Rreziku nga maskat e hedhura ne rruge

Infektologu kosovar Arben Vishaj bëri thirrje që qytetarët mos t’i hedhin maskat në rrugë. Ai pohon se përhapja e virusit ndodhë shumë lehtë për shkak se virusi mund të qëndroj dy deri në tre ditë në produktet e përdorura që janë hedhur në rrugë. Pamje të tilla të maskave dhe dorëzave të përdorura nga pacientët […]

Xylella fastidiosa, rreziku me i madh i bujqesise evropiane: BE intensifikon kerkimet shkencore

“I gjithë territori i BE është në rrezik nga Xylella fastidiosa , dhe sa më shumë që bashkësia shkencore të punojë së bashku për këtë çështje, aq më shpejtë do të jemi të gjejmë zgjidhje për të trajtuar këtë dëmtues.” Kështu u shpreh Claude Bragard, kryetari i Panelit të Autoritetit te Sigurise Ushqimore ne Europe (EFSA) […]

Rreziku nga ushqimet Fast-Food

Jeta dinamike ka bërë që të hamë ushqime të cilat janë të lehta dhe të shpejta në përgatitje. Picat, tostet, hamburgerët, sufllaqet janë ushqime të cilat i kemi në menu pothuajse çdo ditë. Por ato janë të dëmshme për shëndetin nëse konsumohen shpesh. 1-Ushqimi i shpejtë (fast-food) ju shëndoshë Studimet shëndetësore tregojnë se konsumimi i […]

Rreziku nga ushqimi “fast food”

Gjithashtu, njerezit qe nuk marrin mjaftueshem antioksidante, te cilet gjenden ne fruta e perime, prodhojne rruaza te kuqe gjaku te demtuara. Keto rruaza mbajne oksigjen dhe e çojne nga mushkerite ne indet e organizmit, duke hequr mbetjet e dioksidit te karbonit. Pra, jane nje pjese thelbesore e mireqenies se njeriut. Studiuesit uellsiane thone se menyra […]