Kujdes nga ushqimet/ Ja cilet elemente shkaktojne kancer!

Kanceri është shkaku i dytë më i zakonshëm i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, pas sëmundjes së zemrës. Kanceri ndikon thellësisht në mënyrën se si qelizat tona rriten dhe ndahen, duke i ndryshuar. I gjithë kanceri është rezultat i dëmtimit ose mutacioneve gjenetike në ADN-në tonë. Por ne gjithashtu dimë se marrja e substanca të […]

Mallrat me te importuara ne 4-mujorin e pare te 2020, dominojne ushqimet!

Ndër 20 grupmallrat më të importuara në katërmujorin e parë të këtij viti dominojnë ushqimet në katër grupe, duke treguar ekspozimin e lartë që shporta e mallrave ka ndaj ndryshimeve dhe krizave në vendet furnizuese. Sipas të dhënave Zyrtare të Drejtoria e Përgjithshme e Doganave, karburantet, cigaret, metalet dhe automjete ishin artikujt më të importuara […]

Ushqimet me te demshme se duhani!

Dietat e pabalancuara vrasin më shumë njerëz në ditët e sotme sesa pirja e duhanit. Shkencëtarët zbuluan se mungesa e lëndëve ushqyese të rëndësishme mund të dëmtojë shëndetin tuaj. Sidoqoftë, disa produkte, të cilat ne i përfshijmë në dietën tonë për të ashtuquajturat cilësi të dobishme, mund të jenë gjithashtu shkatërruese për trupin tonë. Midis […]

Si te pastroni ushqimet tuaja dhe te qendroni te sigurt kur beni blerje ne kohe pandemie?!

Disa nga shqetësimet më të mëdha të publikut rreth shpërthimit të pandemisë deri më tani kanë qenë të lidhura me supermarketet, nga furnisimi i mjaftueshëm me sendet ushqimore thelbësore dhe sendet shtëpiake e deri tek se si të qëndrojmë të sigurt gjatë blerjes. Deri më tani, njerëzit janë mësuar të marrin masa paraprake siç janë […]

Ushqimet qe nuk duhet te konsumoni ne mengjes!

Një mëngjes i shëndetshëm përfshin fibrën, proteinën dhe yndyrnat e shëndetshme që ju japin energji dhe ju bëjnë të ndiheni të ngopur. Në kontrast një mëngjes i pashëndetshëm mund t’ju bëjë të ndiheni të plogësht, t’ju shkaktojë të shtoni në peshë dhe të rrisë riskun për sëmundje kronike. Ja disa nga ushqimet më të këqija […]

Ushqimet qe ju ndihmojne te dukeni me te rinj!

Të gjithë e dimë se është e pamundur të ndalësh procesin e plakjes dhe të qëndrosh i ri përgjithmonë. Por zakonet e mira dhe ushqimi i duhur mund t’ju ndihmojnë të dukeni më të shëndetshëm dhe më të rinj. Ja cilat janë ato: Supa pulës Rrushi i kuq Limoni Xhenxhefil Shega Fasulet Patatja ëmbël Spinaqi […]

France: Platforme dixhitale per te dhuruar ushqimet e teperta per familjet ne nevoje

Një kompani franceze ka zhvilluar një platformë që lidh kompanitë tregtare per te dhene ushqimet e pashitura per bamirësi tek njerezit në nevojë. Sipas Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Ushqim dhe Bujqësi, rreth një e treta e gjithë ushqimit te prodhuar globalisht për konsum njerëzor humbet ose tretet. Kjo është një humbje prej rreth […]

“Xnext” – Edhe ushqimet ne radiografi!

Identifikon ndotësit dhe defektet në produktet industriale, nga ushqimi në farmaceutikë, dhe jep një kontribut për sigurinë e konsumatorit. Kjo është ajo që bën XSpectra, një makinë me rreze X e zhvilluar nga Xnext, në të cilën kompania, e themeluar nga dy inxhinierë bërthamorë, ka investuar mbi 8 milionë dollarë që nga lindja e saj […]

A jane ushqimet me ngjyra te keqija per shendetin?

Nëse ushqimet janë shumëngjyrëshe, si ato që fëmijëve u pëlqen kaq shumë, do të thotë që ka aditivë, dhe kur themi aditivë menjëherë mendojmë për diçka artificiale, dhe shpesh diçka të dëmshme, por nuk është gjithmonë kështu. Sipas përkufizimit, kjo shtesë është një substancë që nuk është natyralisht e pranishme në një ushqim, por shtohet […]

Rendesia e mineraleve ne ushqimet e koncentruara

Mineralet janë përbërës të rëndësishem dhe të domosdoshëm për mirëmbajtjen e shëndetit të organizmit të kafshëve. Mineralet tek përzirjet e koncentruara jepen nëpërmjet premiksave varësisht nga qëllimi i prodhimtarisë dhe lloji i kafshëve. Kalciumi dhe Fosfori – janë makromineralet më të rëndësishme sidomos për kafshë e reja, ato rishtas të pjellura dhe për kafshët qumështore. Këto […]