SHMU: Kjo jave pritet te jete “tipike” e vjeshtes – Vranesira, reshje lokale dhe diell!

Sipas parashikimeve te Sherbimit Meteorologjik Ushtarak java që presim përpara parashikohet një tjetër javë “tipike” e vjeshtës me mot me vranësira por edhe ditë me diell. Në këtë mënyrë për ditën e  e Hënë moti parashikohet me vranësira mesatare dhe të dendura por edhe intervale të herëpashershme me diell. Në zonën e jugut reshje shiu […]

Ndryshim drastik i motit – SHMU: Ulje temperaturash dhe reshje shiu

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak njofton se për ditën e nesërme vendi ynë do të ndikohet nga kalimi i një fronti të ftohtë atmosferikë shoqëruar me masa ajrore të paqëndrueshme dhe të lagështa. Sipas njoftimit moti do të jetë me vranësira mesatare dhe të dendura por nuk do të mungojnë intervalet e shkurtra me diell ndërsa vranësirat […]

Parashikimi i motit / Reshje shiu ne te gjithe vendin pas dites se marte

Shërbimi Meteorologjik Shqiptar ka publikuar parashikimin e motit për këtë javë duke nisur nga dita e hënë e cila do të ketë mot kryesisht të kthjellët, vranësira të pakta të përqendruara përgjatë relieveve malore si dhe reshje shiu të izoluara përgjatë maleve në Juglindje të vendit. Ndërkaq po sipas këtij njoftimit dita e martë do […]

SHMU/ Vranesira dhe reshje shiu ne te gjithe territorin edhe per diten e neserme

Dita e sotme ashtu dhe siç ishte parashikuar nga Shërbimit Meteorologjik Ushtarak filloi dhe u mbyll e vranët ndërsa është shoqëruar me reshje shiu të herëpashershme kryesisht me intensitet të ulët në pjesën më të madhe të vendit. “Sasia më e lartë e reshjeve u regjistrua në qytetet si Tiranë, Kukës dhe Vlorë me jo […]

Parashikimi i motit/ Reshje shiu dhe vransira gjate gjithe javes

Po ju njohim se si do të jenë kushtet meteorologjike për javën që presim sipas parashikimeve te Sherbimit Meteorologjik Ushtarak. Ditën e hënë reshjet e shiut do të bëhen prezente në orët e pasdites me intensitet të ulët. Ditën e martë reshjet e shiut do të jenë prezente që në orët e para të 24-orëshit, […]

Parashikimi i motit/ Reshje shiu, debore dhe vranesira gjate gjithe javes

Më poshtë po ju njohim se si do të jenë kushtet meteorologjike për javën që presim sipas parashikimeve te Sherbimit Meteorologjik Ushtarak. Dita e hënë do të ndikohet nga kushte atmosferike relativisht të paqendrueshme, reshjet e shiut do të jenë të izoluara me intensitet të ulët vetëm përgjatë maleve. Dita e martë do të jetë […]

Parashikimi i Motit – Beni gati çadrat, Reshje shiu ne te gjithe vendin

Pas një kohe të gjatë me mot me diell dhe “thatësirë” sa i përket reshjeve të shiut tashmë situata meteorologjike mbi vendin tonë ndryshon totalisht. Sipas Sherbimit Meteologjik Ushtarak kryefjala për javën që kemi përpara do të jetë moti i paqëndrueshëm shoqëruar me vranësira mesatare dhe të dendura si dhe reshje shiu të herëpashershme përgjatë […]

Reshje artificiale shiu per te luftuar ndotjen e ajrit ne Indonezi!

Në Xhakarta, autoritetet kanë planifikuar reshje artificiale për të parandaluar ndotjen e ajrit. Zyrtarët e administratës së qytetit së fundmi kanë propozuar prodhimin e shiut artificial për të luftuar fenomenin e ndotjes. Shtresat e ndotura do të pastrohen në saje të shiut, pasi sezoni aktual me thatësirë ka rrezikuar rritjen e ndotjes në kryeqytet. Ndërkohë, […]