Moti/ Kjo jave do te jete befasuese ne aspektin meteorologjik!

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak ka informuar se kjo javë “do të jetë befasuese” në aspektin meteorologjik pasi në Mesdhe do të shihet tendenca e ardhjes së rrymave më të ftohta nga veriu i Europës. Sipas njoftimit moti në vend përgjithësisht parashikohet me reshje shiu të cilat do të jenë të herëpashershme dhe në intervale të caktuara […]

Moti gjate kesaj jave/ SHMU publikon parashikimin per 5 ditet ne vazhdim

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak njofton se dita e sotme (e hënë) pritet të ndikohet nga masa ajrore relativisht të paqëndrueshme ndërsa moti parashikohet me alternime kthjellimesh dhe vranësira të cilat do të pasohen nga reshje shiu kryesisht në veri dhe përgjatë relieveve malore të vendit. Sipas informacionit të publikuar parashikimi për ditët e tjera është si […]

Parashikimi i motit/ Pas reshjeve te shiut rikthehen ditet me diell

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën me dije se pas disa ditëve me reshje shiu e mot kryesisht të vranët, gradualisht mbi vendin tonë fillojnë të ndikojnë kushte të qëndrueshme atmosferike. Sipas SHMU nesër moti në vendin tonë do të jetë i kthjellët por nuk do të mungojnë edhe alternimet e vranësirave kalimtare të cilat më të […]

Moti/ Permiresohet situata ne javen ne vijim

Pas diteve te freshketa te shoqeruara me shtrengata shiu dhe bresheri ne te gjithe teritorin e vendit , pritet qe ne javen ne vijim te permiresohet situata. Sipas parashikimeve te Sherbimit Meteorologjik Ushtarak fillimi i Qershorit do te shoqerohet me rritje graduale te temperaturave. Ditën e hënë do të ketë mot me alternime kthjellimesh dhe […]

Moti ne Diber jep efektet ne frutikulture

Situata e pandemise Covid-19 dhe kufizimi i levizjes ka sjelle jo pak veshtirsi ne levizjen e fermereve si per kryrjen e proceseve te punimeve ashtu edhe per levizjen e produkteve apo kryerjen ne kohen e duhur te trajtimeve ne kulturat e ndryshme bujqesore. Por ky vit nuk ka qen aspak ne favor per bujqesine edhe […]

Moti/ Rritje temperaturash 4 deri 5 grade diten e neserme

Ashtu si dje, edhe sot vendi ynë po ndikohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike me motin i cili ka qenë i kthjellët që në orët e mëngjesit dhe ashtu do të mbyllet deri dhe në fund të ditës. Sipas te dhenave te Sherbimit Meteorologjik Ushtarak temperaturat e mesditës patën një rritje krahasuar me dje duke […]

Moti/ Rikthehen shirat ne te gjithe vendin

Sipas te dhenave te Sherbimit Meteorologjik Ushtarak ditën e nesërme (por dhe jo vetëm) vendi ynë do të ndikohet nga kushte të paqëndrueshme atmosferike. Në këtë mënyrë moti për nesër do të jetë me vranësira mesatare dhe të dendura në të gjithë territorin (pa përjashtuar orët e pakta me diell kryesisht në zonën e qendrës). […]

Si do te jete moti ne fundjave? Parashikimi i Sherbimit Meteorologjik Ushtarak

Sipas te dhenave te Sherbimit Meteorologjik Ushtarak ditën e Shtunë do të kemi mot të kthjellët në të gjithë territorin, përjashtuar vranësirat kalimtare në relievet malore. Era do të jetë nga kuadrati i Veriut me shpejtësi deri në 25m/sek. Ditën e Diel vendi do të vijojë të ketë mot të kthjellët në të gjithë territorin, […]

Moti/ Parashikimi per javen ne vazhdim, debore dhe ngrica ne te gjithe vendin

Sipas te dhenave te Sherbimit Meteorologjik Ushtarak dita e Hënë dhe ajo e Martë do të kenë mot me alternime kthjellimesh dhe vranësirash me këto të fundit shoqëruar me reshje shiu me intensitet të ulët në zonën e qendrës dhe atë të veriut. Duke nisur nga orët e pasdites të ditës së Martë vendi përfshihet […]

Moti i keq – Kufizime te furnizimit me uje ne Lushnje

Si pasoje e motit te keq gjate mbremjes se sotme i shoqeruar me stuhi dhe rebeshe shiu, i cili parashikohet te vazhdoje edhe diten e neserme, Ujesjelles Kanalizime Lushnje ka njoftuar se do te kete kufizime te furnizimit me uje ne disa zona te Lushnjes. Me poshte keni njoftimin e plote. Njoftim! Per shkak te […]