Ja pse ananasi duhet te gjendet ne dieten tuaj ditore

Lëngu i ananasit përmban një shumëllojshmëri të vitaminave dhe mineraleve, përfshirë vitaminën B6, magnezin, kaliumin. Ai përmbush mbi 63 për qind të nevojës ditore për mangan, 9 për qind të nevojës ditore për bakër, dhe në të njëjtën kohë furnizimin e trupit me kalcium, hekur dhe fosfor. Ananasi është gjithashtu një burim i mirë i […]

Studimi per dieten Vegane: “Tofu demton me shume planetin sesa mishi”

Fermerët britanikë u zmbrapsën nga veganizmi pasi treguan hulumtime që sugjerojnë të hahet tofu është më keq për planetin sesa konsumimi i shumicës së mishit. Në një konferencë në Londër me akademike dhe shkencetare, Unioni Kombëtar i Fermerëve (NFU)  argumentoi se një dietë pa mish mund të jetë jo e shëndetshme , sepse perpunimi i produkteve […]