Permiresimi cilesie se ajrit, Londer 2030/ Ne fokus femijet dhe mireqenia e tyre

Fëmijët që rriten në zona të ndotura në kryeqytetin britanik kanë vëllim dukshëm më të vogël të mushkërive, me një humbje prej afro 5% në kapacitet, ekuivalent me dy vezë të mëdha krahasuar me moshatarët e tyre në pjesën tjetër të Anglisë. Rreth 98% e shkollave në Londër ndodhen në zona që tejkalojnë kufijtë e […]

Studimi: Femijet, transmetuesit me te medhenj te Covid-19

Nje studim interesant eshte botuar ditet e fundit, ne nje kohe kur vjeshta me virozat dhe fillimin e ciklit shkollor dhe parashkollor eshte 1 muaj larg!! Studiuesit thone qe femijet e vegjel jane transmetues te COVID 19! Shkalla e materialit gjenetik të koronavirusit të zbuluar në hundët e fëmijëve nën pesë vjeç është 10 deri […]

COVID-19/ “Doni Fruits” dhuron perime per femijet Jetim

Situata e veshtire e pandemise ka goditur te gjithe shtresat ekonomike dhe sociale te popullsise. Por me te prekurit jane familjet ne nevoje dhe femijet jetim. Ne ndihme te ketyre personave shume biznese por edhe vullnetare te ndryshem kane dhuruar ushqime apo vlera monetare per te lehtesuar sado pak gjendjen e tyre. Diten e sotme […]

Si te bisedoni me femijet tuaj per koronavirusin!

Koronavirusi tashmë është kthyer në pandemi botërore. Në kushtet kur autoritetet shëndetësore e shtetërore rekomandojnë kufizimin e lëvizjeve, deri në vetizolim, shqetësim i veçantë për prindërit është si të komunikojnë me fëmijët e tyre për situatën e krijuar, si t’i këshillojnë e ndihmojnë ata të kuptojnë këtë “jetë të re”, në mënyrë që të mos […]

Si te parandaloni obezitetin tek femijet?

Një hulumtim shkencor i bërë nga State University of New York tregon për disa mënyra, me anë të së cilave prindërit mund ta zvogëlojnë rrezikun e prekjes nga obeziteti. Tanimë dihet se fëmijët me mbipeshë, janë më të rrezikuar të vuajnë nga hipertensioni dhe sasia e lartë e kolesterinës. Në mënyrë që të parandalohen këto […]

Shpiket aplikacioni qe gjen semundjet e syve te femijet

Një aplikacion mund të gjejë te fëmijët ”syrin e bardhë”, një refleks brenda retinës që mund të jetë ”spiun” i një sëmundjeje, duke e lejuar atë të bëjë një diagnozë shumë më herët sesa metodat tradicionale, sipas studimit botuar në ”Science Advances”, sipas të cilit algoritmi mund të bëjë analizën direkte në fotografitë e marra […]

Sasia e kripes qe duhet te konsumojne femijet dhe te rriturit

Sasia e rekomanduar është 6g në ditë, e cila është 2.4g sodium dhe kjo është rreth një lugë gjelle kripë. Sasia të cilën fëmijët e konsumojnë duhet të jetë më e vogël, ku fëmijët prej 1 deri 3 vjet rekomandohet të konsumojnë 2g kripë në ditë (0.8g sodium), fëmijët prej 4 deri 6 vjet duhet […]

Vizita tek okulisti, detyrim per femijet e klases se pare/ Fluks ne Lushnje

Vizita tek mjeku okulist eshte detyrim per te gjithe femijet qe do te shkojne ne klase te pare. Ndaj edhe ne poliklinikat e vendit jo te pakta jane ditet me fluks vizitash. Per regjistrimin ne klasen e pare femijet duhet patjeter te marrin raportin tek mjeku okulist. Ne Lushnje keto vizita kryhen te spitali “Ihsan […]

Sheqeri dhe femijet, ku gjendet dhe pse ben keq!

Sheqeri nuk gjendet vetem tek karamelet apo tek embelsirat ne pergjithesi por gjendet pak a shume gjithandej. Dhe kur behet fjale per femijet ushqimi eshte akoma me i rendesishem prandaj me poshte keni keshillat e Doktor Gianfranco Trapani, mjek pediater ekspert ne fushen e nutricionit. Ku gjendet sheqeri? “Sheqeri eshte nje ushqim qe kur hahet […]

Alarmi! Ndotja nga makinat nxit astmen tek femijet ne mbare boten

Astma e fëmijërisë është sëmundja kronike më serioze mes fëmijëve sipas Organizatës Botërore të Shëndetit. Një raport i ri thotë se ndotja nga trafiku është një shkaktar kryesor i sëmundjes. Kevin Enochs i Zërit të Amerikës sjell më shumë hollësi. Dihet se ndotja nga trafiku është një kontribues i madh tek ndryshimet klimatike, por hulumtime […]