Minj te ngordhur ne fabriken e miellit, AKU bllokon dhe gjobit me 3.15 milione leke aktivitetin ne Fushe- Kruje

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka bllokuar 141.6 ton produkte të pasigurta në një magazinë mielli dhe ushqimi për blegtorinë në Fushë- Krujë. Po ashtu, subjekti u gjobit me 3.15 milionë lekë kundërvajtje për mungesën e licencës për ushtrim aktiviteti, për kushte të papërshtatshme higjeno-sanitare, për mungesë të sistemin të gjurmueshmërisë, etiketim të ushqimeve për kafshët […]

Ndotja e ajrit shkakton depresion dhe probleme mendore

Ndotja atmosferike mund të influencojë trurin tonë dhe të lidhet me kushtet e shëndetësisë mendore, si depresioni dhe çrregullimet bipolare. Të dhëna të reja mbi këtë çështje ka sjellë një studim i ri i publikuar në Plos Biology, që analizon të dhënat e 151 milionë personave në SHBA dhe 1,4 milionë në Danimarkë. Në këtë […]

Orizi i zi dhe vetite e tij qe sherojne pothuajse çdo semundje

Ne kohen e perandoreve kineze, orizi i zi eshte kultivuar ne sasi te vogla, sepse ishte i dedikuar vetem familjeve te perandoreve, derisa populli nuk kishte guxuar ta kultivonte apo ta konsumonte. I pasur me nutriente Nese i zieni 60 mlg oriz te zi, permban rreth 160 kalori, fitonutriente, dhe eshte burim per fibra, hekur, […]

Bie konsumi i bukes? – Ne 6 muaj, bleme me pak grure dhe miser

Qytetarët shqiptarë duket se kanë ulur konsumin e bukës në gjysmën e parë të vitit. Shifrat zyrtare, të Ministrisë së Bujqësisë, tregojnë një rënie të ndjeshme të importit të drithërave në vend. Konkretisht, në 6 muajt e parë të 2019, import i grurit dhe meslinit ka rënë me 9.8 për qind, ku janë importuar 94.7 […]

Jasemini qeteson, relakson dhe forcon libidone

Nëse në shtëpinë tuaj keni këtë bimë, do të bindeni edhe vetë në efektin e saj. Aroma dehëse dhe e parezistueshme e jaseminit të gjithëve u është e njohur, mirëpo kjo bimë me lule karakteristike ka efekte të mira. Profesori Prof. Hanns Hatt dhe mjekja Olga Sergejeva, nga Gjermania, konfirmojnë që mund të zëvendësojë barnat […]

Zgjerimi i parkut te Tomorrit, Qeveria dhe ekspertet: Te mos lejohen bizneset e guroreve

Qeveria nuk do të lejojë dëmtimin e malit të Tomorrit nga biznesi i guroreve që veprojnë aty. Ministri i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi, çeli sot serine e diskutimeve publike mbi vlerat dhe rëndësinë e ruajtjes së zonave të mbrojtura. Nisur edhe nga zhvillimet më të fundit, lidhur me vendimin e gjykates administrative për rrëzimin […]

AKU bllokon 3 subjekte ne Himare- 3.85 milione leke gjobe ne markete, furra buke dhe fast food-e

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka ndërprerë aktivitetin e 3 subjekteve në Jug të vendit si dhe ka ndëshkuar me 3.85 milionë lekë furra buke, markete dhe fast food-e për kundërvajtje ligjore. Të tre subjektet të cilave ju është bllokuar aktiviteti ndodhen në zonën e Himarës. Në njoftimin zyrtar, AKU ka deklaruar se është konstatuar ushtrim […]

Dehidratimi tek femijet, simptomat dhe kujdesi gjate veres

Gjatë muajve të verës rritet numri i fëmijëve të cilët shtrohen në spitale. Kjo ndodh për shkak të dehidratimit që vjen si pasojë e qëndrimit në diell për orë të tëra, e cila shkakton probleme dhe komplikime të rënda te fëmijët e moshave të vogla. Humbja e sasisë së lëngjeve në organizëm në shumë raste […]

Kakao, Vlerat dhe perdorimet

Kakao eshte ne thelb çokollate e paperpunuara, dhe ate e gjejme ne forme pluhuri dhe shume forma te tjera si kakao te paperpunuar etj… Kakao eshte burimi me i fuqishem antioksidant i ushqimeve ne bote! A nuk eshte kjo mbreselenese? Kjo ju jep edhe me shume arsye per te ngrene çokollata pa u ndjere ne […]

Si te perdorni gjethet e manaferres per zemer dhe kocka te forta

Manaferra, me shijen e ëmbël dhe pakëz të thartë është një frut pylli plot përfitime shëndetsore. Manaferrat shqiptare janë ndër frutat më të preferuara. Në vendin tonë, shumica e manaferrave mblidhen në natyrë. Së fundmi falë kërkesës së lartë të tregjeve të huaja, janë ngritur një sërë fermash bujqësore që kultivojnë manaferra. Manaferra, me shijen e […]