Kamomili – Efektet dhe perfitimet

Lulet e kamomilit përdoren dhe janë të famshme për vetitë e tyre qetësuese, shkruan faqja italiane e internetit cure-naturali.it. Në realitet bima nuk ka përbërës aktivë nxitës si shumica e bimëve që përdoren kundër pagjumësisë, por përkundrazi, ajo ka kryesisht veti antispazmodike, siç është balsami i limonit. Këto veti e bëjnë kamomilin një relaksues të […]

Qershite dhe efektet pozitive ne organizem

Qershitë janë një nga frutat më të shëndetshme dhe më të shijshme. Një grusht qershi, ose rreth 21 qershi, përmbajnë më pak se 100 kalori dhe 15% të nevojave tuaja ditore për vitaminë C. Por këto nuk janë arsyet e vetme se përse qershitë nuk duhet të mungojnë nga tavolina jonë. Qershitë kanë antioksidantë dhe […]

Moti ne Diber jep efektet ne frutikulture

Situata e pandemise Covid-19 dhe kufizimi i levizjes ka sjelle jo pak veshtirsi ne levizjen e fermereve si per kryrjen e proceseve te punimeve ashtu edhe per levizjen e produkteve apo kryerjen ne kohen e duhur te trajtimeve ne kulturat e ndryshme bujqesore. Por ky vit nuk ka qen aspak ne favor per bujqesine edhe […]

Efektet pozitive qe ka domatja ne shendetin tone

Në rast se e keni pyetur ndonjëherë veten, domatja është teknikisht një frut, sepse ka fara në brendësi dhe rritet nga lulja e verdhë e bimës. Por kur vjen puna tek ushqyerja domatja konsiderohet si perime dhe ka një sërë përfitimesh shëndetësore. Domatet janë një burim shumë i mirë vitaminash Vetëm një domate mund të […]

Efektet e faktoreve meteorologjike ne sjelljen mbrojtese te bleteve te mjaltit

kosheret e bleteve

Studiuesit zbuluan se bletët e mjaltit janë më të mbrojtura gjatë afrimit të motit të keq. Autorët zbuluan se disa ‘’thumbime’’ në mbrojtje ishin kryesisht rezultat i faktorëve meteorologjikë,përfshirë temperaturën, lagështinë, sasinë e rrezatimit diellor, shpejtësinë e erës dhe presionin barometrik. Disa bletarë mendojnë se kjo mbrojtje e rritur, ndodh sepse bletët “dinë” që ato […]

Efektet e ndryshimit klimatik: Pritet t’i heqe 3% rritjes ekonomike boterore!

Ndryshimi klimatik mund t’i heqë rritjes ekonomike botërore 3% në 30 vitet e ardhshme, sipas një studimi të njësisë së inteligjencës të “The Economist”. Afrika, Amerika e Jugut dhe Lindja e Mesme pritet të kenë ndikimin më të madh nga ndryshimi klimatik, për shkak se kanë temperatura mesatare të larta dhe ekonomi më të vogla […]

Çfare eshte detoksi ndaj kafes dhe cilat jane efektet qe shkakton?!

Kafeja është një nga pijet më të konsumuara në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe jo vetëm. Shumë njerëz në të gjithë botën, e shijojnë këtë pije ose të nxehtë ose të ftohtë, duke e bërë pjesë të rutinës së tyre të përditshme ose në momentet kur ata kanë nevojë për energji shtesë dhe rritje […]

Stres dhe lodhje, efektet qe sjell ndryshimi i stineve

Gjithkush ka vuajtur të paktën një herë në jetën e tij nga lodhja dhe stresi për shkak të ndryshimit të sezonit. Nëse vjen pranvera, vera, vjeshta ose dimri, ndryshimi ndikon shumë në trupin tonë. Të adaptohesh me një klimë të re, me gjatësi të ndryshme të ditës dhe zakone të reja të jetës, mund të […]

Luleshtrydhja dhe efektet ne zemer

Nje lajm i mire arrin nga Universiteti i Oklahomes, SHBA, ku shkencetaret kane verejtur se luleshtrydhjet e ulin nivelin e kolesterolit ne gjak. Studiuesit gjate 4 javeve kane percjelle gra te cilat vuajne nga sindroma metabolike dhe te cilat kane konsumuar çdo dite nga 25 grame pluhur nga dredhezat e ngrira dhe te thara. Ata kane […]