Reklame:

Pije freskuese per hidratim dhe energji gjate veres

Kjo pije përdoret për të shuar etjen dhe për tretje, është një pije natyrale me pak kalori, mund të përgatitet lehtësisht në shtëpi si një pije freskuese pasdite, por gjithashtu shërben në fund të një vakti, ndoshta në kavanoza qelqi, si një koktej.

Meqenëse djersitemi më shumë në muajt e ngrohtë, duhet të pimë më shumë ujë për t’i mbajtur të hidratuara qelizat tona. Por, nëse ndiheni sikur pirja e ujit të thjeshtë është një lloj zvarritjeje, mund të provoni të shtoni disa përbërës të shijshëm që do t’ju ndihmojnë në rritjen e pirjes së ujit dhe do t’ju ​​lënë të ndiheni të aktivizuar dhe lëkura juaj të duket rrezatuese.

Ujë me kastravec.

Receta unike kërkon ujë të filtruar, feta trangulli, lëng limoni, lëng aloe vera dhe pak ujë kokosi. Nëse jeni rreptësisht kundër sheqerit, hiqni ujin e arrës së kokosit. Nëse jo, ju inkurajoj ta provoni sepse vetëm një sasi e vogël shton elektrolitet jetike që rritin hidratimin! Jo vetëm kaq, por uji i arrës së kokosit përmban gjithashtu antioksidantë dhe lëndë ushqyese të tjera si magnez, kalium, mangan dhe vitaminë C, të gjitha këto rritin shëndetin e lëkurës dhe imunitetit, madje dhe ndihmë në tretje.

Përbërësit

 • Gjysmë gote ujë të filtruar
 • Gjysmë gote ujë kokosi
 • 5-10 feta trangull të freskët
 • Lëng i limonit
 • Çerek gote lëng aloe vera.
 • Bimë të freskëta për shije, si mente ose majdanozi.

  Cilat janë përfitimet e këtij uji?

  Hidratimi

  Nëse pimë të paktën një litër e gjysmë në ditë, uji, edhe më shumë nëse është me kastravec, na lejon të mbajmë veten të hidratuar. Falë shijes së kastravecit, të pasuruar nga shija e limonit dhe xhenxhefilit, ofron një alternativë praktike për lëngje dhe pije të tjera me sheqer.

  Është një detoksifikues i fuqishëm

  Falë vetive të tij antioksiduese dhe detoksifikuese, kastraveci është në gjendje të eliminojë gjithçka që trupi ynë nuk ka nevojë. Por mos harroni të ndryshoni disa nga zakonet tuaja të të ushqyerit; për shembull, të zvogëloni sasinë e mishit dhe sheqerit që merrni.

  Është një koncentrat i vitaminave dhe mineraleve

  Vlerat ushqyese të pranishme në kastravec, xhenxhefil dhe ujë limoni janë vitamina A dhe vitamina C; pasi ato rrjedhin nga frutat natyrale dhe organizmi arrin t’i absorbojë dhe t’i përdorë më mirë.

  Zvogëlon urinë

  Kjo është një pije me zero kalori që gjithashtu ndihmon në balancimin e oreksit dhe ndjenjën e urisë: kur nuk jemi të hidratuar ne priremi të ndjejnë uri dhe pastaj të hamë sa për një vakt. Uji me kastravec, limon, xhenxhefil dhe nenexhik na largon nga ky rrezik.