Ja pse ananasi duhet te gjendet ne dieten tuaj ditore

Lëngu i ananasit përmban një shumëllojshmëri të vitaminave dhe mineraleve, përfshirë vitaminën B6, magnezin, kaliumin. Ai përmbush mbi 63 për qind të nevojës ditore për mangan, 9 për qind të nevojës ditore për bakër, dhe në të njëjtën kohë furnizimin e trupit me kalcium, hekur dhe fosfor. Ananasi është gjithashtu një burim i mirë i […]

Pse brokoli është kaq i rëndësishëm në dietën e fëmijëve tuaj

Brokoli është plot me lëndë ushqyese. Kjo është arsyeja pse rekomandohet nga shumë mjekë dhe nutricionistë. Por a e dini pse është po aq i mirë për fëmijët? Brokoli është i pasur me karotenoide, sulforafan, kamforol, kuercetinë, hekur, vitamina A, C, K1, B1, B6, E, Acid folik, magnez, selen, fosfor, kalium dhe fibra. Ekspertët rekomandojnë […]

COVID-19/ Kujdesi qe duhet te keni ne perditshmerine tuaj

Ndërkohë që koronavirusi gjendet ende mes nesh dhe lufta e përditshme vazhdon, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar përgjigjet e 6 prej pyetjeve më të shpeshta sa i takon pandemisë COVID-19. Kështu, maska duhet mbajtur në ambiente ku nuk mund të sigurohet distanca fizike, jo më pak se 1.5 metra. A duhet të […]

Si te bisedoni me femijet tuaj per koronavirusin!

Koronavirusi tashmë është kthyer në pandemi botërore. Në kushtet kur autoritetet shëndetësore e shtetërore rekomandojnë kufizimin e lëvizjeve, deri në vetizolim, shqetësim i veçantë për prindërit është si të komunikojnë me fëmijët e tyre për situatën e krijuar, si t’i këshillojnë e ndihmojnë ata të kuptojnë këtë “jetë të re”, në mënyrë që të mos […]

Ushqimet e shendetshme qe permiresojne humorin tuaj

Kur përjetojnë një gjendje të rënduar mendore dhe shpirtërore, nuk janë të paktë njerëzit që drejtohen tek ushqimi, si një mënyrë për t’u ndjerë më mirë. Sidoqoftë, ushqimet e pasura me sheqer kanë pasoja negative në shëndet. Kohëve të fundit, janë realizuar një sërë hulumtimesh për lidhjen mes ushqimit të shëndetshëm dhe përmirësimit të shëndetit […]

Studimi: Ajri brenda shtepise tuaj eshte me i demshem sesa ajri jashte – ja pse!

Kur dëgjoni ose lexoni për “ndotjen e ajrit”, gjërat e para që ju vijnë në mendje janë tymi i fabrikave dhe i makinave. Sidoqoftë, aq i keq sa ndotja e ajrit jashtë është ajri brenda shtëpisë dhe me të vërtetë është i rrezikshëm. Po, e lexuat saktë, ajri brenda shtëpisë tuaj, vendit të punës, apo […]

Ja çfare i ndodh trupit tuaj, nese nuk hani fruta dhe perime!

Frutat dhe perimet permbajne disa prej vlerave ushqyese me te rendesishme per shendetin tone. Por sipas nje studimi te kryer se fundmi, vetem 11% e njerezve hane fruta dhe perime perdite. Por çfare mund te ndodhe me trupin tuaj, nese ju nuk hani mjaftueshem fruta dhe perime? Ju shfaqen probleme me sistemin e tretjes Pa […]

Ushqimet te cilat e pastrojne dhe mbajne melçine tuaj te shendetshme

Mëlçia është përgjegjëse për kryerjen e një varg funksionesh thelbësore, ndër to edhe për filtrimin e gjakut si dhe largimin e toksinave, si alkooli, barnat dhe nënproduktet natyrore të metabolizmit. Mbajtja e mëlçisë në gjendje të mirë, është e rëndësishme për ruajtjen e shëndetit të përgjithshëm. Nëse në organizëm do të fusni nutrientë ushqyes të […]

Risia, lule kokeposhte per arredimin e shtepise tuaj

Një dizajner britanik ka shpikur një mënyrë të re për të kultivuar erëzat brenda kuzhinës, mjafton të zgjasësh krahun lart për t’i kapur. Vazo të kthyera me kokë poshtë, brenda të cilave rritet borziloku apo mentja. Vazoja ka një lloj tape që pengon ujin të rrjedhë jashtë saj, kur bima ujitet. Vazoja është e pajisur […]

Nese konsumoni shume karrota, diçka e çuditshme do te ndodh ne trupin tuaj

Nëse hani shumë karrota, lëkura juaj mund të marrë ngjyrë portokalli! Në këtë përfundim ka dalë Universiteti i Kalifornisë Santa Barbara, që thotë se ky fenomen quhet karotenemia. Ngjyrosja e lëkurës ndodh më shumë në pëllëmbën e dorës dhe në shputën e këmbës. Që të ndodhë kjo, duhet të hani shumë karrota gjatë ditës. Në […]