Silazhi dhe rendesia e tij per blegtorine!

Gushti eshte muaji i zaireve per nje pjese te mire te trevave te shqiperise. Bolleku i madh qe ky muaj prodhon i ka vene amvisat ne pune qe te pergatisin edhe per stinen e dimrit. Pavaresisht kushteve tejet te ndryshme nga shume vite me pare ku mungesa e frigoriferit detyronte njerezit te gjenin zgjidhje natyrale […]

Censusi/ Pelikani Kaçurrel ne PKDK shton kolonine e tij, arrin ne 194 individe

Diten e djeshme Administratat e Zonave te Mbrojtura ne qarqet Shkoder, Lezhe, Fier, Berat, Vlore dhe Korçë zhvilluan censusin e pelikanit dalmat. Ky census ka nje rendesi te veçante per Parkun Kombetar Divjake-Karavasta pasi eshte i vetmi vend riprodhimi i Pelikanit Kaçurrel ne Shqiperi. Puna e mire e AdZM Fier  i ka krijuar kushte te […]

Orizi i zi dhe vetite e tij qe sherojne pothuajse çdo semundje

Ne kohen e perandoreve kineze, orizi i zi eshte kultivuar ne sasi te vogla, sepse ishte i dedikuar vetem familjeve te perandoreve, derisa populli nuk kishte guxuar ta kultivonte apo ta konsumonte. I pasur me nutriente Nese i zieni 60 mlg oriz te zi, permban rreth 160 kalori, fitonutriente, dhe eshte burim per fibra, hekur, […]

Rrushi dhe te mirat e tij ne organizem

Kemi më shumë se 50 lloje të rrushit që kultivohet për tavoline kurse më shumë se 60 lloje që kultivohen për prodhimin e verës.  Siç e dimë dhe kemi lexuar më parë rrushi është burim i shumë materieve ushqyese. Por kjo nuk është e gjitha sepse vlera ushqyese të rëndësishme gjithashtu gjenden në fara të […]

Gripi afrikan i derrit po perhapet me shpejtesi dhe do te duhen dekada per eliminimin e tij

Virusi vdekjeprurës i derrave që u përhap nga Afrika në Evropë tani po shkatërron industrinë e mishit të derrit në Kinë prej 128 miliardë dollarësh dhe po përhapet në vende të tjera aziatike, një fatkeqësi e pashembullt që ka bërë që Pekini të therë miliona derra kot. Por ndalimi gripit afrikan të derrave nuk është […]

Uji me Limon dhe perfitimet e tij ne shendet

Përfitimet nga konsumimi i ujit me limon  janë të shumta. Pirja e ujit me limon ka shumë përfitime. Çdo mëngjes shtrydhni lëngun e gjysmë limoni në një gotë me ujë . Pirja e ujit me limon është një këshillë e zakonshme shëndetësore. Limoni është një depo i vitaminës C, balancon nivelin alkalik të pH, forcon sistemin […]

Qumeshti i dhise, Çfare duhet te dini per vlerat dhe perdorimin e tij?

Qumeshti i dhise eshte lehtësisht i tretshëm ka një shije tipike sepse në yndyren e tij specifike permban (acidet yndyrore me zinxhir te shkurte dhe rruazat e vogla yndyrë) që asimilohen lehte nga organizmi i njeriut. Po, eshte e vertete se qumështi i dhise mund të zëvendësojë qumështin e lopes në ushqyerjen e njeriut. Po, […]

Patëllxhani historia dhe dobia e tij

Patëllxhani i egër, nga i cili e kanë prejardhjen të gjitha llojet e kësaj kulture bujqësore, rritet ende në Indi dhe në Birmani, ndërsa një lloj tjetër, paksa më i vogël, është i përhapur edhe në Kinë. Kjo kulturë ka lluar të kultivohet në këto vende që në lashtësi dhe prej andej, është përhapur tanimë […]