Bujqesia ne ditet e saj me te veshtira/ Fermeret drejt falimentimit

Viti pandemik 2020 rezultoi mjaft problematik per bujqesine e vendit tone, ku renia e kerkeses dhe e fuqise blerese beri qe cmimet te ishin nen kosto per fermeret. Eksportet pas mbylljes se pare nisen te ndiznin “driten ne fund te tunelit” per kete sektor i cili pesoi nje goditje te forte, por mbyllja e dyte […]

Levizja e qytetareve drejt Greqise/ Ja proçedurat qe duhet te ndiqni!

Situata e pandemise se COVID-19 po vazhdon ende duke ndryshuar jo vetem jetesen e njerezve por edhe te gjitha procedurat e kalimeve kufitare nga nje shtet ne tjetrin. Policia e Shtetit sqaron qytetarët se sipas njoftimit zyrtar të bërë nga autoritetet policore greke, në zbatim të vendimit të qeverisë greke, kufiri tokësor  me Greqinë do […]

Eksportet bujqesore drejt vendeve te BE-se/ 210 kamione vetem gjate nje jave nga Lushnja dhe Fieri

Vijojnë të kryesojë rajoni i Fierit dhe Lushnjës me eksportet e produkteve bujqësore drejt vendeve të rajonit dhe Bashkimit Europian. Bujqësia në këtë rajon, një sektor kyç për rritjen e të ardhurave në familjet fermere, punësimin dhe ekonominë e vendit, vitet e fundit ka prekur shifrat e rritjes progresive përsa i takon prodhimit dhe eksporteve. […]

“Romir” shpk – Nis “lumin e shalqinit” drejt vendeve te rajonit

Ramir Hasa grumbullues dhe exportues ne Mize bashkia Divjake, ka 10 vjet qe ushtron aktivitetin ne tregun e exportit te fruta perimeve. Kompania e tij “Romir” shpk grumbullon dhe exporton te gjitha prodhimet e zones gjate gjithe vitit. Aktualisht prodhimi qe lulezon eshte shalqini. Sot magazina vlonte nga puna dhe zerat e djemve te rinj […]

Divjake/ Drejt perfundimit rikonstruksioni i shkolles ne Fierseman

Bashkia e Divjakës është në përfundim të rikonstruksionit të shkollës Fierseman. Kryetari i bashkisë Divjakë, Fredi Kokoneshi deklaroi se “qytetarët e kësaj zone shumë shpejt do të kenë një qendër komunitare ndër më të mëdhatë që kemi realizuar deri më sot në bashkinë tonë”. “Edhe pak përfundojmë fushat sportive, tribunën, vendet e zhveshjes dhe dushet. […]

Shqiperia drejt rritjes se turizmit europian te shpendeve – Mbi 150 mije specie te ndryshme ne 2020

Në 2016 kemi pasur më pak se 100 mijë specie të ndryshme, ndërsa sot në 2020 kemi mbi 150 mijë specie në të gjithë zonat e mbrojtura të Shqipërisë . Kështu deklaroi sot drejtori i Agjencisë Kombëtare të Zonave të Mbrojtura Zamir Dedej, në një intervistë për ATSH-në në Ditën Ndërkombëtare të Biodiveristetit. “Ka një […]

Kina drejt ndalimit te konsumit te mishit te qenve dhe maceve

Pas ndalimit të konsumit të kafshëve të egra, për shkak të lidhjeve të mundshme me shfaqjen e koronavirusit, qeveria e Pekinit ka vendosur të nis nje fushate ndergjgjesimi edhe për ushqimet e bazuara në ‘miqtë me katër këmbë’. Një traditë e gjatë, e kundërshtuar nga shumë shtete perëndimore, së shpejti mund të përfundonte i jashtëligjshëm. […]

Tonelata patate mbeten stok, Fermeret drejt falimentit, shkak importi

Kultivuesit e patates në Maliq po përballen me një situatë të vështirë pasi per te dytin vit radhazi prodhimi i tyre nuk po shitet. Shkak, sipas fermereve, është bërë mungesa e tregut, por edhe konkurrenca e produkteve nga vendet e rajonit, kryesisht nga Kosova. Për fermerët ky është viti dytë që përballen me një situatë […]

Subvencione per bletarine edhe ne 2020 – Pritet nisja e eksportit te mjaltit drejt Kines!

kosheret e bleteve

Sipas njoftimit për mediat të Ministrit të Bujqësisë, Bledi Çuçi, bletaria do të mbështetet me fonde nga Skema Kombëtare edhe për vitin 2020. “Edhe sivjet ne do subvencionojmë nga Skema Kombëtare sektorin e bletarisë, si një nga sektorët më të rëndësishëm, jo vetëm për faktin se mjalti është një produkt kaq i domosdoshëm për njeriun, […]

Ujesjellesi i ri ne lagjen “Kadri Qystri”

Projekti i Bankes Gjermane KFW per linjen e re te ujesjellesit ne Lushnje i cili po zbatohet prej disa vitesh ne kete qytet tashme eshte ne lagjen Kadri Qystri. Linja e re e Ujesjellesit ne lagjen K. Qystri eshte ne fazen e fundit te shtrirjes se linjes kryesore te furnizimit me uje. Investimi i Gjermaneve […]