  Veprimtarisë Prodhuese, Tregtisë dhe Mjedisin . Pjesë e diskutimit ishin dhe përfaqësues të shoqërisë civile të cilët kërkuan që  në lejet mjedisore të vendoset kusht  për subjektet  përdorimi i teknologjive të reja,  për […]

Shqiperia ka me shume fermere se Greqia dhe Serbia, problem subvencionet dhe formalizimi

Shqipëria ka fatin e madh të konkurojë në Ballkan për fuqinë punëtore në sektorin e bujqësisë. Të dhënat e Institutit Europian të Statiskave e rendisin vendin tonë në krye të shteteve fqinje. Kështu, Shqipëria veç faktit për numërin më të lartë të punësuarve në këtë sektor por edhe për rendësinë që zë bujqësia dhe blegtoria […]

Shqiperia vendos me ligj mbajtjen e maskes!

Nga dita e sotme, mbajtja e maskës mbrojtëse është e detyrueshme ligjërisht. Akti normativ ka ka miratuar qevria parashikon detyrimin për mbajtjen e maskës (jo domosdoshmërisht mjekësore por barrierë mbrojtëse) në çdo ambient të mbyllur. Në funksion të zbatimit të vendimit do të futet policia e shtetit, ajo bashkiake dhe inspektoriatet. “Nëpërmjet aktit normativ, detyrimi […]

Resuli: A ka turp me te madh? Kosova akordon 53 mln euro per bujqesine, Shqiperia vetem 5.8 mln euro

Ervin Resuli administrator i Fermes Resuli ka nje ndjeshmeri ndaj bujqesise dhe kjo e ben te vemendshem dhe kritik ndaj çdo levizje te sektorit ne Shqiperi dhe rajon. Ne publikimet e tij specialisti i Bujqesise dhe Mjeku Veteriner  Resuli komenton me ironi fondet e akorduara nga qeveria e Kosoves duke krahasuar me fondet e qeverise […]

Shqiperia drejt rritjes se turizmit europian te shpendeve – Mbi 150 mije specie te ndryshme ne 2020

Në 2016 kemi pasur më pak se 100 mijë specie të ndryshme, ndërsa sot në 2020 kemi mbi 150 mijë specie në të gjithë zonat e mbrojtura të Shqipërisë . Kështu deklaroi sot drejtori i Agjencisë Kombëtare të Zonave të Mbrojtura Zamir Dedej, në një intervistë për ATSH-në në Ditën Ndërkombëtare të Biodiveristetit. “Ka një […]

Greqia kerkon ndihme per punetoret sezonale nga Shqiperia

Drejtuesit e disa rajoneve greke po i kërkojnë qeverisë rithimin e punëtorëve sezonalë për të përballuar vjeljen e prodhimeve bujqësore dhe frutore. Disa mijëra punëtorë sezonalë nga Shqipëria dhe vendet e tjera të Ballkanit u larguan në masë nga Greqia në fillim të marsit dhe nuk janë në gjendje të kthehen për shkak të bllokimit […]

Shqiperia njeh rritje te rasteve me COVID-19/ 28 pozitive vetem sot

Për të tretën ditë me radhë, Shqipëria njeh një rritje të konsiderueshme të personave që konfirmohen me COVID-19. Referuar drejtueses së ISHP-së, Albana Fico në 24 orët e fundit janë realizuar 149 testime dhe janë konfirmuar 28 raste të reja. Nga rastet e reja, një është fëmijë. Në total, janë testuar 2396 raste të dyshuar […]