Kosove: Zyrtarizohet marreveshja VV-LDK, Pritet votimi i qeverise ne Kuvend

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës edhe zyrtarisht kanë konfirmuar se janë pajtuar për bashkëqeverisje në mandatin 4 vjetët e ardhshme. Krerët e të dyja partive Albin Kurti e Isa Mustafa në një konferencë të përbashkët për mediat thanë se kjo marrëveshje është në dobi të Kosovës. “U takuam dhe u dakorduam që të […]

Kosove: Hetime per buken dhe mishin, Konsumatoret dyshime per cilesine e ushqimeve

Për mishin që konsumojnë qytetarët e Kosovës  janë bërë qindra raportime, janë ngritur dyshime të shumta e janë arrestuar edhe njerëz. Por, dyshimi se çfarë mishi hanë kosovaret vazhdon të jetë temë diskutimi ende. Madje ditë më parë  dolën dëshmi se qytetareve të Kosovës u servohet dhe mish i kalit si suxhuk. E, përkundër kësaj […]

Kosove: Zhvillohet konferenca e 4-t e mjedres

Shoqata nacionale e mjedrës ‘Mjedra e Kosovës’ mblodhi së bashku akterët vendas dhe ndërkombëtarë të sektorit të mjedrës në Konferencën e Katërt të Mjedrës “Zhvillimi i qëndrueshëm dhe vizioni për të ardhmen e sektorit të mjedrës” të mbajtur në Prishtinë. Konferenca u mbështet nga USAID-i dhe donatorët CARITAS dhe GIZ në Kosovë. Kjo ngjarje pati […]

Kosove: Ekspertet e bujqesise i kerkojne qeverise se re te hartoje sistemin e vleresimit per bujqesine

SKEMA E KOMPENSIMIT TË PRODHUESVE BUJQËSORË

Qeveria e re, e cila pritet të formohet pas zgjedhjeve parlamentare të 6 tetorit, duhet të investojë më shumë në bujqësi. Kështu mendojnë ekspertë të kësaj fushe, të cilët pohojnë se zhvillimi i bujqësisë duhet të jetë ndër prioritetet kryesore të qeverisë së re. Sipas tyre, është mëkat që arat në Kosovë mbesin djerrinë, në […]

Kosove: Produkteve ushqimore te importit u mungon shpjegimi ne gjuhen shqipe

Në Kosovë vazhdojnë të shiten mallra apo produkte të ndryshme, të cilave u mungon shpjegimi në gjuhën shqipe. Ky është konstatimi i bërë nga KosovaPress në disa markete në Prishtinë, ku janë identifikuar mjaft produkte që shiten pa shpjegime në gjuhën shqipe. Vetëm gjatë këtij viti janë vendosur 74 gjoba për operatorët ekonomikë, të cilët […]

Kosove: Fillon ekzekutimi i 11.9 milione euro subvencione per bujqesine

Agjencia për Zhvillimin e Bujqësisë, e cila funksionon në kuadër të Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, pas kontrollit administrativ dhe kontrollit në terren ka përgatitur listat për pagesë të fermerëve përfitues në kuadër të Programit për Pagesa Direkte për vitin 2019. Deri më tani janë proceduar listat për pagesë të 13697 fermerëve, të […]

Kosove: Bien prodhimet bimore dhe blegtorale

Prodhimet bimore dhe blegtorale për vitin 2018 krahasuar me vitin 2017 ka shënuar rënie për 2.6 për qind, thuhet në raportin  “Llogaritë Ekonomike në Bujqësi” të publikuar nga Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) për vitin 2018 Sipas ASK-së në vitin 2018, prodhimet bimore kanë shënuar rënie për (-3.8%), krahasuar me vitin 2017. Rënia në vlerën […]

Kosove: Shqiptaret vjelin per tregti boronicat e Bjeshkeve te Sharrit

Nje denoncim eshte publikuar ne nje media Kosovare per vjeljen e boronicave nga shqiptaret. Nëse i frekuenton Bjeshkët e Sharrit ne Kosove thuajse në çdo cep mund të shohësh vetura me targa të Shqipërisë. Të gjitha këto po e frekuentojnë atë zonë për një mision të veçantë. Për t’i vjelë boronicat në bjeshkët e Kosovës […]

Pergjysmohet siperfaqja e tokes se mbjelle me grure ne Kosove

Në Kosovë sipërfaqet e përgjithshme të tokës bujqësore të kultivuara me drithëra, konkretisht me kulturën e grurit, nga viti në vit po zvogëlohen, duke ulur kështu edhe sasinë e prodhuar të këtij produkti në vend. Sipas shifrave zyrtare të Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural në vitin 2012, më shumë se 102 mijë hektarë sipërfaqe kanë […]

Kosove: Hapet Panairi i produkteve bujqesore ne Ferizaj

Sheshi qendror i Ferizajt u vërshua sot nga qindra produkte të sjella për ekspozim nga bujqit dhe fermerët ferizajas. Nga mëngjesi, në këtë shesh ngritën stendat e tyre bujq të ardhur nga fshatra e zona tjera të Ferizajt dhe më gjerë në hapje të Panairit të Produkteve Bujqësore që po organizohet për herë të dytë […]