Kalendari i Bujkut Prill 2020, kujdesi dhe mbrojtja e bimeve

Po jetojme një periudhë të vështire kundrejt Covid – 19, shpresojm që ky Virus të ik sa më shpejt e të kthehemi në gjëndje normale. Kalendari i bujkut ka karakter enciklopedik dhe informativ për të gjitha sherbimet për kultura bujqësore, blegtorale dhe bletarine. Më poshtë po japim punët kryesore që do të bëhen dhe duhet […]

Panairi i 3-te i Agrotech Expo 2020 ne Shqiperi (13-14 Mars)

Edicioni i III-të i Panairit Ndërkombëtar të Agrobiznesit dhe Agroteknologjisë AGROTECH Expo 2020, i organizuar nga Expocity Albania, do të zhvillohet në datat 13-14 mars, 2020. Ky panair ofron një platformë komunikimi biznesi për aktorët më të rëndësishëm kombëtarë, rajonalë e ndërkombëtarë, në sektorët e makinerive bujqësore, kimikateve, plehrave kimike, agropërpunimit, konservimit, magazinimit, ambalazhimit, paketimit […]

Parashikimi i motit, e enjte 20 shkurt 2020

Moti sot parashikohet i vranët deri në mesditë ndërsa pasdite dhe në mbrëmje do të dominoje kthjellimi. Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën me dije se prej orëve të mëngjesit do të jenë prezente reshjet e shiut dhe do të përfshijnë të gjithë vendin deri ne mesdite. Në pjesën e dytë të ditës deri në pasdite do […]

BIOFACH 2020: 5 kompani Shqiptare ne panairin kryesor BIO te tregtise boterore

Panairi kryesor i Tregtisë Botërore për Ushqimin Organik, i kombinuar me ate te tregtisë për Kujdesin Personal Natyror dhe Organik, është një ngjarje e rëndësishme biznesi, një ngjarje emocionuese për sektorin, dhe njëkohësisht një mbledhje dhe një mundësi për pozicionim. Nga data 12 shkurt dhe deri ne daten -15 Shkurt, po zhvillohet në Nuremberg, Gjermani panairi […]

Subvencione per bletarine edhe ne 2020 – Pritet nisja e eksportit te mjaltit drejt Kines!

kosheret e bleteve

Sipas njoftimit për mediat të Ministrit të Bujqësisë, Bledi Çuçi, bletaria do të mbështetet me fonde nga Skema Kombëtare edhe për vitin 2020. “Edhe sivjet ne do subvencionojmë nga Skema Kombëtare sektorin e bletarisë, si një nga sektorët më të rëndësishëm, jo vetëm për faktin se mjalti është një produkt kaq i domosdoshëm për njeriun, […]