Pije freskuese per hidratim dhe energji gjate veres

Kjo pije përdoret për të shuar etjen dhe për tretje, është një pije natyrale me pak kalori, mund të përgatitet lehtësisht në shtëpi si një pije freskuese pasdite, por gjithashtu shërben në fund të një vakti, ndoshta në kavanoza qelqi, si një koktej. Meqenëse djersitemi më shumë në muajt e ngrohtë, duhet të pimë më […]

The Guardian: Industria e veres ne Shqiperi, ka probleme me imazhin

Një brez i ri prodhuesish vere ne Shqiperi po kërkojnë thellë në depozitat e tyre të rrushit duke na treguar rezultate mbresëlënëse, shkruan gazeta prestigjioze britanike ”The Guardian”. Por pavaresisht ketyre perpjekjeve industria e verës, në Shqipëri, ende ka probleme me imazhin. ”Vendi i vetëm në botë ku mund të pini një gotë të ftohtë […]

Dehidratimi tek femijet, simptomat dhe kujdesi gjate veres

Gjatë muajve të verës rritet numri i fëmijëve të cilët shtrohen në spitale. Kjo ndodh për shkak të dehidratimit që vjen si pasojë e qëndrimit në diell për orë të tëra, e cila shkakton probleme dhe komplikime të rënda te fëmijët e moshave të vogla. Humbja e sasisë së lëngjeve në organizëm në shumë raste […]

Teknologjia e pergatitjes se veres se kuqe

KUPTIMI MBI VERËN Vera është produkti që merret nga fermentimi i lëngut (mushtit) të rrushit. Cikli i përpunimit të verës është i përbërë nga këto procese teknologjike (figure 1): i) Vjelja e rrushit; ii) Dermimi i kokrrave dhe përgatitja e mushtit për verë; iii) Fermentimi i mushtit dhe transformimi i tij në verë; iv) Dekantimi […]

Ushqimet qe ju mbajne te hidratuar gjate veres

I nxehti ka ardhur dhe ju mund te filloni numerimin mbrapsht per pushimet verore. Nje efekt anesor i nxehtesise qe fatkeqesisht tenton te neglizhohet shume eshte dehidrimi dhe ndjenja e dobesise. Nese keshilla per t’u mbushur me energji nuk mjafton, ketu eshte nje liste e 9 ushqimeve qe do t’ju ndihmojne te qendroni te hidratuar […]

Dita e Veres 

Dita e Veres  eshte nje feste me origjine te lashte. Festimi kryhet ne nderim te natyres se bukur shqiptare dhe bimesise qe merr jete ne kete date. Tashme kjo feste eshte bere edhe dite kombetare pushimi. Shenja dalluese e ketij festimi eshte gatimi i ballokumeve dhe vendosja e veroreve ne kycin e dores. Ndersa ne Lezhe […]

Studimi, Dobitë e verës së kuqe për zemrën

Vera është konsideruar si një prej pijeve më të shëndetshme, pasi ka ndikim pozitiv në zemër dhe në sistemin e qarkullimit të gjakut. Studimet kanë treguar se vera e kuqe e pasur me flavonoide është më e mira për shëndetin. Një gotë me verë të kuqe përmban sasi të lartë antioksidantësh. Flavonoidet janë të njohura për cilësitë […]