Studimi / Temperaturat ekstreme po i kushtojne jeten 5 milion njerezve çdo vit!

Sipas një studimi të ri, temperaturat ekstreme të të nxehtit dhe të ftohtit, shkaktojnë më shumë se 5 milionë vdekje të tepërta çdo vit në të gjithë botën. Studimi në fjalë shqyrtoi “temperaturat jo optimale të ambientit”, duke iu referuar ekspozimit ndaj temperaturave ekstreme mbi dhe nën një interval të pranuar. Këto nivele temperaturash dhe nivelet e […]

5 Qershori, Dita Boterore e Mjedisit

Viti 2020 filloi me nje krizë mjedisore në një mënyrë shqetësuese. Zjarret shkatërruan pyje tropikale ne Amazone sikur të ishte shkretetire. Ciklonet dhe përmbytjet lanë pemë dhe ndërtesa te shkaterruara. Tani, sulmet e karkalecave në të gjithë Afrikën dhe Indinë sebashku me pandeminë e koronavirusit – të gjitha këto fatkeqësi veprojnë si një kujtesë se […]

BIOFACH 2020: 5 kompani Shqiptare ne panairin kryesor BIO te tregtise boterore

Panairi kryesor i Tregtisë Botërore për Ushqimin Organik, i kombinuar me ate te tregtisë për Kujdesin Personal Natyror dhe Organik, është një ngjarje e rëndësishme biznesi, një ngjarje emocionuese për sektorin, dhe njëkohësisht një mbledhje dhe një mundësi për pozicionim. Nga data 12 shkurt dhe deri ne daten -15 Shkurt, po zhvillohet në Nuremberg, Gjermani panairi […]

Keto 5 ushqime njihen si te shendetshme, por nuk jane!

Ushqimet jo vetem duhet te jene te shijshme, por edhe te shendetshme. Miliona tema shfaqen çdo dite per diskutim, dhe kjo vlen edhe per industrine ushqimore. Njerezit pelqejne te provojne shije te reja, por nuk mendojne nese jane apo jo te shendetshme. Natyrisht, ne e dime qe frutat dhe perimet jane me te shendetshme sesa […]

Siperfaqja e pyjeve ne Shqiperi – INSTAT: Ne 4 5 vite, u pakesua me thuajse 1 mije hektare

Në vitin 2018 fondi pyjor dhe kullosor i Shqipërisë shtrihet në një sipërfaqe të përgjithshme prej 1 milion e 740 mijë e 324 hektarë,  duke zënë 60,54 % të sipërfaqes totale në vend. Referuar të dhënave të publikuara nga INSTAT, rezulton se në vitin 2018, pyjet shtrihen në një sipërfaqe prej 1 milion e 51 […]

Prodhohet ne Izrael domatja qe eshte me e vogel se nje 5 lekesh

Prodhohet në Izrael domatja më e vogël në botë. Fermerët izraelitë kanë prodhuar një domate shumë të vogël në dimensionet e një boronice, e cila thuhet se është domatja më e vogël në Izrael dhe ndoshta në botë. Tre fermerë izraelite të kompanisë bujqësore teknologjisë “Kedma” në Moshav Idan, në shkretëtirën e Aravës jugore, kohët […]

Si shqiptaret po i largohen blegtorise- Ne 5 vite, 15 mije lope e 83 mije dele me pak!

Mbarështimi i bagëtive në Shqipëri po njeh nga viti në vit një zbehje. Referuar të dhënave të Blegtorisë për vitet 2014-2018 të publikuara nga INSTAT, rezulton se në 5 vite në Shqipëri janë më pak se 15 mijë krerë lopë. Në vitin 2014, në Shqipëri ishin 358 mijë krerë lopë, e në mënyrë të përvitshme […]

Shqiperia importon 54.9 mld leke produkte bujqesore ne 5 muaj

Shqipëria ka importuar 54.9 miliardë lekë produkte bujqësore, blegtorale  dhe agroindustriale në 5 muajt e parë të vitit. Sipas statistikave zyrtare të Ministrisë së Bujqësisë importet janë rritur me 19.4 për qind, duke bërë që të jenë 3.7 herë më të larta se eksportet. Kontributin kryesor  në rritje për këtë periudhë e ka dhënë blegtoria. […]

Siguria ne plazhe – KLSH: Duhen 5 mije vrojtues, distanca 100 metra

Rekomandimet e Kontrollit të Lartë të Shtetit për sigurinë në plazhe nuk janë marrë parasysh nga institucionet kompetente duke bërë që edhe këtë sezon të jetë i njëjti problem. Duke marrë shkas nga  ngjarjet e humbjes së jetëve të pushuesve në plazhet shqiptare, KLSH kërkon nga Ministria e Turzimit që eshte përgjegjëse për kontraktimin e […]

5 ushqimet e mengjesit per t’i dhene energji trurit

Duke qene se mengjesi aktivizon metabolizmin, njerezit qe hane mengjes priren te kene nje peshe te shendetshme trupore. Por a e dini se mengjesi gjithashtu aktivizon trurin tuaj? Natyrisht flasim per nje mengjes te mire, i cili nuk eshte nje tenxhere plot me drithera me sheqer dhe pa kalori. Tershere Kur zgjoheni, truri juaj ka […]