Ndikimi i pandemise tek klima – Ekspertet “ndryshojne” mendje: Efekt pozitiv minimal

Një studim i publikuar në revistën Nature, nga një anë konfirmon dyshimin e shprehur disa herë nga shkencëtarët gjatë këtyre muajve të pandemisë, nga ana tjetër tregon rrugën e vetme që duhet ndjekur për t’i bërë ballë ndryshimeve klimatike. Në mënyrë të përmbledhur, ulja e menjëhershme e çlirimit të gazrave dhe rënia e ndotjeve atmosferike […]

DW: A eshte e ardhmja e Kosoves tek bujqesia?

Jeta e fermerëve shqiptarë dhe serbë në Kosovë dhe largimi i të rinjve nga zonat rurale. Fshati Sverkë ndodhet në Kosovë, rreth 16 kilometra nga qyteti i Pejës. Berat Hasani, është pronar ferme dhe është mjaft i shkathën në organizimin e punëve. Banorët e fshatit i kanë dhënë emrin “Mbreti i blegtorëve”. https://www.facebook.com/watch/?ref=external&v=277546396845255}| Ai para […]

Mungesa e besimit ne prodhimet vendase/ Ervin Resuli: Puna e dobet e institucioneve shteterore dhe mungesa e laboratorit ndikojne tek konsumatoret

Sipas anketes se fundit “Barometri i Ballkanit 2020”, vetem 65 shqiptareve zgjedhin qe te konsumoje prodhime vendase, kundrejt 32 per qind qe deshirojne te konsumojne prodhime nga Evropa Perendimore. Eksperti Ervin Resuli i ftuar ne nje emision televiziv ka deklaruar se kjo mosbesueshmeria e konsumatorit shqiptar vjen si pasoje e punes se dobet se institucioneve […]

Zbulohet nje virus i ri tek derrat ne Kine, transmetohet tek njeriu!

Sipas një grupi ekspertësh, një grip i ri, i ngjashëm me gripin e derrave që ka potencialin për t’u bërë pandemi është identifikuar në Kinë nga shkencëtarët. Ky grip është shfaqur së fundmi, ku mbartës janë derrat, por mund të infektojë edhe njerëzit. Studiuesit janë të shqetësuar se ai mund të përhapet më tej, duke […]

Shqiptaret me besimin me te ulet ne Rajon tek prodhimet vendase

Prodhimi vendas nuk gëzon besimin masiv të shqiptarëve, ndryshe nga sa ndodh në Rajon, ku qytetarët në përqindje të larta janë pro konsumit të produkteve vendase. Pavaresisht se pjesa me e madhe e prodhimeve bujqesore te vendit tone eksportohen ne vendet e te gjithe botes duke plotesuar te gjitha standardet e kerkuara shqiptaret nuk u […]

Studimi: 41 % e Italianeve i blejne produktet agroushqimore direkt tek prodhuesit

Blerja e produkteve agro-ushqimore per italianët po behet gjithnjë e më shumë me zero kilometër duke i kushtuar shumë vëmendje produkteve te fresketa, qëndrueshmërise se prodhimit dhe përdorimit te aplikacioneve per blerje ne internet po rritet gjithnje e me shume. Përsosmëria e territorit është gjithnjë e më e pranishme në zakonet e konsumatorëve italiane, deri […]

Paga e Luftes/ Individet qe nuk po perfitojne nga ndihma te ankohen direkt tek tatimet

Drejtoresha e Përgjithshme e Tatimeve, Delina Ibrahimaj, në një postim në faqen e saj në facebook u ka bërë thirrje sot të gjithë individëve te interesuar, të cilët konsiderojnë se mund të jenë përfitues të ndihmës financiare Paketa 2-te sipas VKM nr.305 datë 16.04.2020, por subjekti ku jane te punesuar nuk ka kryer aplikimin per […]

Vaksina anti-Covid/ E suksesshme tek majmunet, Pritet te zhvillohen dhe prova tek njerezit

Gjashtë majmunëve u është dhënë një vaksinë anti-Covid e zhvilluar nga Universiteti i Oksfordit. Ata janë pa koronavirus 28 ditë pas ekspozimit të ndaj virusit. Rezultati është një shenjë premtuese për vaksinën, e cila gjithashtu po kalon në provat njerëzore. Megjithatë, një version për njerëzit mbetet muaj larg, edhe në skenarin më të mirë. Eksperimenti […]

Covid-19 dhe ndikimet tek ndryshimet klimatike!

Pandemia Covid-19, i dha tokës dhe ajrit ‘’kohë  për tu shëruar’’ nga mbingarkesa në  ndotje që po përjetonte. Gjatë kësaj periudhe, u shfaqën sërish delfinët në  kanalet e Venecias, zogjtë  duke kënduar masivisht në Francë, dhelprat duke shëtitur në Mbretërinë e Bashkuar dhe drerët i kemi parë  duke qarkulluar në  stacionet e metrosë  në  Japoni. […]

Katastrofat nxjerrin me te miren te njerezit!

Është e lehtë të shikosh përreth dhe të shohësh sesi kriza Covid-19 ka nxjerrë jashtë më të keqin tek disa njerëz, nga grumbullimi i mijëra shisheve dezinfektuese e deri tek mbushja e bareve e restoranteve me njerëz, pavarësisht udhëzimeve të shëndetit publik. Megjithatë, individët dhe komunitetet kanë treguar se situatat më të këqija kanë tendencë […]