Qumeshti dhe vlerat e tij per shendetin

Qumështi është një lëng i pasur me lëndë ushqyese që është përdorur në të gjithë botën për mijëra vite. Llojet e konsumuara më shpesh janë qumështi i lopëve, deleve dhe dhive. Konsumimi i qumështit është një temë e debatuar në botën e nutricionit, kështu që mund të keni pyetur veten nëse është i shëndetshëm apo […]

Perimet dhe qumeshti dominojne prodhimin bujqesor, zene 58 % te totalit

Bujqësia shqiptare është vazhdon të jetë sektori me peshën më të lartë në ekonominë shqiptare me rreth 19 për qind të totalit të PBB-së, ndërsa shihet se prodhimi është i përqendruar së shumti në tek qumështi dhe perimet. Sipas të dhënave të fundit mbi prodhimin bujqësor të publikuara nga INSTAT, peshën më të mëdha në […]

Qumeshti i bletes dhe dobite ne shendet

 Ç’eshte xhelatina mbreterore? Qumeshti i bletes eshte nje leng i bardhe me vlera te larta ushqyese, qe del nga gjendrat e faringut, nga koka e bletave te vogla punetore per ushqyerjen e larvave punetore, meshkujve ne fazen e pare dhe larvave te mbretereshes. Ky eshte ushqimi i vetem i mbretereshes dhe njihet me emrin “qumeshti […]

Qumeshti i Devese dhe vlerat e tij

Pak mund të keni dëgjuar për përdorimin në kohë të sotme të qumështit të devesë, por ky lloj qumështi ka qenë lloji kryesor i qumështit i konsumuar nga shumë kultura për shumë breza. Edhe pse nuk është lehtë i qasshëm sa qumështi i lopës, ai ka një numër përparësish të mbi këtë të fundit, duke […]

Qumeshti i dhise, Çfare duhet te dini per vlerat dhe perdorimin e tij?

Qumeshti i dhise eshte lehtësisht i tretshëm ka një shije tipike sepse në yndyren e tij specifike permban (acidet yndyrore me zinxhir te shkurte dhe rruazat e vogla yndyrë) që asimilohen lehte nga organizmi i njeriut. Po, eshte e vertete se qumështi i dhise mund të zëvendësojë qumështin e lopes në ushqyerjen e njeriut. Po, […]

Qumeshti dhe perimet “bllokojne” rruget e Lushnjes

Fermerët, grumbulluesit dhe perpunuesit e Lushnjes dhe nga gjithe shqiperia janë rikthyer sërish në protestë pas përgjigjes negative të dhënë nga Ministria e Financave se skema e TVSH-së nuk do ndryshojë. Protestuesit hodhen parulla kunder qeverise dhe skemes se tvsh qe po penalizon fermeret dhe prodhimin vendas. Me pankarta në duar “Mos taksoni por ndihmoni […]

Qumeshti i Arte

Perberesi kryesor ne kete recete eshte turmerik (shafran i Indise/kurkuma), i cili ka veti antioksiduese, anti-inflamatore dhe anti-kancerogjene. I kombinuar me piper, perfitimet e turmerikut rriten ne menyre te konsiderueshme. Perparesi te tjera: Forcon sistemin imunitar Anti – kancerogjen Ndihmon tretjen e ushqimit Pastron melçine Rregullon metabolizmin Normalizon tensionin e larte te gjakut Permireson shendetin […]

Qumështi i bletës

Qumështi i bletës është një produkt i krijuar nga gjëndrat hipofaringeale të bletëve të reja dhe shërben për ushqimin e mbretëreshës dhe larvave. Përbërësit e qumështit të bletës dhe përqindja e tyre në përbërje, varion nga zonat dhe vendet e ndryshme. Një shembull i përbërësve të gjetur tek qumështi i bletës është si më posht:     […]