Ja pse nuk duhet te hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin […]

Ushqimet qe nuk duhet te konsumoni ne mengjes!

Një mëngjes i shëndetshëm përfshin fibrën, proteinën dhe yndyrnat e shëndetshme që ju japin energji dhe ju bëjnë të ndiheni të ngopur. Në kontrast një mëngjes i pashëndetshëm mund t’ju bëjë të ndiheni të plogësht, t’ju shkaktojë të shtoni në peshë dhe të rrisë riskun për sëmundje kronike. Ja disa nga ushqimet më të këqija […]

Ja çfare i ndodh trupit tuaj, nese nuk hani fruta dhe perime!

Frutat dhe perimet permbajne disa prej vlerave ushqyese me te rendesishme per shendetin tone. Por sipas nje studimi te kryer se fundmi, vetem 11% e njerezve hane fruta dhe perime perdite. Por çfare mund te ndodhe me trupin tuaj, nese ju nuk hani mjaftueshem fruta dhe perime? Ju shfaqen probleme me sistemin e tretjes Pa […]

Hani 2 kumbulla ne dite dhe ndryshimi eshte i pabesueshem

Kumbulla eshte nje zgjedhje e pashmangshme e çdo amvise per te pergatitur ushqim per dimer, dhe perveç se jane me te perdorura per pergatitjen e gjalpe dhe marmelatave, sigurisht eshte e keshillueshme per t’i ngrene edhe te fresketa. Kjo pasi kumbulla permban vitamine C (5 deri 8 mg per 100 g, ne varesi te llojit), […]

Nese deshironi te jetoni me gjate hani shendetshem

Njerezit te cilet ishin duke ngrene mire ne fillim te studimit dhe qendruan ne kete udhe, kishin midis 9 dhe 14 per qind rrezik me te ulet te vdekjes se hershme. Per te jetuar me gjate, ndikon edhe menyra e ushqyerjes. Nje ekip kerkimor ne Shtetet e Bashkuara ka studiuar dieta dhe informacione shendetesore nga […]