Pesticidet natyrore, 10 bimet dhe menyra per krijimin ne shtepi

Njerëzimi gjithnjë dhe më tepër po e ndien ndotjen e mjedisit ku jeton dhe pasojat e saj. Popullata sot është gjithnjë dhe më e madhe dhe nevojat për ushqim po zmadhohen gjithnjë dhe më shumë, kurse kjo sigurohet nga bujqësia ku si degë e zhvillimit të deritanishëm të mbrojtjes së kulturave bujqësore nga sëmundjet dhe […]

10 mije makina ne site – Kontroll i dyfishte per kolaudimin

Duke nisur nga dita e hënë, të gjitha automjetet do të kalojnë në skanerin e task-forcës së transportit rrugor së bashku me policinë rrugore, sipas njoftimit të publikuar në faqen zyrtare. Ne njoftim thuhet gjithashtu se autoritetet kanë evidentuar rreth 10 mijë automjete të cilat qarkullojnë  pa certifikatën e kontrollit teknik në bazë të analizës […]

The Guardian- Ne 10 vite, helmimet nga Paracetamoli jane rritur me 44%

Në 10 vite, helmimet nga paracetamoli janë rritur me 44%, sipas një studimi të The Guardian. Paracetamoli zakonisht është ilaçi i parë nga i cili i kthejmë sytë, qoftë për dhimbjen më të vogël, ethet, temperaturën, etj. Mirëpo, nëse ‘abuzohet’ me të krijon edhe më shumë shqetësime se ato fillestaret, të cilave supozohej t’i ‘jepnit […]

10 ushqimet qe jane ne rrezik zhdukje

Nje studim i Universitetit te Oksfordit tregon se mungesa e frutave dhe perimeve do te rriste çmimet dhe do te ndryshonte dieten boterore. Ne planet do te vdesin 534 000 persona me shume ne vitin 2050 dhe ky skenar kerkon zgjidhje. Banania. Ne dhjetor te 2015 revista shkencore “Plos Patogens” njoftonte se nje kerpudhe e […]

Raporti/ 10 % e shqiptareve nuk kane akses ne burime uji te sigurta

Sa njerëz kanë qasje në ujë të pastër dhe të sigurt? Nga e marrin atë dhe sa paguajnë për të? Një hartë e re nga The Independent, me të dhënat nga Organizata Botërore e Shëndetit / Programi i Monitorimit të Përbashkët të UNICEF-it, jep të dhëna për ujin e pijshëm nga 17 vitet e fundit […]

Gjimnazi “18 Tetori” 10 dite kohe per regjistrimet

Duke nisur prej dates 2 shtator e deri ne daten 13 shtator ne gjimnazin me te madh te qytetit te Lushnjes “18 Tetori” do te nisin regjistrimet per klasat e 10-ta. Te gjithe nxenesit e interesuar per te vazhduar arsimimin dhe formimin e tyre ne kete gjimnaz, mjafton te paraqiten ne ambjentet e shkolles ne […]

10 ushqimet qe ju mbrojne nga rrezet e demshme te diellit

Disa ushqime te pasura me vitamina dhe antioksidante rrisin fuqine mbrojtese te lekures dhe te flokeve nga rrezet e demshme te diellit. “Pa diskutim qe te rendesishme jane nje krem i mire kunder diellit dhe mosekspozimi ne oret me te nxehta ne diell, por ka edhe disa ushqime qe permbajne substanca qe na mbrojne nga […]

10 gjera te çuditshme qe mund te konsumohen nga njeriu

Kohet e fundit teknologjia po kalon kufijte edhe per sa i perket ushqimit. Ju do çuditeni kur te lexoni se deri ku ka arritur teknologjia ne perpunimin dhe prodhimin e ushqimeve. Prandaj dhe kjo gje i ka bere njerezit te mos jene te sigurt per ate çfare hane. Pluhur druri   Druri i drurit eshte konsumuar […]

10 ushqimet me te rrezikshme ne bote

Coldiretti është Konfederata Italiane e Kultivuesve dhe përbën shoqatën më të madhe të përfaqësisë dhe asistencës së bujqësisë italiane. Coldiretti ka përpiluar listën e zezë të 10 ushqimeve më të rrezikshme për shëndetin. Analiza tregon se në vitin 2018 ka rënë më shumë se një alarm në ditë për një total prej 398 njoftimeve të dërguara […]