Bllokimi nga pandemia, deme te renda ekonomike ne zonat rurale

Pandemia e koronavirusit edhe pse nuk është ndjerë në zonat rurale, ka dhënë efekte të rënda ekonomike. Fermerët që me prodhimet e tyre bujqësore dhe blegtorale siguronin jetesën e familjeve të tyre, janë në vështirësi të mëdha ekonomike, për faktin se janë në pamundësi për të shitur produktet e tyre. Mungesa e transportit ka bërë […]

Shkencetaret: Testet per antitrupa nuk provojne imunitet nga COVID-19

Administrata federale e Shteteve të Bashkuara ka sinjalizuar probleme serioze me testet për antitrupa kundër koronavirusit. Sipas raporteve në treg aktualisht qarkullojnë mbi 150 teste dhe shumë prej tyre japin rezultate fallso. Administrata njoftoi rregullore më strikte këtë javë për kompanitë që prodhojnë këto teste. Siç njofton kolegia Ardita Dunellari, ekspertët e shëndetit publik paralajmërojnë […]

DW/ A te mbron hashashi nga Corona?

Studiues kanadezë pretendojnë, se hashashi si bimë shëruese me gjasë të mbron edhe nga Corona. Rezutatet e tyre janë pjesë e një studimi për përdorimin e “cannabis” në trajtimin e kancerit dhe sëmundjes Morbus Crohn. Në luftën për gjetjen e një vaksine apo ilaçi kundër virusit SARS-CoV-2, studiuesit nuk ndjekin vetëm rrugë tradicionale. Ata kanë […]

Covid-19/ Nga e hena zonat e gjelbra me levizje te lire deri ne oren 21:00

Nga e hëna e ardhshme do të mbeten vetëm Zonat e Kuqe të përcaktuara në hartën e mesiperme, bashkitë Shkodër, Kurbin, Krujë, Durrës, Tiranë dhe Fier, ku do të vazhdojë i njëjti regjim oraresh lëvizjeje dhe rregullash të qarkullimit si deri tani. Këto zona do të blindohen me postblloqe dhe nuk do të lejohet hyrje-dalja […]

Nga serat te konsumatoret, pse kemi fruta dhe perime te shtrenjta ne treg?

Kush ka bërë pazar për fruta-perime javët e fundit ka konstatuar rritje dhe luhatje të ndjeshme të çmimeve. Mbiçmimi është një fenomen i zakonshëm dy vitet e fundit në tregje dhe mbështetet nga statistikat zyrtare të INSTAT, që për muajin Mars flasin për një shtrenjtim me 25% të këtyre produkteve. Nga ferma tek konsumatori final, […]

Shkrirja e akujve po çon ne nje pushtim te deteve dhe oqeaneve nga algat toksike

Grupimet e algave toksike jane bere aq të mëdha sa ato janë edhe të dukshme nga hapësira. Kjo është një nga pasojat e tmerrshme të ndryshimit të klimës. Kjo u deklarua në një studim të botuar në revistën Shkencore “Scientific Reports”, nga studiues te Universitetit Columbia, te cilet zbuluan se shkrirja e kapakëve të akullit […]

Kujdes nga zjarret!

Rritja e temperaturave dhe era jane dy arsye qe kerkojne vemendje dhe kujdes te madh sa here qe duhet te ndizni zjarr ne natyre. Nje nga shkaqet me te shpeshta te renies se zjarreve jane djegia e barerave apo mbetjeve nga krasitja te pemeve frutore apo agrokultura te ndryshme. Akoma nuk eshte futur ne kulturen […]

VOA/ Si te mbrohesh nga koronavirusi ne aktivitetin e jetes se perditshme

Nëse jeni një nga ata që keni frikë se me çdo veprim që bëni mund të sillni në shtëpi koronavirusin, ekspertët këshillojnë të mos shqetësohemi, thjesht të lajmë duart rregullisht. Në vazhdim udhëzimet e ekspertëve për mbrojtjen nga koonavirusi në rrethana të përditshme: Ekspertët e shëndetit publik thonë se sot në këtë periudhë të pazakontë, […]

DW: Ç’na mbron nga korona, behet problem per mjedisin

Dorezat plastike, maskat apo mjete të tjera që përdoren për t’u mbrojtur nga Covid 19, përfundojnë në det dhe sjellin rreziqe për mjedisin dhe kafshët. Në përpjekje për t’u mbrojtur nga virusi Corona shumë njerëz përdorin doreza plastike, piceta të lagura dhe shishe me dezinfektues. Dhe shumica e tyre i hedhin ato në rrugë, parqe […]

Nga e hena lirohet fasha e levizjes, Masat qe duhen patur parasysh ne zonat e gjelberta

Ministrja Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu në një komunikatë zyrtare njftoi se nga e hëna (27 prill) qytetarët do të kenë më shumë kohë në dispozicion për të bërë pazare. Fasha e orarit të lëvizjes është zgjatur nga 90 minuta në 120 minuta, gjithmonë me detyrim pajisja me autorizim në e-albania ose një mesazh në numrin 55155. […]