Rrushi me i shtrenjte ne bote/ 10.000 dollare per nje kilogram

Japonezët e quajnë këtë rrush “Ruby Roman” sepse është po aq i bukur sa një rubin dhe ju ndiheni si një perandor romak kur e keni të servirur. Rrushi i kuq ka përmasa të ngjashme me topat e ping-pongut, shkruan Lux life . Çdo kokerr individuale mund të peshojë deri në 20 gram. Përveç që […]

Ndikimi i pandemise ne bujqesi/ Studimi: 22 mln euro humbje nga rrushi

Specialisti i Bujqesise Ilir Pilku sapo ka perfunduar nje studim per impaktin e Covid-19 tek rrushi i tavolines dhe humbja nga mungesa e shitjes eshte 22 mln/euro. Sezoni i vjeljes se rrushit te tavolines ne normalitet mbyllet nga data 5-10 Gusht. Aktualisht ne vreshta 20% e prodhimit te ketij viti eshte akoma ne dege. Çmimi […]

Thartesira tek rrushi dhe vera

Sheqerërat, thartësira dhe polifenolet si grupe të rëndësishme të përbërjes tek rrushi janë tre prej katër shijeve themelore: ëmbëlsinë, thartësirën dhe hidhësinë. Nëse do të ishin vetëm këto tre, të gjitha verërat do të ishin shumë të ngjashme dhe si rrjedhim – të mërzitshme. Gjatë vjeljes së rrushit pothuajse të gjithë janë të përqendruar tek […]

Rrushi me ere – Shije Unike dhe fuqi per organizmin

Rrushi me ere eshte i famshem per shijen e tij fantastike dhe aromes se mrekullueshme qe te perfshin teresisht. Padyshim eshte nder varietetet me te preferuara te shqiptareve dhe koha e vjeljes se tij eshte pikerisht tani ne vjeshte. Kokrrat e tij jane shume te embla me nje shije fantastike plotesuar nga aroma tipike dhe […]

Shesh i zi, rrushi autokton shqiptar

Kultivari i rrushit Shesh i zi Përhapja:  Kultivar  i  vjetër  autokton me  prejardhje  nga  fshati  Shesh i  komunës së Ndroqit të rrethit të Tiranës, nga  i cili merr edhe emrin. Sot ai gjendet i përhapur në të gjithë vendin tonë dhe  zë vendin e parë  për sasinë e sipërfaqes së mbjellë. Përshkrimi: Lastarët  kanë  rritje […]

Rrushi dhe te mirat e tij ne organizem

Kemi më shumë se 50 lloje të rrushit që kultivohet për tavoline kurse më shumë se 60 lloje që kultivohen për prodhimin e verës.  Siç e dimë dhe kemi lexuar më parë rrushi është burim i shumë materieve ushqyese. Por kjo nuk është e gjitha sepse vlera ushqyese të rëndësishme gjithashtu gjenden në fara të […]

Rrush ne sera-Çuçi ne Libofshe: Vitin tjeter, subvencione dhe heqje TVSH-je per plasmasin

Gjatë vitit të ardhshëm fermerët që do duan të kultivojnë prodhime bujqësore në serra do të kenë mundësi të përfitojnë subvencion për plastmasin përmes Skemës Kombëtare, si dhe do të shihet mundësia për heqjen e TVSH-së për plastmasin e përdorur posaçërisht për serra. Kështu është shprehur ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Bledi Çuçi, gjatë […]

Vreshtat magjike Fier, nje bistak rrushi 3 kg

Falë pozicionit gjeografik, i cili krijon një mikroklimë ideale për vreshtari, vreshtat e Libofshës mbahen kampione në të gjithë vendin për kohën e pjekjes së tyre dhe cilësisë së lartë të rrushit. Në Daullas të Fierit po vilet rrushi i parë. Romeo Mile jeton mes Sicilisë dhe Shqipërisë. Në të dy vendet ushqen pasionin për […]

Rrushi zvogelon dhimbjen ne gju si pasoje e osteoartritit

Ne baze te studimeve te paraqitura ne konferencen e biologjise eksperimentale ne San Diego, konsumimi i rrushit mund te ndihmoje ne zbutjen e dhimbjeve qe nderlidhen me simptomat e osteoartritit ne gju, si dhe ta permiresojne fleksibilitetin e nyjave. I gjithe ky ndikim pozitiv u pershkruhet polifenoleve, substance kjo qe gjenet ne rrush. Studimi, i […]

Rrushi ndihmon ne parandalimin e ketyre dy semundjeve vdekjeprurese

Rrushi si i fresket ashtu edhe i shtrydhur eshte frut qe ndihmon ne parandalimin e semundjeve te zemres dhe kancerit. Antioksiduesit e tij ngadalesojne plakjen jo vetem te organizmit, por edhe te shume aspekteve tjera te organizmit. Sipas mjekeve, vitaminat dhe mineralet qe permban rrushi i fresket ose lengu i tij i paperpunuar, mbrojne nga […]