OBSH paralajmeron per vale te trete te COVID-19

I dërguari special i OBSH-së për COVID-19 kritikon reagimin e Evropës ndaj pandemisë së Coronas, duke thënë se vendet nuk arritën të përfitonin nga një qetësi e rasteve në verë për t’u përgatitur për valën tjetër. I dërguari special i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për COVID-19 David Nabarro tha për Solothurner Zeitung në Zvicër […]

Covid-19 po perhapet nga te rinj asimptomatike, OBSH ben thirrje per t’i dhene fund “nacionalizmit te vaksinave”

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka paralajmëruar se koronavirusi po përhapet kryesisht nga të rinjtë e moshës 20, 30 dhe 40 vjeç, të cilët nuk janë të vetëdijshëm se janë infektuar. Takeshi Kasai, drejtori rajonal për OBSH-në në Paqësorin Perëndimor, tha në një konferencë virtuale se të rinjtë që udhëheqin përhapjen përbëjnë një rrezik për […]

Si duhet mbajtur maska ne menyre te sigurte? OBSH jep rekomandimet

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka dhënë disa rekomandime se si duhet të mbajmë maskën e pëlhurës në mënyrë të sigurt. Në videon e realizuar nga OBSH thuhet se një maskë pëlhure vepron si një pengesë për të parandaluar përhapjen e virusit. Këto janë disa nga rregullat që ka rekomanduar OBSH-ja të përdoren gjatë vendosjes së […]

OBSH ndryshon serish keshillat per maskat mbrojtese!

Personat mbi 60 vjeç ose me probleme shëndetësore duhet të mbajnë një maskë të shkallës mjekësore kur janë jashtë kur e kanë të pamundur të distancohen nga shoqëria, sipas udhëzimeve të reja nga Organizata Botërore e Shëndetit, ndërsa të gjithë të tjerët duhet të mbajnë një maskë pëlhure me tre shtresa. Njoftimi të Premten shënon […]

OBSH: “Nuk ka prova se personat e sheruar nga COVID-19 krijojne imunitet. Rrezikojne te infektohen perseri”

Organizata Botërore e Shëndetësisë po paralajmëron që njerëzit që kanë pasur Covid-19 nuk janë domosdoshmërisht imunë nga prania e antitrupave dhe rrezikohen nga marrja e virusit përsëri. “Ende nuk ka prova që njerëzit që kanë pasur Covid-19 nuk do të marrin një infeksion të dytë,” tha OBSH në një konferencë shkencore të botuar të Premten. […]

OBSH: Me e keqja e pandemise nuk ka ardhur akoma!

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit ka paralajmëruar se “më e keqja është akoma përpara nesh” në shpërthimin e Koronavirusit, duke ngritur kambanat e reja të alarmit në lidhje me pandeminë ndërkohë që shumë vende kanë filluar të lehtësojnë masat kufizuese. Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus nuk specifikoi saktësisht pse beson se […]

OBSH: Ngadalesim i perhapjes se virusit ne Europe, Perhapje e shpejte ne Afrike

Zyrtarët e Shëndetit Botëror thanë të Premten se koronavirusi duket se po ngadalësohet në disa nga vendet më të goditura në Europë, si Spanja, Italia, Gjermania dhe Franca, megjithatë, heqja e urdhrave të qëndrimit në shtëpi shumë shpejt mund të çojë në një “ringjallje vdekjeprurëse . “OBSH dëshiron të shohë kufizimet e ngritura aq sa […]

OBSH: Personat e shendetshem nuk kane nevoje per maska!

Organizata Botërore e Shëndetit ka tërheur mbrapsht rekomandimin e saj, sipas të cilit të gjithë individët të infektuar ose jo, duhet të mbajnë maska mbrojtëse për të parandaluar përhapjen e pandemisë. OBSH rishikoi pozicionin e saj për maska ​​në dritën e të dhënave nga Hong Kongu duke treguar që përdorimi i tyre i përhapur në […]

OBSH nxjerr udhezuesin, si te ushqeheni ne periudhen e karantines dhe si te beni blerje

Duke e vlerësuar stilin e jetesës si një mjet të fortë të luftës anti covid, Organizata Botërore Shëndetësisë (OBSH) nxori një udhëzues se si njerëzit duhet të ushqehen në ditët e karantinës. Njerëzit po nxitohen të bëjnë blerje të te tepërta në të gjithë Rajonin Evropian të OBSH-së.  Blerjet e nisura nga paniku mund të […]

OBSH apel qeverive per masat kunder Covid-19

Orgnizata Botërore e Shëndetësisë, iu ka bërë thirrje te gjitha qeverive, që të ndalojnë së harxhuari kohën dhe të fokusohen maksimalisht për të luftuar koronavirusin dhe parandalimin e mëtejshëm të tij. “Ne shkatërruam dritaren e parë të mundësive,” tha Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus. “Në të vërtetë, duhet të kishim reaguar më […]