Siguria ushqimore dhe protokollet ne sistemin arsimor – AKU vendos 16 masa administrative dhe asgjeson mbi 38 ton produkte

Trupat inspektuese të Autoritetit Kombëtar të Ushqimit kanë realizuar 314 inspektime dhe monitorime gjatë 24 orëve të fundit edhe si pjesë e Task-Forcës Anti-Covid ku përveç monitorimit të bizneseve, po vijojnë çdo ditë edhe monitorimin e të gjitha niveleve të sistemit arsimor për zbatueshmërinë e protokolleve anti-covid. Sipas njoftimit gjatë inspektimeve janë dhënë 16 masa […]

Importuam 467 milione euro ushqime – Ne 6-mujorin e pare te vitit u rrit kerkesa per produkte bujqesore

Në 6 muajt e parë të viti janë importuar nga jashtë kufijve 58.3 miliardë lekë apo 467 milionë euro prrodukte ushqimore. Sipas të dhënave zyrtare të Ministrisë së Bujqësisë, pavarësisht periudhës së pandemisë COVID-19, vështirësive në transport dhe tkurrjes së konsumit në vend, importet bujqësore kanë pësuar një rritje në krahasim me të njëjtën periudhë […]

Preparate te ndaluara bujqesore – AKU bllokon 132 litra produkte te mbrojtjes se bimeve

Drejtoria Rajonale e AKU Vlorë ka bërë me dije se referuar indicios së marrë nga Policia Kufitare, ka bllokuar 132 litra produkte të mbrojtjes së bimëve (Sunfire 240SC, Sedlene Fuerte), të cilat i përkisnin pasagjerit të linjës Vlorë-Brindisi me iniciale V.A , i cili u ndalua nga Policia kufitare. Sipas njoftimit këto produkte të cilat […]

Produkte ushqimore te pasigurta per konsum – AKU vendos masa administrative per 3 subjekte tregtare

Trupat inspektuese të AKU-së kanë realizuar gjatë 24 orëve të fundit rreth 230 inspektime në garantim të sigurisë ushqimore dhe monitorime në kuadër të Task-Forcës të ngritur kundër përhapjes së Covid-19. Sipas njoftimit të AKU gjatë inspektimeve janë vendosur 3 masa administrative ndaj tre subjekteve për ushqim të pasigurt dhe mungesë të sistemit të gjurmueshmërisë, […]

Ngarkese bakteriale mbi normen e lejuar/ AKU bllokon mbi 150 kg kos dhe djathe ne Korçe si dhe asgjeson 4.5 ton produkte ne Tirane

Trupat inspektuese të Autoritetit Kombëtar të Ushqimit gjatë 390 kontrolleve të kryera në 24 orët e fundit në të gjithë vendin, në garantim të sigurisë ushqimore dhe monitorime në kuadër të Task-Forcës kundër përhapjes së COVID-19 kanë njoftuar se në Korçë janë bllokuar 100 kg “kos” dhe 50 kg “djathë kaçkavall” në një stabiliment “përpunim […]

AKU/ Asgjesohen mbi 78 ton produkte ushqimore, vazhdon kontrolli i subjekteve ne te gjithe vendin

Trupat inspektuese të Autoritetit Kombëtar të Ushqimit, kanë vijuar gjatë 24 orëve të fundit 144 kontrolle në të gjithë vendin në garantim të sigurisë ushqimore dhe monitorime të përbashkëta në kuadër të Task Forcës së ngritur kundër përhapjes së COVID-19. Sipas njoftimit të AKU gjatë inspektimit në Tiranë janë dhënë 4 masa administrative “paralajmërim”, janë marrë 10 mostra për […]

Blini produkte vendase/ Jane cilesore, ndihmoni ekonomine tone

Prodhimi vendas dhe produktet “Made in Albania” operojnë në një mjedis sfidues ku duhet të përballen me konkurrencën që ju vjen nga rajoni. Por qytetarët pëlqejnë të konsumojnë prodhime vendase edhe në këtë kohë pandemie. Vetë qytetarët thonë se prodhimet e vëndit janë më cilësore dhe të besueshme për ta ndaj do të donin t’i […]

Pandemia po godet bujqesine, Konsumoni sa me shume produkte vendase

Prodhimi bujqësor për këtë sezon ka qënë në maksimum, por ajo çfarë po ndodh në këto ditë izolimi është mungesa e shitjes së mallrave. Bllokimi më i madh vjen nga mbyllja e tregjeve jashtë vendit. Pikat e grumbullimit thonë se situata është shqetësuese, pasi partnerët e huaj po anullojnë kontratat për shkak të izolimit të […]

Studimi: Zevendesimi i proteinave me produkte bimore ul rrezikun e semundjeve te zemres

Në studimin e bërë me 37.000 amerikanë është vërejtur se personat të cilët kishin konsumuar proteina nga produkte bimore, ishin 27% më pak të rrezikuar të vdesin nga sëmundjet kardiovaskulare, në krahasim me ata që i marrin proteinat nga mishi, raporton CNN. Sipas ekspertëve, ju mund të merrni proteinat e duhura jo vetëm nga produkte […]

Lojrave Olipmike/ Ndertohen 18,000 shtreter nga produkte te riciklueshme!

Lojrat olipmike marrin gjithmonë një vëmendje të veçantë, kjo dhe për shkak të mënyrës se si ato organizohen por dhe atmosferës që krijojnë. Këtë vit, lojrat olipmike do të organizohen në Tokoi, dhe mesa duket në fokus do të jetë kujdesi ndaj natyrës. Një nga produktet që janë prodhuar për këtë kampionat 2020, janë shtretërit […]