Humanizimi që i mungon kaq shumë shoqërisë tonë

Fabjol Hysi eshte nje nga djemte me aftesi ndryshe sa i perket degjimit e te folures por me nje ndjeshmeri te larte sociale. Fabjoli nisi lëvizjen për ndërtimin e një banese të re për ciftin Prifti në Karavasta të Divjakës. Ndjeshmëria që Fabjoli ka për njerëzit që kanë të njëjtin fat si të tijin e […]

Grerza kineze demton qindra tone geshtenja ne te gjithe vendin!

Gështenja e trojeve shqiptare është një ndër frutet më të preferuar nga europianët. Çdo vit qindra tonë gështënjë eksportohen në Itali dhe vende të tjera të Europës. Por ky vit ka qenë mjaft i vështirë për fermerët e Shkodrës, Tropojës dhe zonave të tjera të Shqipërisë. E njohur si “grerza kineze”, ky insekt ka dëmtuar […]

Malajzia padit BE-ne ne Organizaten Boterore te Tregtise – “Ndalimi i vajit te palmes demton ekonomine tone”

Malajzia do të kontaktojë Organizatën Botërore të Tregtisë (OBT ) për planet e Bashkimit Evropian për t’i dhënë fund përdorimit të biokarburanteve të marra nga vaji i palmës. Njoftimi u bë nga një ministër ekzekutiv në Kuala Lumpur, qendra politike e vendit aziatik, prodhuesi i dytë më i madh në botë i vajit të palmës […]

SHBA/ Mijera tone mikroplastike bien ne formen e shiut

Më shumë se 1 000 tonë mikroplastikë në vit, ekuivalente me 123 milionë shishe, bien në formën e shiut në parqet kombëtare dhe zonat natyrore të mbrojtura të SHBA. Alarmi që del nga një studim i Universitetit të Utahut dhe që u botua në revistën ”Science”, tregon se mikroplastikat transportohen nga atmosfera dhe lëvizin drejt […]

Parashikimi i motit/ Ja si do te jete kjo fundjave ne vendin tone

Sipas Shërbimit meteorologjik Ushtarak moti për vendin tonë sa i përket fundjavës do të jetë i paqëndrueshëm. Dita e Shtunë do të karakterizohet nga moti i vranët shoqëruar me reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët deri mesatar. Reshjet do të jenë në formën e shtrëngatave dhe stuhive shoqëruar me shkarkesa elektrike. Lokalisht breshër. […]

Dita Boterore e Shpendeve Migratore, ” Zogjte lidhin Boten tone”

Tema e ketij viti per kete dite mjedisore ne mbare globin eshte ” Zogjte lidhin Boten tone”. Dita Botërore e Shpendëve Migratorë ka filluar të festohet nga viti 2006 dhe ka si qëllim që të sjellë në vëmëndjen e popullatës dhe të shërbejë si një ditë ndërgjegjësimi për mbrojtjen e shpendëve migrator dhe habitatet e tyre. […]

Blini produkte vendase/ Jane cilesore, ndihmoni ekonomine tone

Prodhimi vendas dhe produktet “Made in Albania” operojnë në një mjedis sfidues ku duhet të përballen me konkurrencën që ju vjen nga rajoni. Por qytetarët pëlqejnë të konsumojnë prodhime vendase edhe në këtë kohë pandemie. Vetë qytetarët thonë se prodhimet e vëndit janë më cilësore dhe të besueshme për ta ndaj do të donin t’i […]

Efektet pozitive qe ka domatja ne shendetin tone

Në rast se e keni pyetur ndonjëherë veten, domatja është teknikisht një frut, sepse ka fara në brendësi dhe rritet nga lulja e verdhë e bimës. Por kur vjen puna tek ushqyerja domatja konsiderohet si perime dhe ka një sërë përfitimesh shëndetësore. Domatet janë një burim shumë i mirë vitaminash Vetëm një domate mund të […]

Farat dhe lekura e frutave – Te mirat dhe demet qe i shkaktojne shendetit tone!

Dilema në përgatitjen e një lëngu frutash qëndron në përfshirjen ose jo të lëkurave dhe farave të tyre. Problemi qendron se duhet te kemi kujdes sepse  përfshirja e farave dhe lëkurave është e gjitha në varësi të frutit disa japin probleme e disa jo. Në ditët e sotme me përdorimin e shumë pesticideve dhe lëndëve […]

Sa e demshme eshte mjegulla per shendetin tone?

Mjegulla e dendur që ka përfshirë mbrëmjen e sotme Kosovën, i ka shtuar rreziqet për shëndetin dhe për të gjitha llojet e trafikut. Sa herë që pëson ndryshime moti, atëherë edhe gjendja juaj shëndetësore pëson ndryshime gjithashtu. E njëra ndër problemet për shëndetin tuaj del të jetë edhe mjegulla, e cila shumë lehtë sjell ndikime […]