NASA krijon re artificiale me shkelqim ne atmosferen e Tokes!

Administrata Kombëtare e Aeronautikës dhe Hapësirës kohët e fundit ka zbuluar një eksperiment të ri- misionin Super Soaker. Fjalë për fjalë agjencia krijoi re artificiale me ngjyra të ndezura. Si e bëri këtë? Ekipi i NASA lëshoi një raketë të vogël suborbital nga Alaska në një lartësi prej 85 kilometrash, pas së cilës u shkaktua një […]

NASA: Rreze utravjollce per te luftuar coronavirusin

Teksa bota po pret një vaksinë që do luftojë Covid-19, disa mjekë dhe shkencëtarë kanë qenë në kërkim të metodave të tjera të ngadalësimit të përhapjes dhe zhdukjes së këtij virusi. Një nga këto shekncëtarë, që janë duke tentuar të zbulojnë metoda të reja të luftimit të kësaj pandemie është Fred Maxik, një ish shkencëtar […]

NASA konfirmon renie te ndotjes se ajrit ne Kine pas perhapjes se koronavirusit

Rënia e aktivitetit ekonomik në Kinë tani është e dukshme nga hapësira. Shumë ekspertë kanë vënë re një ulje të emetimeve të gazit në Kinë, por satelitët e agjencisë Europiane të Kopernikut kanë regjistruar një rënie të pazakontë të niveleve të dioksidit të azotit. Të dhënat u mblodhën nga ekipi i vëzhgimit tokësor i NASA-s. […]

NASA: Pese vitet e fundit me te nxehtat qe nga 1880

Pesë vitet e fundit kanë qenë më të nxehtat që nga viti 1880, një rekord i regjistruar nga NASA, pra gjatë 140 viteve që bëhen matjet e temperaturës. Në komunikimin e tyre, të dyja agjencitë theksojnë se viti 2019 ishte në vendin e dytë pas vitit 2016 për rekordin e temperaturave tokësore, duke konfirmuar trendin […]

NASA zbulon nje fenomen te çuditshem – Gjaku i astronauteve mpikset dhe leviz ne drejtim te kundert!

NASA ka vërejtur një efekt të çuditshëm gjatë fluturimit në hapësirë. Gjaku astronautëve lëviz në drejtim të kundërt. Ky fenomen i çuditshëm gjithashtu rezultoi në mpiksjen e gjakut në një astronaut, duke shkaktuar një panik midis mjekëve NASA-s. Një astronaut në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor po kryente një ultratinguj në trupin e tij të nga një […]