Vendimi i Qeverise/ Ja si do regjistrohen tokat qe nuk jane ne harta!

Një vendim i kësaj jave i Këshillit të Ministrave ndez dritën jeshile për regjistrimin në Kadastër të tokave për të cilat ekzistojnë titujt e pronësisë por nuk kanë të përcaktuar sipërfaqet. Objekt i këtij vendimi është përcaktimi i procedurave të regjistrimit të pasurive të paluajtshme, për të cilat zotërohen tituj pronësie në përputhje me nenin […]

Mungesa e tregut per rrushin/ Sindikata ne proteste, thirrje qeverise per mbeshtetje te fermereve

Sindikata e Fermereve te Bashkuar ka mbajtur paraditen e sotme nje proteste ne hyrjen jugore te qytetit te Kavajes ne mbeshtetje te fermereve te zones se Lekajt e Germenj te cileve tonelata me rrush u kane mbetur pa u shitur. Prej disa ditesh fermeret jane shfaqur ne media dhe rrjetet sociale te shqetesuar per mbetjen […]

Projekti 67 milione USD i ujitjes ne bujqesi, BB i le qeverise tre detyra per zbatim

Ekipi i Bankës Botërore ka bërë një rishikim të fundit të projektit të ujitjes dhe kullimit që po zbatohet në vendin tonë, me një mbështetje financiare prej 67 milionë dollarësh, duke nënvizuar se COVID-19 dha ndikimet e tij në zbatim, por ecuria pas bilancit është më e mirë sesa pritej. Projekti ka hasur veshtiresi në […]

OSHC-te leter Qeverise: Mos ndermerrni asnje vendim pa u siguruar per transparence dhe pjesemarrje!

Transparenca e plotë dhe mirëqeverisja janë parësore në këto kohë në mënyrë që të mos cënohen të drejtat e njeriut, sundimi i ligjit dhe vendimmarrja demokratike në shoqërinë tonë, është mesazhi i dërguar qeverisë shqiptare sot nga WWF dhe organizatat bashkëpunëtore. Organizatat e Shoqërisë Civile janë të vetëdijshme për kushtet ekstreme në të cilat qeveria […]

COVID-19/ “Sipermarrja ne drejtim te kolapsit”- Shoqatat e biznesit japin propozimet qeverise

Dhomat e Tregtisë dhe shoqatat e tjera të biznesit, në një shkresë zyrtare që i kanë dërguar kryeministrit Edi Rama, ministres së financave Anila Denaj, ministrit të shtetit për Mbrotjen e Sipërmarrjes, Eduard Dhalsi dhe ministrit për rindërtimin, Arben Ahmetaj kanë kërkuar 8 masa mbështetëse për sipërmarrjen, e cila sipas tyre po i drejtohet kolapsit. […]

Plani financiar i qeverise / Reagon Sindikata e Fermereve te Bashkuar – Po diskriminohet sektori bujqesor

Pas publikimit te planit financiar per te perballuar situaten e pandemise nga ana e qeverise ka reaguar Sindikata e Fermereve te Bashkuar. Ata ne nje deklarete per mediat kane shprehur indinjatë të thellë për ketë harresë dhe nënvleftësim që Qeveria i ka bërë dhe i bën fermerëve shqiptarë dhe bujqësisë si sektor i ekonomisë edhe […]

Skema mbeshtetese e qeverise, eksperti Ilir Pilku: Bujqesia ka nevoje per 10-fishin e kesaj vlere, problem konkurrueshmeria

Eksperti i Bujqësisë Ilir Pilku ka deklaruar se bujqesia ka nevoje per 10-fishin e vleres aktuale te skemes mbeshtetese nga ana e qeverise. Gjate nje emisioni televiziv ai foli për skemën e re në bujqësi dhe problemin e konkurrueshmërisë në treg. “Politika bujqësore dhe skema mbeshtetese e këtij viti është nje gjë e mirë. 6.4 […]

Kosove: Zyrtarizohet marreveshja VV-LDK, Pritet votimi i qeverise ne Kuvend

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës edhe zyrtarisht kanë konfirmuar se janë pajtuar për bashkëqeverisje në mandatin 4 vjetët e ardhshme. Krerët e të dyja partive Albin Kurti e Isa Mustafa në një konferencë të përbashkët për mediat thanë se kjo marrëveshje është në dobi të Kosovës. “U takuam dhe u dakorduam që të […]

SHBA – “Vatra” dorezon kerkesen e ish-Pronareve qeverise Amerikane

Nisur nga zhvillimet me te fundit ne Shqiperi, ligjeve abuzuese si dhe paqartesise ne zbatim te atyre ligjeve qe jane miratuar sa i perket prones private ka patur nje interes te larte edhe nga shqiptaret e diaspores! Vatra, shoqeria me e madhe dhe me e vjeter ne emigracion me qender ne New York ka reaguar […]

Brazili ne qender te kritikave – Zjarret ne Amazone per faj te qeverise Bolsonaro, çeshtja do diskutohet ne G7

Ato që konsiderohen si mushkëritë e botës, pyjet e Amazonës po digjen prej tre javësh tanimë. Amazona është pylli tropikal më i madh në botë dhe sipas shkencëtarëve roli i këtij ekosistemi në luftën ndaj ndryshimeve klimatike është jetësor. Zjarret këtë vit janë dyfishuar krahasuar me një vit më parë thonë zyrtarët brazilianë. Për fiset […]