Grerza kineze demton qindra tone geshtenja ne te gjithe vendin!

Gështenja e trojeve shqiptare është një ndër frutet më të preferuar nga europianët. Çdo vit qindra tonë gështënjë eksportohen në Itali dhe vende të tjera të Europës. Por ky vit ka qenë mjaft i vështirë për fermerët e Shkodrës, Tropojës dhe zonave të tjera të Shqipërisë. E njohur si “grerza kineze”, ky insekt ka dëmtuar […]

Debore ne Brazil. I ftohti historik godet vendin, temperaturat deri ne -8 grade celcius

Një fenomen mjaft i rrallë ka ndodhur të premten në jug të Brazilit, ku vendasit kanë dalur të festojnë rënien e flokëve të dëborës. Vala e paprecedentë e të ftohtit që ka prekur vendin ka sjellë edhe fenomenin aq të rrallë për një vend si Brazili, që njihet për temperaturat e nxehta dhe plazhet. Sipas […]

Parashikimi i motit / Reshje shiu ne te gjithe vendin pas dites se marte

Shërbimi Meteorologjik Shqiptar ka publikuar parashikimin e motit për këtë javë duke nisur nga dita e hënë e cila do të ketë mot kryesisht të kthjellët, vranësira të pakta të përqendruara përgjatë relieveve malore si dhe reshje shiu të izoluara përgjatë maleve në Juglindje të vendit. Ndërkaq po sipas këtij njoftimit dita e martë do […]

AKU intensifikon punen/ 756 inspektime dhe monitorime ne te gjithe vendin

Situata ende problematike e COVID-19, dhe masat teper rigoroze qe duhet te zbatojne bizneset ka detyruar trupat inspektuese të AKU-së te rrisin numrin e inspektimeve ku gjate gjithë ditës se sotme jane kryer 756 inspektime dhe monitorime në kuadër të Task-Forcës anti Covid. Gjatë inspektimeve janë vendosur 3 masa administrative. Është vendosur 1 masë administrative […]

Parashikimi i motit/ Ja si do te jete kjo fundjave ne vendin tone

Sipas Shërbimit meteorologjik Ushtarak moti për vendin tonë sa i përket fundjavës do të jetë i paqëndrueshëm. Dita e Shtunë do të karakterizohet nga moti i vranët shoqëruar me reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët deri mesatar. Reshjet do të jenë në formën e shtrëngatave dhe stuhive shoqëruar me shkarkesa elektrike. Lokalisht breshër. […]

Parashikimi i Motit/ Fundjave me vranesira dhe reshje shiu ne te gjithe vendin

Sipas parashikimeve te Sherbimit Meteorologjik Ushtarak dita e shtunë do të ketë mot me alternime kthjellimesh dhe vranësira deri të dendura. Reshje shiu të herëpasherëshme me intensitet deri mesatar. Lokalisht reshjet do të jenë në formën e shtrëngatave shoqëruar me shkarkesa elektrike Era do të jetë nga kuadrati i jugut me shpejtësi mesatare 2-8m/s, përgjatë […]

AKU/ Asgjesohen mbi 78 ton produkte ushqimore, vazhdon kontrolli i subjekteve ne te gjithe vendin

Trupat inspektuese të Autoritetit Kombëtar të Ushqimit, kanë vijuar gjatë 24 orëve të fundit 144 kontrolle në të gjithë vendin në garantim të sigurisë ushqimore dhe monitorime të përbashkëta në kuadër të Task Forcës së ngritur kundër përhapjes së COVID-19. Sipas njoftimit të AKU gjatë inspektimit në Tiranë janë dhënë 4 masa administrative “paralajmërim”, janë marrë 10 mostra për […]

Moti/ Rikthehen shirat ne te gjithe vendin

Sipas te dhenave te Sherbimit Meteorologjik Ushtarak ditën e nesërme (por dhe jo vetëm) vendi ynë do të ndikohet nga kushte të paqëndrueshme atmosferike. Në këtë mënyrë moti për nesër do të jetë me vranësira mesatare dhe të dendura në të gjithë territorin (pa përjashtuar orët e pakta me diell kryesisht në zonën e qendrës). […]

Moti/ Parashikimi per javen ne vazhdim, debore dhe ngrica ne te gjithe vendin

Sipas te dhenave te Sherbimit Meteorologjik Ushtarak dita e Hënë dhe ajo e Martë do të kenë mot me alternime kthjellimesh dhe vranësirash me këto të fundit shoqëruar me reshje shiu me intensitet të ulët në zonën e qendrës dhe atë të veriut. Duke nisur nga orët e pasdites të ditës së Martë vendi përfshihet […]

Parashikimi i Motit – Beni gati çadrat, Reshje shiu ne te gjithe vendin

Pas një kohe të gjatë me mot me diell dhe “thatësirë” sa i përket reshjeve të shiut tashmë situata meteorologjike mbi vendin tonë ndryshon totalisht. Sipas Sherbimit Meteologjik Ushtarak kryefjala për javën që kemi përpara do të jetë moti i paqëndrueshëm shoqëruar me vranësira mesatare dhe të dendura si dhe reshje shiu të herëpashershme përgjatë […]