Vazhdon ndotja e Parkut nga pushuesit pa kulture!

Situata e ndotjes se ambjenteve ne Parkun Kombetar Divjake – Karavasta vazhdon te jete problematike. Edhe pse vazhdimisht eshte bere thirrje nga punonjesit e Parkut, organizatat mjedisore dhe mediat per ruajtjen dhe grumbullimin e mbetjeve te krijuara nga pushuesit per ne vendet e caktuara, ka akoma njerez te pandergjegjshem qe nuk respektojne rregullat. Edukimi dhe […]

EFSA: Rreziqet ne shendet nga prania e glikalkaloideve ne patate

EFSA ka vlerësuar rreziqet për shëndetin e njeriut dhe kafshëve në lidhje me praninë e glikalkaloideve në ushqime dhe veçanërisht në patate. Glikalkaloidet janë substanca toksike që gjenden në familjen e bimëve Solanaceae, e cila përfshin patate, domate dhe patëllxhanë. Helmimi nga glikalkaloidet mund të shkaktojë simptoma si të vjella dhe diarre. Bazuar në njohuritë […]

Sondazhi te moshat e reja: 92% s’moren asnje ndihme nga qeveria gjate pandemise, 51% jane te papune

92 % e të rinjve shqiptarë të anketuar në një sondazh kane deklaruar se nuk kanë marrë asnjë lloj mbështetje nga shteti gjatë karantinës, ndërkohë që 49% e të rinjve deklaruan se ata ose një familjar i tyre, humbën vendin e punës gjatë pandemisë. Të dhënat vijnë përmes Raportit të përvitshëm Kombëtar “Rinia në Shqipëri […]

Kosove: Bizhuteri nga mbeturinat plastike

Mbeturinat plastike i gjen kudo në Kosovë, një problem për të cilin DYVO është duke gjetur zgjidhje që mbron edhe mjedisin. Pas përpunimit mbeturinat plastike ripërdoren si bizhuteri apo zbukurime të tjera.   Kosovë: Bizhuteri nga mbeturinat plastike Kosovë: Bizhuteri nga mbeturinat plastikeMbeturinat plastike i gjen kudo në Kosovë, një problem për të cilin DYVO […]

Cigaret elektronike rrisin rrezikun e infektimit nga Covid-19!

Kush pi cigare elektronike ka më shumë gjasa të sëmuret me COVID-19 sesa jo duhanpirësit. Adoleshentët dhe të rinjtë që pinë rregullisht cigare elektronike janë shumë më të predispozuar për t’u sëmurur më rëndë me COVID-19 sesa jo duhanpirësit në të njëjtën moshë. Për herë të parë një ekip mjekësh të udhëhequr nga profesorja e […]

Shkencetaret: COVID edhe me i rrezikshem; perhapet nga ajri

Gazeta The New York Times shkruan se një grup prej 239 shkencëtarësh nga 32 vende të ndryshme do të botojnë në një revistë shkencore javën e ardhshme një letër të hapur drejtuar Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Shkencëtarët kërkojnë nga OBSH të ndryshojë rekomandimet për koronavirusin, në mënyrë që të shmangen infeksione të reja. Shkencëtarët thonë se […]

Si e ushqen pabarazia vdekshmerine nga COVID-19

Tri vende – Shtetet e Bashkuara, Brazili dhe Meksika – kanë pothuajse gjysmën (46%) të vdekjeve të shkaktuara nga COVID-19 në botë por ata kanë vetëm 8.6% të popullsisë së botës. Rreth 60% e vdekjeve të pandemisë në Europë janë të përqendruara në vetëm tre vende – Itali, Spanjë dhe Mbretëri e Bashkuar, të cilat […]

Transporti me Greqine/ Alb-Trans njofton nisjen e udhetimeve nga 1 Korriku

Pas vendimit nga Bashkimi Europian per hapjen e kufijve tokesore me shtetet e tjera ku perfshihet edhe vendi yne kompania Alb Trans ka njoftuar nisjen e transportit te udhetareve me greqine nga data 1 korrik 2020. Te nderuar klient. Me kenaqesi ju njoftojme qe duke filluar nga data 01/07/2020 Linja Tirane- Athine -Tirane do te […]

Frika nga vala e dyte e COVID-19 – Europa synon te trajnoje mjeke profesioniste per trajtimin e pacienteve me koronavirus

Europianët kanë nisur lehtësimin gradual të masave të bllokimit të koronavirusit, por në spitale ata tashmë janë duke u përgatitur për valën tjetër të infeksioneve. Disa specialistë të kujdesit intensiv po përpiqen të punësojnë një staf më të përhershëm. Të tjerët dëshirojnë të krijojnë një “ushtri” rezervë të profesionistëve mjekësorë të gatshëm për t’u vendosur […]

Lushnje, shtohen te prekurit nga Covid!

Dite e fundit eshte rritur frikshem numri i personave te prekur nga Covid-19 ne nivel kombetar por edhe Lushnja nuk ka mbetur pas. Nga nje vezhgim i shpejte i Agronews shkak per Lushnjen eshte bere mosrespektimi i karantines nga persona qe jane kthyer nga Greqia, Italia apo vende te tjera. Megjithe detyrimin ligjor per te […]