NASA krijon re artificiale me shkelqim ne atmosferen e Tokes!

Administrata Kombëtare e Aeronautikës dhe Hapësirës kohët e fundit ka zbuluar një eksperiment të ri- misionin Super Soaker. Fjalë për fjalë agjencia krijoi re artificiale me ngjyra të ndezura. Si e bëri këtë? Ekipi i NASA lëshoi një raketë të vogël suborbital nga Alaska në një lartësi prej 85 kilometrash, pas së cilës u shkaktua një […]

Permbytjet e tokave bujqesore, 40 ha me laker ne Terbuf kalben ne parcela

Lageshtira e madhe dhe mungesa e kullimit te tokave ka demtuar rende disa fermere te cilet kane mbjelle kultura ne fushe kryesisht ne zonen e Terbufit. 40 ha te mbjella me laker sallate dhe presh i jane kalbezyer dhe ajo çfare mund te shpetohet eshte ne pamundesi ose ne kushte tmerresisht te veshtira per tu […]

Maska me logo CE false, nuk garantojne asnje mbrotje per shendetin

Maskat që përdoren masivisht sot, madje me detyrim në ambiente të hapura, nuk përmbushin standardet për sigurinë e përdoruesve për virusin Covid-19. Raporti i fundit i RAPEX, i Komisionit Evropian njofton se, maskat që janë të të njëjtin format e model me ato kirurgjikalet, nuk përmbushin kërkesat e shëndetit dhe të sigurisë për mbrojtje. Sipas […]

Rritje e lehte çmimeve ne qershor, krahasuar me nje vit me pare

Çmimet e ushqimeve dhe produkteve të tjera janë rritur mesatarisht me 1.8% në qershor, në krahasim me të njëjtin muaj të një viti më parë, raportoi INSTAT, duke mbetur poshtë objektivit të shënjestuar prej 3% të Bankës së Shqipërisë. Rritja është ndikuar nga ushqimet, qiratë dhe uji, ndërsa çmimet për kategoritë e tjera kanë shënuar […]

Permiresimet e cilesise se ajrit – Shkencetaret: Do te kete temperatura me te ngrohta dhe shira

Shkencëtarët thonë se përmirësimet dramatike në cilësinë e ajrit të lidhura me mbylljen e koronavirusit mund të sjellin temperatura më të ngrohta dhe shira më të rëndë këtë vit. Me mbylljen e fabrikave dhe rrugëve relativisht të zbrazëta, ndotja e ajrit në qytete në të gjithë Azinë, Evropën dhe SHBA ka rënë me 60% në […]

BIRN/ Punetoret sezonale presin hapjen e kufirit me Greqine – ‘Jemi me syte nga qielli’

Kriza e COVID-19 ka bllokuar në shtëpi me mijëra punëtorë sezonalë që mbijetojnë falë punës në Greqi dhe në vendet e tjera –ndërsa presin me padurim një zgjidhje të shpejtë nga bisedimet mes qeverisë shqiptare dhe asaj greke. Julian Çepa nga fshati Gjergjan i Elbasanit merr dy herë në vit rrugën drejt Kavallës së Greqisë; […]