Permbytjet ne bujqesi/ Ne sera nuk ka me perime por peshq!

Vuajtjet per fermeret shqiptare nuk kane te mbaruar. Pas nje viti teper te veshtire me mungese te tregjeve dhe te fuqise blerese vendase, ku  tonelata te tera me domate dhe me sallator ne zonen e myzeqese u hodhen ne kanal, problemet po vazhdojne edhe ne 2021. Shirat e dendur te rena ne muajin shkurt kane […]

Alarmi i ndotjes/ Studimi: Mikroplastika gjendet edhe ne fruta dhe perime

Plastika, me të cilën po e mbushim planetin, është gjithnjë e më shumë një nga faktorët kryesorë të ndotjes, deri në atë pikë sa mund të jemi duke ngrënë më shumë plastike sesa mendojmë. Kjo për faktin se mikroplastikat, grimcat e këtij materiali deri në 5 milimetra tani janë pjesë e ekosistemeve detare dhe më […]

COVID-19/ “Doni Fruits” dhuron perime per femijet Jetim

Situata e veshtire e pandemise ka goditur te gjithe shtresat ekonomike dhe sociale te popullsise. Por me te prekurit jane familjet ne nevoje dhe femijet jetim. Ne ndihme te ketyre personave shume biznese por edhe vullnetare te ndryshem kane dhuruar ushqime apo vlera monetare per te lehtesuar sado pak gjendjen e tyre. Diten e sotme […]

“Darka e festave” – Me pak mish, me shume perime organike dhe peshk te fresket!

Më pak mish dhe vetëm peshq nga speciet jo të mbingarkuara, shumë perime sezonale për receta tradicionale. Këshillat për një darkë jeshile vijnë nga WWF.  “Në tryezën tonë të Krishtlindjeve, para së gjithash duhet t’i kushtojmë vëmendje të gjitha produkteve të ndaluara me ligj, siç janë dateri i detit, peshkimi i të cilave në Itali […]

Ja çfare i ndodh trupit tuaj, nese nuk hani fruta dhe perime!

Frutat dhe perimet permbajne disa prej vlerave ushqyese me te rendesishme per shendetin tone. Por sipas nje studimi te kryer se fundmi, vetem 11% e njerezve hane fruta dhe perime perdite. Por çfare mund te ndodhe me trupin tuaj, nese ju nuk hani mjaftueshem fruta dhe perime? Ju shfaqen probleme me sistemin e tretjes Pa […]

Si te zgjidhni fruta dhe perime te shijshme?!

Keshilla qe do ju ndihmojne te zgjidhni fruta dhe perime te shijshme Frutat dhe perimet konsumohen shume nga njerezit, te blera nga tregjet apo supermarkete. Ne kemi mbledhur disa keshilla, qe do ju ndihmojne te zgjidhni frutat dhe perimet te pjekura ashtu siç duhet dhe te shendetshme. Domatet Nje domate e mire nuk duhet te […]

Sa perime po prodhohen Shqiperi? Tre zonat me nivelin me te larte

Shqipëria ka tejkaluar nivelin e 1 milion tonëve të prodhimit të perimeve. Referuar statistikave zyrtare të INSTAT, në vitin 2018 prodhimi i perimeve ishte 1 milion e 166 mijë ton,  duke shënuar një rritje vjetore rreth 1,25 %, krahasuar me vitin 2017. Nëse krahasojnë nivelin e prodhimit, rezulton se për çdo vit Shqipëria po rrit […]

Perime te ziera apo te paziera – Cilat jane me te mira per shendetin?

Nutricionistët keshillojne se me e mira per shendetin eshte perdorimi i perimeve ne te dy menyrat. Duhet te alternojme te dyja ne menyren tone te ushqyerit, edhe perimet e ziera edhe ato te paziera Nxehtësia me të vërtetë shkatërron enzimat, indolet (përbërësit biologjikë aktivë në ushqim, të cilët janë të dobishëm në luftën kundër kancerit), […]

Gabimet qe duhet te shmangni kur mbillni perime ne kopsht

Janë të shumtë njerëzit që e kanë kthyer në trend të kohës mbjelljen e perimeve në kopshtet pranë shtëpive të tyre, ose në pamundësi të pasjes së një kopshti, i mbjellin ato në vazo ne ballkone. Por biologët u vijnë në ndihmë me këshillat dhe sugjerojnë disa gabime që duhen shmangur në raste të tilla. […]