Perdorni kanelle, me efekive kunder dhimbjeve se Ibuprofeni

Një temë mjaft e diskutuar është nëse ilaçet apo alternativat natyrore janë më të mira, në shërimin e dhimbjeve. Njëra del të jetë e sigurt, mirëpo pse të rrezikojmë me barëra të cilat kanë efekte anësore nëse alternativat natyrore janë më të sigurta por edhe aq efektive. Hulumtimi i ri tregon se pluhuri i kanellës […]

ANSES: Mos perdorni dezinfektues mbi frutat e perimet, rrezikoni shendetin

ANSES, Agjencia Franceze e Shëndetit dhe Sigurisë në Ushqim, Mjedis dhe Punë ka dhënë rekomandime për ushqimin, blerjen dhe pastrimin. A mund të ha fruta dhe perime të papërpunuara pa ndonjë përgatitje të mëtejshme? ANSES ekzaminoi mundësitë e sëmundjes COVID-19 nëse transmetohet përmes ushqimit, në bazë të të dhënave shkencore në dispozicion. Këtu janë përgjigjet, […]

Kujdes! – Nese dyshoni qe keni koronavirus nuk duhet te perdorni anti-inflamatore

Autoritetet franceze kanë paralajmëruar që ilaçet anti-inflamatore të përdorura gjerësisht mund të përkeqësojnë koronavirusin. Ministri i shëndetësisë i vendit, Olivier Véran, i cili është një mjek dhe neurolog i kualifikuar, ka postuar në Twitter: “Marrja e anti-inflamatorëve [ibuprofen, kortizon …] mund të jetë një faktor në përkeqësimin e infeksionit. Në rast ethe, merrni paracetamol. Nëse […]

Lekura e qepes – Si ta perdorni per shendet te mire

Gjeja e pare qe bejme kur duam te hame qepe eshte ta qerojme ate. Lekura e qepes hidhet ne kosh, por per fat te keq ky eshte nje hap i gabuar sepse ajo permban shume vlera ushqimore. Ekspertet tregojne se shtresa e jashtme e lekures se qepes permban sasi te medha antioksidantesh qe promovojne mireqenien […]

Si te perdorni bimet mjekesore kunder ankthit dhe stresit

Keni degjuar per ‘Herbalizmin’? Tingellon nje fjale e çuditshme, por ne te vertete ka te beje me perdorimin e barishteve dhe erezave ne kura shendetsore. Kjo kulture shume shekullore ka pasur ne zemer te saj bimet me te mira per te kuruar shume semundje. Gjate studimit te kesaj kulture, vendosem te ndajme me ju disa […]

Kura me uje te ngrohte dhe mjalte per shkrirjen e dhjamit, menyra si ta perdorni

Kjo kure e thjeshte ndiqet me perpikmeri nga miliona njerez ne bote, me qellim renien ne peshe dhe shkrirjen e dhjamit te tepert. Por krahas renies ne peshe perfitimet per shendetin dhe mireqenien e gjithe organizmit jane te panumerta. Uji me mjalte permireson mireqenien tuaj per sa kohe e konsumoni rregullisht. Humbje ne peshe Mijera […]

Si te perdorni gjethet e manaferres per zemer dhe kocka te forta

Manaferra, me shijen e ëmbël dhe pakëz të thartë është një frut pylli plot përfitime shëndetsore. Manaferrat shqiptare janë ndër frutat më të preferuara. Në vendin tonë, shumica e manaferrave mblidhen në natyrë. Së fundmi falë kërkesës së lartë të tregjeve të huaja, janë ngritur një sërë fermash bujqësore që kultivojnë manaferra. Manaferra, me shijen e […]

Pijet e gazuara, ja pse nuk duhet ti perdorni!

Duken se janë frekuese, por i shkaktojnë probleme të mëdha organizmit. Duke filluar nga sasia e madhe e sheqerit që hyn në organizëm, e deri të problemet që shkakton në traktin e tretjes, këto janë 10 arsye të mjaftueshme që t’ia ndaloni vetes konsumiminin e pijeve të gazuara. E privoni veten nga ushqyes themelorë Njerëzit […]