Deti Mesdhe eshte i ‘semure’, nje rrjet termometrash i mat temperaturen çdo 15 minuta

Që deti mesdhe është i sëmurë, kjo dihej prej kohësh. Por tashmë ka një rrjet sensorësh termometër nëndetarë që mundësojnë matjen çdo 15 minuta të temperaturave në pjesën perëndimore të tij, pranë Italisë. Synimi është që të kuptohet  ndikimi që ka ngrohja globale në ekosistemet nënujore. “Këto termometra do të lejojnë që të matet me […]

Altin Hila kurorezon punen 15 vjecare me ekspozite

Altin Hila ka arritur te finalizoje me sukses nje pune rreth 15 vjecare ne koleksionimin e mbi 400 lloje fluturash shumëngjyreshe dhe specie te tjera te rralla ne zonen e Divjakes. Kjo ekspozite natyrore e hapur ne kete sezon turistik i ka shtuar vlerat dhe atraksionet kulturore Bashkise Divjake, si dhe ka evidentuar edhe njehere […]

Nga 15 qershori rinis transporti publik, Gonxhe: Mjetet me 70% te kapacitetit, shtohet frekuenca e autobuzeve

Pas nje bllokimi disa mujor te transportit publik ne te gjithe vendin per shkak te masave te mara kunder pandemise COVID-19, pritet qe ky sektor te rifilloje serish punen. Nga data 15 qershor do të rinisë transporti publik në të gjithë vendin, ndërsa drejtori i përgjithshëm i Shërbimit të Transportit Rrugor, Blendi Gonxhe shpjegoi edhe […]

Myrtezani: 15 shqiptare te prekur me koronavirus ne SHBA

Epidemiologu shqiptar që punon në Shtetet e Bashkuara të Amerikës Skender Myrtezani, ka folur lidhur me situatën e koronavirusit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ai në një lidhje direkte në rubrikën Sytë 7 të emisionit të mëngjesit në Klan Kosova ka thënë se situata në SHBA po bëhet gjithnjë dhe më serioze. “Situata bëhet […]

Maqedoni e Veriut/ Ndotja e ajrit, 15 milion denare subvencione per peleta

Ministria e Ekonomisë ndau 15 milion denarë për subvencione për blerjen e stufave me peleta. Paratë janë të destinuara për kategoritë e rrezikuara sociale, por këtë herë shteti uli subvencionet për 5.000 denarë. Vitin e kaluar ato mbërrinin deri në 30 mijë denarë për stufë të blerë, dhe këtë vit shteti do të subvencionojë deri […]

Si shqiptaret po i largohen blegtorise- Ne 5 vite, 15 mije lope e 83 mije dele me pak!

Mbarështimi i bagëtive në Shqipëri po njeh nga viti në vit një zbehje. Referuar të dhënave të Blegtorisë për vitet 2014-2018 të publikuara nga INSTAT, rezulton se në 5 vite në Shqipëri janë më pak se 15 mijë krerë lopë. Në vitin 2014, në Shqipëri ishin 358 mijë krerë lopë, e në mënyrë të përvitshme […]