Përdorimi i qepës për shëndetin e trurit dhe sistemin nervor!

Qepët janë shumë të rëndësishme për një shëndet të mirë të organizmit. Ato janë të pasura me fibër, kalium, kalçium si dhe kanë shumë vitamina të rëndësishme për sistemin nervor. Në këtë artikull, do të mësoni për vlerat e vitaminave dhe mineraleve që gjenden tek qepa për sistemin nervor dhe nervat. Vitamina C për sistem […]

Kulumbria, fruti me vlera të mëdha për shëndetin!

Kulumbria (Prunus Spinosa L.) është bimë shkurre me rritje të ngadaltë deri 5 m e lartë, me degë të dendura me gjemba dhe gjethe eliptike vezake. Lulëzon në prill, lulet janë të bardha, kurse frutat të rrumbullakëta me ngjyrë të kaltër. Frutat kanë shije më të mirë dhe jo aq të hidhur nëse vjelën pas disa ngricave. Rritet në mexha, buzë rrugëve, në […]

Maska me logo CE false, nuk garantojne asnje mbrotje per shendetin

Maskat që përdoren masivisht sot, madje me detyrim në ambiente të hapura, nuk përmbushin standardet për sigurinë e përdoruesve për virusin Covid-19. Raporti i fundit i RAPEX, i Komisionit Evropian njofton se, maskat që janë të të njëjtin format e model me ato kirurgjikalet, nuk përmbushin kërkesat e shëndetit dhe të sigurisë për mbrojtje. Sipas […]

Efektet pozitive qe ka domatja ne shendetin tone

Në rast se e keni pyetur ndonjëherë veten, domatja është teknikisht një frut, sepse ka fara në brendësi dhe rritet nga lulja e verdhë e bimës. Por kur vjen puna tek ushqyerja domatja konsiderohet si perime dhe ka një sërë përfitimesh shëndetësore. Domatet janë një burim shumë i mirë vitaminash Vetëm një domate mund të […]

Studimi: Cigaret elektronike rrezikojne shendetin e gojes!

Cigaret elektronike janë potencialisht të rrezikshme për shëndetin e gojës dhe dhëmbëve, pasi ato shkatërrojnë mikrobiotën normale orale në favor të mikrobeve patogjene duke ekspozuar kështu rrezikun e infeksioneve dhe inflamacioneve. Përveç mikrobeve, arrijnë të shkaktojnë edhe karies dhe madje dëmtojnë edhe periodontozën, sëmundje që prek mishrat që nëse lihet pa kuruar, çon edhe në […]

Kungulli Baternat, i domosdoshem per shendetin e njeriut

Baternat (Cucurbita moschata)është kungull muskant, por quhet edhe si kungull me aromë ose kungull sheqer. Ky është kungull me cilësi të jashtëzakonshme, shije dhe aromë specifike, të cilat më tepër përkujtojnë në aromën e bostanit ose pjeprit. Emri, baternat (Butternut) buron nga Amerika dhe në përkthim do të thotë „gjalpë“. Lloji të cilin e kultivojmë […]

Sa vite zgjatet jeta juaj nese ndiqni rregulla te dobishme per shendetin?!

Të jetosh për një kohë të gjatë nuk është gjithçka: në mënyrë që jetëgjatësia të mos shndërrohet në një kurs pengesash të lodhshme, është gjithashtu e nevojshme të jesh i aftë të jetosh i shëndetshëm. Për të lejuar që kjo të ndodhë, është e nevojshme të “përparoni” mirë përpara: adoptimi i një stili jetese të […]

Kosove: Ajri po kercenon shendetin e banoreve

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik si institucioni më i lartë shëndetësor, shkencor dhe profesional në vazhdimësi hulumton ndikimin e faktorëve mjedisor në shëndetin e popullatës, propozon dhe merr vendime profesionale dhe u rekomandon institucioneve kompetente eleminimin e mangësive të zbuluara dhe ndikimin e tyre të dëmshëm në shëndet. Ky institut ka njoftuar qytetarët e Kosovës […]

Qumeshti dhe vlerat e tij per shendetin

Qumështi është një lëng i pasur me lëndë ushqyese që është përdorur në të gjithë botën për mijëra vite. Llojet e konsumuara më shpesh janë qumështi i lopëve, deleve dhe dhive. Konsumimi i qumështit është një temë e debatuar në botën e nutricionit, kështu që mund të keni pyetur veten nëse është i shëndetshëm apo […]

Çaji i angjinares, perfitime te medha per shendetin

Gjethet që rriten përgjatë kërcellit të saj, janë ato që thahen për të prodhuar çajin e angjinares. Ky çaj bimor ka një shije të ngjashme me bohçen e angjinares, dhe ndihmon për të ulur kolesterolin dhe presionin e lartë të gjakut por jo vetëm. Kur ju konsumoni çajin e gjetheve të angjinares, keni pëftuar folate, […]