Ndikimi i faktoreve natyrore ne ndryshimet klimatike

Të gjithë e dimë se një nga problemet më shqetësuese dhe më të diskutuara sot, për vetë faktin se cënon në mënyrë direkte në shumë aspekte jetën në tokë, janë ndryshimet klimatike. Ndryshimet klimatike në Tokë kanë ndodhur me cikle të caktuara gjatë gjithë historisë së planetit, përfshirë ardhjen dhe largimin e akullnajave në epokat […]

Ndikimi i lengut te portokallit ne uljen e kolesterolit!

Lëngu i portokallit përtej shijes së mirë dhe një pakete me vitamina që i dhuron trupit, funksionon si një kurë e vërtetë për sëmundje të veçanta. Në këtë përfundim kanë arritur ekspertët së fundmi, duke e rekomanduar këtë lëng si një mënyrë për të luftuar kolesterolin e lartë. Në këtë artikull do të gjeni të […]

Ndikimi i pandemise ne bujqesi/ Studimi: 22 mln euro humbje nga rrushi

Specialisti i Bujqesise Ilir Pilku sapo ka perfunduar nje studim per impaktin e Covid-19 tek rrushi i tavolines dhe humbja nga mungesa e shitjes eshte 22 mln/euro. Sezoni i vjeljes se rrushit te tavolines ne normalitet mbyllet nga data 5-10 Gusht. Aktualisht ne vreshta 20% e prodhimit te ketij viti eshte akoma ne dege. Çmimi […]

Eksperti i FAO: Ndikimi Covid-19 i gjere dhe i larmishem

Nga Evropa Lindore në Azinë Qendrore, përgjigja ndaj koronavirusit po prek të gjitha fazat e zinxhirit të furnizimit, sipas Andriy Yarmak  ekonomist në Organizatën e Ushqimit dhe Bujqësisëtë (FAO) të KB. “Fruitnet” foli me Andriy Yarmak, ekonomist në Organizatën e Ushqimit dhe Bujqësisë të KB dhe një specialist në sektorin e produkteve në Evropën Lindore, […]

Studimi: Ndikimi njerezor ne jeten e eger eshte arsyeja e perhapjes se viruseve

Sipas një studimi të fundit, ndikimi njerëzor në jetën e egër është arsyeja e përhapjes së viruseve tek njerëzit. Gjuetia, bujqësia dhe lëvizja globale e njerëzve ka çuar në rënie masive të biodiversitetit dhe rritje të viruseve të rrezikshëm si Covid-19, duke u transmetuar nga kafshët te njerëzit, shkruhet në studim. Studiuesit nga Australia dhe […]

Ndikimi i COVID-19 ne financa, 70% e familjeve pritshmeri negative

Rreth 70 për qind e shqiptarëve kanë pritshmëri negative sa ai takon ndikimit që do të ketë panemia e COVID-19 në financat e tyre për shkak të situatës së krijuar në gjithë zinxhirin ekonomik. Një anketë e IDRAPOLL nxorri në pah se gratë janë të të shqetësuar se burrat rreth kësaj situate. “Rezultatet tregojnë se […]

Reklamat dhe ndikimi i tyre ne çrregullimet e ngrenies!

A keni parë reklama në internet në lidhje me humbjen e peshës ose anëtarësimin në palestër kohët e fundit? Rreth vitit të ri, në kohën kur shumica marrin vendime për të jetuar një mënyrë jetese më të shëndetshme, këto reklama janë kudo. Dhe ato mund të jenë të rrezikshme. Ekspertët në Mbretërinë e Bashkuar po […]

Ndikimi i temperaturave te larta tek shpendet

Nxehtësia e madhe dhe temperaturat e larta në ndërtesa, sidomos në fermat moderne, ku dendesia e individëve të vendosur në një zonë të vogël eshte e larte, ndikojnë negativisht në prodhimin e vezëve dhe mishit. Ajo zvogëlon kapacitetin e ngarkesës, dhe perberesit ushqyes tek vezët janë më të varfër, shtimi ne peshe i pulave per […]

Shiu nuk pushon vazhdon edhe ne qershor, ndikimi ne bujqesi!

Java e pare e qershorit ka nisur me reshje shiu ku eshte perfshqire i gjithe teritori i vendit tone. Dita e sotme dhe se paku deri te merkuren sipas parashikemeve do te kete reshje shiu dhe lageshtire te larte ajrore. Nuk perjashtohen edhe shtrengata shiu me densitet te larte ne disa zona te vendit. Temperaturat […]

Çfare ndikimi ka qumeshti ne sheqerin ne gjak?

Nje filxhan qumesht permireson kontrollin dhe perqendrimin e sheqerit ne gjak. Hulumtimi i shkencetareve kanadeze te Universitetit Gelf tregon qe konsumimi i qumeshtit per kafjall ka te beje me kontrollin me te mire te perqendrimi te sheqerit ne gjak. Te dhenat jane grumbulluar nga 32 personave me peshe ideale te mases dhe te moshes mesatare […]