Alarmi ne Mesdhe: Se shpejti do te kete me shume mbeturina sesa peshq!

Alarmi eshte ngritur nga një studim mbi detet e ne te gjithe globin. Plastika, metalet, qelqi, qeramika, pajisjet e peshkimit, tekstilet dhe letra janë ndër materialet më të bollshme, por gomat dhe mbeturinat e tjera gjenden gjithashtu ne detet tona. Mesdheu rrezikon të bëhet një nga detet më të ndotur në botë. Kjo u deklarua […]

Koronavirus/ Gruri tani po vlen me shume sesa karburanti

Çmimi i grurit po rritet shumë ndërsa shumë vende të tilla si Rusia dhe Kazakistani, ndër eksportuesit kryesorë në botë, po zvogëlojnë kuotat e eksportit. Me emergjencën e koronavirusit, edhe ekonomia është çmendur, dhe jo pak , deri në atë pikë sa edhe gruri përfundon duke kushtuar më shumë se nafta. Çmimi në rritje Çmimi ndërkombëtar i […]

Studimi per dieten Vegane: “Tofu demton me shume planetin sesa mishi”

Fermerët britanikë u zmbrapsën nga veganizmi pasi treguan hulumtime që sugjerojnë të hahet tofu është më keq për planetin sesa konsumimi i shumicës së mishit. Në një konferencë në Londër me akademike dhe shkencetare, Unioni Kombëtar i Fermerëve (NFU)  argumentoi se një dietë pa mish mund të jetë jo e shëndetshme , sepse perpunimi i produkteve […]

Studimi: Ajri brenda shtepise tuaj eshte me i demshem sesa ajri jashte – ja pse!

Kur dëgjoni ose lexoni për “ndotjen e ajrit”, gjërat e para që ju vijnë në mendje janë tymi i fabrikave dhe i makinave. Sidoqoftë, aq i keq sa ndotja e ajrit jashtë është ajri brenda shtëpisë dhe me të vërtetë është i rrezikshëm. Po, e lexuat saktë, ajri brenda shtëpisë tuaj, vendit të punës, apo […]

Obeziteti shkakton me shume raste te prekjes nga kanceri sesa pirja e duhanit

Sipas një organizate, në Britaninë e Madhe, obeziteti shkakton më shumë raste të prekur nga kanceri sesa pirja e duhanit.  Studimi i kryer, thotë se kanceri që prek zorrët, veshkat apo mëlçinë, ka më shumë gjasa të shkaktohet nga mbipesha se sa nga duhanpirja. Duhet theksuar se pirja e duhanit mbetet shkaku kryesor parandalues ​​i […]

Studimi: Obeziteti po rritet me shpejt ne fshatra sesa ne qytete

Normat globale të obezitetit midis njerëzve që jetojnë në fshat janë në rritje më të shpejtë sesa ato mes banorëve të qytetit, pjesërisht për shkak të qasjes më të madhe në zonat urbane të ushqimeve të shëndetshme dhe vende për t’u stërvitur, thonë studiuesit. Në një studim 33 vjeçar të trendeve në indeksin e masës […]