Studimi: Covid-19 mbijeton 3 jave tek peshku dhe mishi i ngrire

Studimet dhe teoritë dhe rreth Covid-19 kanë qenë të shumta që nga nisja e pandemisë së coronavirusit e deri më sot. Një studim i ri në Singapor ka dalë me përfundimin se virusi mund të mbijetojë deri në 3 javë edhe tek mishi dhe peshku i ngrirë. Disa pjesë salmoni dhe disa pjesë të mishit […]

Studimi per dieten Vegane: “Tofu demton me shume planetin sesa mishi”

Fermerët britanikë u zmbrapsën nga veganizmi pasi treguan hulumtime që sugjerojnë të hahet tofu është më keq për planetin sesa konsumimi i shumicës së mishit. Në një konferencë në Londër me akademike dhe shkencetare, Unioni Kombëtar i Fermerëve (NFU)  argumentoi se një dietë pa mish mund të jetë jo e shëndetshme , sepse perpunimi i produkteve […]

Qengja bullgare dhe rumune importohen ne Shqiperi me çmim me te lire se mishi i vendit

Vendet e rajonit po zgjerojnë hartën e produkteve ushqimore që importojnë në Shqipëri. Bullgaria dhe Rumania po falimentojnë fermerin tonë, pasi mishi i bagëtive të imta që sjellin këto vende kushton afërsisht 50 lek të reja për kilogram më pak, se mishi vendas. “Me shitjet e blegtorisë kemi shumë probleme, nuk ka treg nuk konkurojmë […]

Produkte mishi me salmonele, AKU ndalon hyrjen e 46.2 ton produkte te pasigurta nga Brazili

Në vijim të zbatimit të Planit të Kontrolleve Zyrtare dhe sinjalizimeve të ardhura nga qytetarë dhe sistemi europian i njoftimit të shpejtë, Autoriteti Kombëtar i Ushqimit vijon kontrollet në subjektet që importojnë dhe tregtojnë produkte ushqimore, me qëllim mbrojtjen e shëndetit dhe interesit të konsumatorëve. Nga kontrollet e ushtruara në terren ka rezultuar se disa […]

Mishi dhe qumeshti i deleve

Qumështi i deles përveç që shfrytëzohet për të ushqyerit e qengjave, është mjaft i ushqyeshëm dhe i dedikuar për ushqimin e njerëzve pasi që është lehtë i tretshëm dhe i përshtatshëm për plotësimin e kërkesave biologjike të organizmit të njeriut. Gjithashtu qumështi gjen përdorim të gjerë në industrinë ushqimore për prodhimin e produkteve të ndryshme […]

Mishi i kuq nxit reagimin imunitar qe shkakton kancerin

Mishi i kuq eshte nderlidhur me kancerin per dekada te tera, me hulumtimet qe sugjerojne se ngrenia e sasive te medha te mishit te derrit, viçit ose qengjit e rrit rrezikun e tumoreve vdekjeprurese. Por, per here te pare shkencetaret mendojne se e dine se çfare e shkakton efektin. Trupi, me sa duket, e sheh […]

Gati mishi laboratorik – Shkencetaret po punojne qe te jete ne treg per 5 vite

Mishi i prodhuar në laboratore mund të jetë nëpër raftet e supermarketeve brenda 5 viteve. Shkencëtarët janë të bindur se ky revolucion do të jetë zgjidhja e duhur për industrinë e mishit. Aktualisht, mishi mund të prodhohet në laboratore, por në sasi shumë të vogla. Shkenca po përpiqet që të gjejë mënyra që ta përshpejtojë […]

Mishi i perpunuar dhe efektet negative ne shendet

Të klasifikuar në 2015 si kancerogjenë, mishrat e përpunuar kanë qenë në qendër të interesit publik dhe kërkimet shkencore kanë treguar që mishërat e përpunuar çojnë në gjendje vdekjeprurëse. Pjesa e problemit shtrihet në përmbajtjen e përbërjes së quajtur: nitriti i natriumit. Ndërkohë që mishrat e përpunuar janë të mbushura plot me përbërës të pashëndetshëm […]