Pije freskuese per hidratim dhe energji gjate veres

Kjo pije përdoret për të shuar etjen dhe për tretje, është një pije natyrale me pak kalori, mund të përgatitet lehtësisht në shtëpi si një pije freskuese pasdite, por gjithashtu shërben në fund të një vakti, ndoshta në kavanoza qelqi, si një koktej. Meqenëse djersitemi më shumë në muajt e ngrohtë, duhet të pimë më […]

Si funksionojne dritaret me energji diellore?!

Një sistem lustrimi i rrjedhës së ujit të krijuar për të kthyer dritaret në kolektorë efikas të energjisë diellore është duke u testuar ne Spanje. Belén Moreno Santamaría nga Universiteti Politeknik i Madridit, një eksperte në ndërtesa me performancë të lartë, shpjegon se si funksionon: “Sistemi bazohet në dy panele xhami. Brenda, në vend që […]

SunBOT – Luledielli artificiale per te prodhuar me shume energji diellore!

Pajisjet SunBOT mund të kapin shumë më shumë energji diellore sesa pajisjet e palëvizshme. Ndërsa dielli lëviz nëpër qiell, luledielli vazhdimisht orientohet drejt tij për të thithur më shumë dritë. Tani një lloj materiali i shpikur nga njeriu mund ta bëjë këtë. Ky është materiali i parë artificial i aftë për fototropizëm, kane raportuar studiuesit në Natyra Teknologjia. Cilindra […]

Njoftim i OSHEE dhe OST – Lushnja neser pa energji elektrike, ja oraret e stakimit!

Oshee Lushnje ka kryer nje njoftim urgjent per te gjithe abonentet ku behet e ditur se diten e neserme nga ora 09:00 deri ne oren 15:00 do te kete mungese te energjise elektrike. Neser ne date 6.11.2019, perfundojne punimet e rehabilitimit te anes 110 kV te N/stacionit Plasmas. Si pasoje e punimeve do te stakohet: […]

Helsinki – Jashteqitja e kuajve prodhon energji elektrike!

Organizatorët  e Kupës së Botës së kuajve në kërcim në Helsinki janë duke përdorur jashtëqitjet e kuajve që garojnë për të siguruar energjinë elektrike gjatë evenimentit por edhe për të ngrohur shtëpitë e kryeqytetit finlandez. Federata Ndërkombëtare e Kalorësve (FEI) shpreson që me këtë gjë të tregojnë edhe se si evenimentet sportive mund të kenë […]

Energjia diellore, hyjne ne prodhim 6 parqe fotovoltaike deri në 2MW, 1.5 milione euro energji

Këtë vit të paktën gjashtë kompani kanë nisur prodhimin e energjisë diellore nga paqe fotovoltaikë deri në 2 MW dhënë nën formulën e koncesioneve jotipike që kalonin vetëm me firmën e ministrit. Të dhënat zyrtare për prodhimin e energjisë elektrike në vend nga janari në gusht tregojnë se vetëm nga këto kompani është prodhuar në […]

Kondicioneri qe keni enderruar, funksionon pa energji elektrike

Teksa çështjet mjedisore janë një problem që rrezikojnë të gjithë njerëzimin, secili prej nesh përtej industrisë dhe kompanive mund të bëjë diçka, duke filluar edhe nga pajisjet shtëpiake. Për këtë së fundmi ka menduar një dizajnues industrial francez, Maxime Lousi-Courcie, i cili ka shprehur nevojën për më shumë pajisje shtëpiake, duke zhvilluar kështu një kondicioner, […]

Pika e ktheses: HEC-et private prodhojne me shume energji se ato publike

Tremujori i dytë i këtij viti solli një përmbysje të rëndësishme në sektorin energjetik: për herë të parë në histori, hidrocentralet koncesionare dhe private prodhuan më shumë energji se hidrocentralet publike. Mbështetur në të dhënat e Instat, HEC-et publike prodhuan 489 GWH energji elektrike, ndërsa impantet private dhe koncesionare prodhuan 790 GWH. Në të njëjtën […]

Energji nga era, miratohet ndertimi i parkut te pare eolik ne vend

Qeveria shqiptare ka miratuar ndërtimin e centralit të parë për prodhimin e energjisë nga era. Ferma eolike do të ketë një kapacitet prej 3 Megavat dhe do të ngrihet në zonën e Topojës, në Fier. Sipas vendimit të Këshillit të Ministrave, kompania Max Energy ka një afat 2-vjeçar për të përfunduar punimet dhe vënien në […]

Energji nga dallget, ideja novatore nga ishujt e Skocise

Orkney, një arkipelag i largët në brigjet veriore të Skocisë, po shfrytëzon në maksimum fuqinë e pozicionit të tij gjeografik. I rrethuar tërësisht nga oqeani, ku vazhdimisht goditet nga dallgë deri në 13 metra të larta, banorët e këtyre ishujve tani po gjejnë një mënyrë të re për të përfituar nga era dhe dallgët që […]