Si te kultivoni kerpudhat ne menyre natyrale!

Substrati i kashtës dhe ujitja janë thelbësore për kultivimin e kërpudhave, të cilat rriten të mbrojtura nga klima e jashtme. Ne videon e meposhtme eshte nje dokumentar  në fabrikat e prodhimit te kerpudhave në provincën e Riminit ne Itali. Nga këtu vjen rreth 14% e prodhimit kombëtar dhe kompanitë vendase kanë ngritur konsorciumin ‘Funghi delle […]

Si duhet mbajtur maska ne menyre te sigurte? OBSH jep rekomandimet

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka dhënë disa rekomandime se si duhet të mbajmë maskën e pëlhurës në mënyrë të sigurt. Në videon e realizuar nga OBSH thuhet se një maskë pëlhure vepron si një pengesë për të parandaluar përhapjen e virusit. Këto janë disa nga rregullat që ka rekomanduar OBSH-ja të përdoren gjatë vendosjes së […]

Si mund te paiseni me autorizim ne menyre elektronike!

Policia e shtetit ka krijuar nje aplikacion te ri per te bere te mundur autorizimet per levizjet e mjeteve ne situaten e shtetrrethimit. Te gjithe ata persona te cilet i duhet te shkojne ne pune (ketu perfshihen edhe fermeret) , duhet te levizin per arsye te ndryshme shendetesore apo edhe per te bere pazarin duhet […]

Si te luftojme mizen e frutave ne menyre natyrale, ekologjike dhe ekonomike?

Miza e frutave, (Ceratitis capitata) është një mizë e vogël e cila shkakton dëme të mëdha në fruta, agrume dhe shumë pemë të tjera frutore. Ka një trup rreth 5 milimetra sy të gjatë, të mëdhenj dhe metalikë, një gjoks të bardhë dhe të zi. Në pjesën e barkut është e mundur të vërehen breza tërthore alternative […]

Keto perberes ushqimor nuk duhet ti perzini bashke ne asnje menyre

Mund te befasoheni kur te mesoni qe ka kombinime te ushqimeve qe duhet t’i shmangni. Kombinimi i ushqimeve te caktuara mund te kete ndikim negativ ne sistemin tone tretes dhe te na bejne te ndihemi te semure. Keto jane disa nga produktet ushqimore qe nuk mund te perzihen njeri me tjetrin: Domatet dhe trangujt Vendosja […]