Mungesa e tregut per rrushin/ Sindikata ne proteste, thirrje qeverise per mbeshtetje te fermereve

Sindikata e Fermereve te Bashkuar ka mbajtur paraditen e sotme nje proteste ne hyrjen jugore te qytetit te Kavajes ne mbeshtetje te fermereve te zones se Lekajt e Germenj te cileve tonelata me rrush u kane mbetur pa u shitur. Prej disa ditesh fermeret jane shfaqur ne media dhe rrjetet sociale te shqetesuar per mbetjen […]

Fermeret, te paorientuar. Mungesa e strategjise ne bujqesi po deshton investimet ne te mbjella

Mungesa e një strategjie apo programi konkret për bujqësinë bën që bujqit e vegjël dhe ata të mesëm të priren për të mbjellë kultura bujqësore të cilat nuk garantojnë vazhdimësi të investimit. Shembulli për këtë situatë janë banorë të zonës së Sotirës, në Gramsh. Një vit më parë, këta banorë mbollën bimën e livandos, e […]

Pandemia, Rrapaj: Problem mungesa e subvencioneve per bujqesine dhe nje pjese cilesia e produkteve. Do ndeshkohen ata qe nuk zbatojne karencen!

Kryetari i Këshillit të Agrobiznesit Agim Rrapaj në një emision televiziv ka folur për vështirësitë që po kalojnë operatorët e zinxhirit ushqimorë gjatë kësaj periudhe pandemie. Problem sipas Rrapajt është mungesa e subvencioneve ndaj fermerëve, por edhe cilësia e produkteve nga një pjesë e tyre që po dëmton zinxhirin, për të cilët priten masa ndëshkimore. […]

Vanilja – Mungesa ne treg dhe veshtiresia e kultivimit po rrisin çmimet

Vanilja është një nga erërat më të njohura në botë si dhe një përbërës mjaft I rëndësishëm produktesh duke filluar nga çokollatat e deri të parfumi. Por gjetja e vaniljes po bëhet gjithnjë e më e vështirë, ndaj dhe ushqimet e përbëra nga vanilja të tilla si akullore janë bërë më të shtrenjta dhe çmimi […]

Vitamina B-12/ Mungesa shkakton probleme shendetesore serioze!

Nëse ndjeni se  keni lodhje të pashpjegueshme gjatë ditës, marramendje dhe ndjeni zhurmë të çuditshme në vesh nuk duhet ta anashkaloni. Kjo lloj gjendje mund të pasohet me palpitacione të shpeshta të zemrës, ndjesi të çuditshme në ekstremitetet e gjymtyrëve e deri tek mungesa e frymëmarrjes. Për të marrë një diagnozë për të gjitha simptomat […]

Pasoja qe shkakton ne ekonomine bujqesore mungesa e pjalmuesve

Humbjet masive të numrit të bimëve dhe kafshëve janë në proces. Studiuesit i kanë raportuar ato prej shumë kohësh, ndonëse nuk kanë tërhequr vëmendje. Por një nga këto studime është bërë tituj në të gjithë botën: zhdukja në rezervatet natyrorë të Gjermanisë Veri-Perëndimore e tre të katërtave të biomasës së insekteve fluturuese! Studimi “Krefeld”, punë […]

Pjeshka: Renia e çmimit dhe mungesa e industrise Agroperpunuese po demton kultivuesit

Vellezerit Paja ne Gjocaj te Peqinit kane mbi 10 vite qe meren me kultivimin e pjeshkes. Tradita e pjeshkes ne kete zone ku toka e pasur nga aluvionet dhe humusi nga prurjet e dikurshme te shkumbinit eshte kthyer ne nje burim jetese per familjet e tyre. Si gjithmone mungesa e organizimit dhe informacionit penalizon çdo […]

Mungesa e laboratorit, demton rende exportuesit. 40,000 euro dem vetem nje pike grumbullimi ne Lushnje

Vetem nje pike grumbullimi dhe exportimi ne Lushnje ka pesuar nje dem prej 40,000 euro gjate ketij sezoni te exportimit te produkteve bujqesore. Firma “Lushnja 2012” eshte nje pikave te grumbullimit e cila eshte penalizuar me rreth 40 mije euro dhe shkak per kete eshte bere mungesa e laboratorit dhe shperdorimi i besimit mes tregetarit […]

Mungesa e baktereve ne zorre shkak per depresion

Mungesa e disa baktereve specifike te zorrët mund të jetë shkak për çrregullime depresive tek individët, sipas studimit të botuar në revistën “Nature Microbiology” që përfshinte dy mostra prej mbi 1 000 individë të ekzaminuar. Udhëhequr nga Jeroen Raes e VIB-KU Leuven, në Belgjikë, studimi gjeti se dy lloje të baktereve, Coprococcus dhe Dialister, janë vazhdimisht në […]

Mungesa e vitamines D, mjeket: Protokoll i ri mjekimi, kryeni analizen

Mungesa e vitaminës D në organizëm është një problem shëndetësor global. Shumë vende  kanë ndryshuar protokollet e mjekimit  për të ulur mungesat  dhe pasojat në shëndet. Në  Shqipëri e ashtuquajtura “vitamina e diellit” jepet vetëm në vitin  e parë të jetës në konsultoret e qendrave shëndetësore. Mjekët pediatër propozojnë ndryshimin e protokollit të mjekimit  me […]