Qengja bullgare dhe rumune importohen ne Shqiperi me çmim me te lire se mishi i vendit

Vendet e rajonit po zgjerojnë hartën e produkteve ushqimore që importojnë në Shqipëri. Bullgaria dhe Rumania po falimentojnë fermerin tonë, pasi mishi i bagëtive të imta që sjellin këto vende kushton afërsisht 50 lek të reja për kilogram më pak, se mishi vendas. “Me shitjet e blegtorisë kemi shumë probleme, nuk ka treg nuk konkurojmë […]

Ne 10 vite te varfrit ulen shpenzimet per ushqime dhe rriten ato per banesa

Për familjet, të ardhurat e të cilave janë të pakta është e kuptueshme që shpërndarja e tyre do të shkojë tek gjërat më bazike, sikurse është ushqimi. Klasa më e varfër e familjeve në Shqipëri përllogarit se shpenzon mesatarisht 53.3% të totalit për ushqime dhe pije jo alkoolike. Në thuajse 10 vite pesha e shpenzimeve […]

Instalimi i paneleve diellore/ OSHEE, kushtet qe duhet te plotësojne matesit e bizneseve dhe familjareve!

Çdo konsumator familjar apo biznes tashmë ka të drejtë të sigurojë pavarësi energjetike përmes instalimit të impianteve të prodhimit të energjisë nga dielli. Ndërkohë që, një prej detyrimeve është instalimi i një matësi me dy drejtime , që duhet të matë energjinë elektrike që subjekti merr nga rrjeti i Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike […]

Parashikimi i motit per kete jave – Stuhi dhe temperatura deri ne -10 grade!

Sipas te dhenave te Sherbimit Meterologjik Ushtarak kjo jave do te kete temperatura nen zero grade ne te gjithe vendin e shoqeruar me stuhi dhe reshje debore ne zonat malore. Më poshtë do të bëjmë një pasqyrim të shkurtër rreth motit që na prejt për javën e re. Për shkak të masave ajrore të thata […]

Punet dhe kujdesi per bletet ne muajin Janar!

Muaji janar është muaji i dimrit, kur zakonisht bletishtet janë të mbuluara me borë. Në këtë muaj temperaturat zbresin shumë gradë nën zero. Gjatë kësaj kohe bletët janë të ngjeshura në tufë dhe kur e mbështesim veshin për koshere dëgjojmë një zhurmë të lehtë dhe me këtë e kuptojmë se ato po e mbajnë temperaturën […]

Qumeshti dhe vlerat e tij per shendetin

Qumështi është një lëng i pasur me lëndë ushqyese që është përdorur në të gjithë botën për mijëra vite. Llojet e konsumuara më shpesh janë qumështi i lopëve, deleve dhe dhive. Konsumimi i qumështit është një temë e debatuar në botën e nutricionit, kështu që mund të keni pyetur veten nëse është i shëndetshëm apo […]

Transformimi i frutave dhe perimeve

Kohët e fundit, ka pasur një lëvizje mjaft të madhe kundër ushqimeve të modifikuara gjenetikisht (OMGJ). Dhe ndërsa procesi i modifikimit gjenetik të ushqimit është  i kohëve të fundit, njerëzit kanë luajtur me shekuj me gjenetikën. Dallimi është se ata e bënë atë me mjetet që kërkonin shumë më tepër kohë dhe durim. Sa i përket bujqësisë, […]

Temperatura te ulta dhe ngrica, parashikimi i motit per ditet ne vazhdim!

Java nisi me reshje shiu të herëpashershme dhe në majat e maleve në veri e verilindje pati edhe reshje bore orët e fundit. Sipas te dhenave te Sherbimit Meteorologjik Ushtarak, prej pasdites së të hënës, reshjet do të ndërpriten në të gjithë territorin, për t`ja lënë vendin kthjellimeve. Në zona të izoluara malore, gjatë së […]

Buxheti 2020 – 3.9 miliarde leke per zhvillimin rural dhe mbeshtetjen financiare te fermereve!

Nga 1 janari i vitit të ardhshëm, qeveria adreson nga fonde buxhetore një shumë prej 3.9 miliardë lekë në mbështetje të zhvillimit rural duke nxitur rritjen e prodhimit bujqësor e blegtoral, të bletarisë, agroindustrisë dhe tregjeve të shitjes. Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural për vitin 2020 i ka dhënë prioritet mbështetjes së shtuar financiare […]

Fao: Pasiguria ushqimore per 100 milion njerez ne Evrope dhe Azine Qendrore

Uria në Evropë dhe Azinë Qendrore është e ulët, por një numër i madh i njerëzve janë të prekur nga pasiguria e moderuar e ushqimit, për shkak të mungesës së ushqimit dhe aksesit në ushqime ushqyese, si dhe mbipeshes dhe mbipeshes. Kjo u zbulua nga raporti i ri i FAO ‘ Rishikimi rajonal mbi sigurinë ushqimore […]