EFSA: Reziku i helmimit nga farat e kajsise, ja sa duhet te konsumoni

Konsumimi i farave të kajsisë mund të jetë i rrezikshëm për fëmijët. Ky është mesazhi i shprehur nga EFSA (Autoriteti Evropian i Sigurisë së Ushqimit) në mendimin shkencor të kërkuar nga Komisioni Evropian. Autoriteti ka vendosur që për një të rritur 3 fara kajsi me madhësi të vogël ose gjysmë farë të madhe janë të […]

Frutat me te mira per shendetin – Ja çfare duhet te konsumoni!

Nëse nuk i pëlqeni luleshtrydhet, tëherë duhet t’i lexoni disa nga përfitimet shëndetësore që ato kanë. Jo vetëm që kanë një shije fantastike, por ato janë shumë të pasura edhe me vitaminë dhe antioksidantë dhe kanë vlera të tjera të jashtëzakonshme për shëndetin tuaj. Nxisin metabolizmin– Luleshtrydhet janë një burimi shkëlqyeshëm i vitamines C. Njerëzit […]

Ja çfare do ti ndodh trupit tuaj nese nuk konsumoni buke!

Buka është një ushqim i preferuar, por edhe ndikon në forma të ndryshme, disa prej të cilave janë të dëmshme për trupin dhe linjën tonë. Ja çfarë ndodh me trupin nëse eliminoni plotësisht bukën e bardhë nga dieta juaj: Do të humbni peshë të shkaktuar nga uji Buka është plot me karbohidrate, dhe nxjerrja e […]

Pse duhet te konsumoni shege?

E pasur me lëndë ushqyese të çmuara, shega konsiderohet një super ushqim i vërtetë: ja çfarë përfitimesh ka ajo për shëndetin. Është super “ngopës”. Shega është një aleat i shkëlqyeshëm për ata që janë në dietë. Siguron rreth 83 kalori në 100 gramë (rreth një frutë të qëruar). Për më tepër, falë pranisë së lartë […]

Ja perse duhet te konsumoni manaferra gjate vjeshtes

Manaferrat janë një lloj fruti që rekomandohet të konsumohet përgjatë periudhës së vjeshtës. Përtej shijes së mrekullueshme që ka, përfitimet e këtij fruti të vogël janë të mëdha. Më poshtë ju tregojmë disa nga arsyet kryesore pse duhet të hani sa më shumë këtë frut gjatë stinës së vjeshtës. Janë të pasura me vitaminë C; […]

Ja pse duhet ta konsumoni kosin çdo dite!

Ne studimin e publikuar ne “Journal of Nutrition” thuhet se ato qe konsumojne kosin rregullisht kane 30% me pak mundesi per t’u prekur nga depresioni ne dhjetevjeçarin e ardhshem. Por, ky studim nuk sqaron pse ndodh kjo. Studimi vezhgoi 14,539 meshkuj dhe femra. Ata plotesuan nje pyetesor ne fillim te studimit dhe nje tjeter pas […]

Ja pse duhet te konsumoni me shume arra

Ekspertet me studimet e tyre te fundit jane duke i dhene shume rendesi konsumit te arrave per arsye te perfitimeve te medha shendetesore siç jane trajtimi i disa llojeve te kancerit dhe performanca seksuale. Performanca seksuale:  Hulumtimet e fundit te bera nga nje universitet me reputacion ne Amerike, kane treguar se konsumi i 75-gr arra […]

Perfitimet qe keni nese konsumoni kumbulla!

Konsumimi i kumbullave mund te sjelle mjaft pasoja pozitive ne organizmin tone. Perveçse mund te perdoren per perdorimin  e mermelatave, padyshim qe mund te konsumohen edhe te fresketa. Sipas studimeve kumbullat, jo vetem qe forcojne kockat, parandalojne dhe zvogelojne rrezikun e zhvillimit te kancerit ne zorren e trashe, konsumimi i 12 kumbullave zvogelon edhe nivelet […]

Konsumoni Brokoli per nje shendet te mire!

Sipas mjekeve, njerezit qe duan te jene te shendetshem duhet te hane brokoli, pasi per ta, ” brokoli eshte ushqimi i jetes se shendetshme”. Brokoli e mban zorren me te shendetshme, ai largon insektet nga zorra juaj. Perveç faktit se kujdeset per shendetin e zorreve, brokoli permireson edhe rrit sistemin imunitar. Brokoli ndihmon sistemin tretes […]

Nese konsumoni shume karrota, diçka e çuditshme do te ndodh ne trupin tuaj

Nëse hani shumë karrota, lëkura juaj mund të marrë ngjyrë portokalli! Në këtë përfundim ka dalë Universiteti i Kalifornisë Santa Barbara, që thotë se ky fenomen quhet karotenemia. Ngjyrosja e lëkurës ndodh më shumë në pëllëmbën e dorës dhe në shputën e këmbës. Që të ndodhë kjo, duhet të hani shumë karrota gjatë ditës. Në […]