Kujdes nga ushqimet/ Ja cilet elemente shkaktojne kancer!

Kanceri është shkaku i dytë më i zakonshëm i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, pas sëmundjes së zemrës. Kanceri ndikon thellësisht në mënyrën se si qelizat tona rriten dhe ndahen, duke i ndryshuar. I gjithë kanceri është rezultat i dëmtimit ose mutacioneve gjenetike në ADN-në tonë. Por ne gjithashtu dimë se marrja e substanca të […]

Ndotesit e ajrit ne sere dhe problemet qe shkaktojne te bimet!

Per shkak te një mjedisi relativisht të mbyllur, serrat rrezikojnë që përqendrimi i disa gazeve të arrijë shumë shpejt në përqendrime helmuese për bimët. Në këtë rast ata shndërrohen në ndotës të ajrit në serrë. Ndotja e ajrit influencon prodhimin bujqësor, duke shkaktuar dëmtime të ndryshme në bimë, që fillojnë nga dëmtimet e lehta të […]

Farat dhe lekura e frutave – Te mirat dhe demet qe i shkaktojne shendetit tone!

Dilema në përgatitjen e një lëngu frutash qëndron në përfshirjen ose jo të lëkurave dhe farave të tyre. Problemi qendron se duhet te kemi kujdes sepse  përfshirja e farave dhe lëkurave është e gjitha në varësi të frutit disa japin probleme e disa jo. Në ditët e sotme me përdorimin e shumë pesticideve dhe lëndëve […]

Studimi: Buka e bardhe dhe sheqeri shkaktojne pagjumesi

Njerëzit që hanë shumë ushqime me sheqer dhe bukë të bardhë janë më shumë të prirura të preken nga insomnia (pagjumësia). Një studim që përfshiu 50 mijë gra rreth moshës 60-vjeçare zbuloi se drithërat dhe sheqeri ndikojnë tek çrregullimi i gjumit. Shkencëtarët nga qyteti i New Yorkut sugjeruan se sheqeri i tepërt ndryshon nivelin e […]

Temperat e larta, probleme edhe tek kafshet

Lopët që kanë prodhimtari të lartë të qumështit e kanë edhe metabolizmin më të shpejtë, prodhojnë më shumë nxehtësi në organizëm dhe më lehtë ju përballojnë temperaturave të ulëta. Mirëpo situata ndryshon kur janë temperaturat e larta gjatë verës. Te lopët qumështore, efekti i stresit të shkaktuar nga temperaturat e larta është mjaft i dukshëm. […]

A shkaktojne karotat alergji? Ja çfare thone ekspertet!

Nje person mund te jete alergjik ndaj çdo ushqimi. Nje nga keto ushqime jane edhe karotat.  Karotat jane perime me vlera ushqyese te medha dhe te mbushura me beta carotene.  Edhe kjo perime mund te shkaktoje reaksione te rrezikshme dhe alergji. Alergjia ndaj karotave mund te jete nje element i sindromes alergjiko-gojore. Nese nje person […]

Keto 10 ushqime shkaktojne gazra!

Edhe ushqimet e shendetshme mund te shkaktojne gazra. 10 nga ushqimet qe ne na pelqejne me shume, na fryjne keq stomakun dhe si perfundim shkaktojne gazra. Shalqiri Tani ne vere, shalqiri eshte nje nga ushqimet e preferuara per ne. Por ju nuk e dini qe ai shkakton edhe gazra. Shalqiri eshte i larte ne fruktoze, […]

Cilet jane ushqimet që shkaktojne alergji? Ja lista

A e dini se rreth 140 lloje ushqimesh shkaktojnë alergji? Megjithatë 90% të alergjive ndaj ushqimit janë të lidhura me 8 produkte specifike: • Qumështi i lopës • Veza e pulës • Kikirikët • Ushqimet me sojë • Gruri • Peshku • Midhjet dhe frutat e detit • Arrorët (arrat, bajamet, lajthitë, gështenjat, shqemet, arrat […]